Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google’dan Yeni Türkiye Açıklaması

Google’dan Yeni Türkiye Açıklaması

Yarışma Konseyi’nin Google kestiği ceza ve Google’ın buna verdiği karşılığı buradaki haberimizde sizlerle paylaşmıştık. İnternet devi, bahis hakkında bugün, “Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme” başlığıyla, yeni bir açıklama yayınladı.

Açıklamada aslında yeni bir şey söylenmiyor. Özetle, Türkiye’de satılacak yeni Android’li telefonlarda Google servislerinin bulunmayacağı, eski modellerde ise değişen bir surum olmayacağına vurgu yapılıyor. Başkaca, Yarışma Konseyi’nin isteklerinin tarafına getirildiğine, hiçbir üreticinin Google servislerini telefonlarına yüklemek zorunda bırakılmadığına vurgu yapılıyor.yeni bir açıklama yaptı ve duruma açıklık getirdi.

Google’ın son açıklamasını, noktasına – virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz:

2007 yılında Android’i birçok şirketin cihazlarına güç vermek üzere, açık asıllı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız üzere, yerkürenin her yanındaki beşerler için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere fiyatsız olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok mealli, zira telefon üreticilerine, kimileri bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan tanınan Google pratiklerini evvelce yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları üzere, tıpkı hengamda bizimkilerin yanında rakip pratikleri da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim lakin uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler alanına bizim tatbikleri tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz mealine geliyor.

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla temas kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve memleketler arası üreticiler ve Türkiye’deki operatörler ile mobil cihazlar için tatbikler, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Yarışma Kurumu ile üç yıldan ziyade mühlet çalıştıktan sonra Ağustos ayında tekrar Yarışma Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız muahedelerde kimi değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten pratiklerinin evvelden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da mahal alıyordu. Ama, Kasım ayında Yarışma Kurumu bu değişikliklerin gereğince mütenasip olmadığı ve Türkiye’de bu ittifaklarla faaliyet gösteremeyeceğimiz istikametinde kanaat bildirdi.

Google olarak bu bahsin olabildiğince süratli formda tahlili için Yarışma Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de süratli biçimde kanunlarla entegrasyonlu biçimde çalışmak bizim için büyük kıymet taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı mealine geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise olağan formda devam edecek. Mevcut cihazlar ve pratikler da olağan biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın gayri eserleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, pratik geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Yarışma Kurumu ile birlikte çalışarak mevzuyu en müddette tahlile kavuşturabilmeyi umuyoruz.

Yorum Ekle