Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google’dan En Geniş Dimağ Haritası

Google’dan En Geniş Dimağ Haritası

Google ve Janelia Araştırma Kampüsü, dimağ haritalamasında kıymetli bir atılım gerçekleştirdi.

Bugüne kadarki en geniş yüksek çözünürlüklü dimağ irtibat haritasını yayınlayan ikili, çeşitli hücre tipleri ve çoklu dimağ yerleri arasında meyve sineği dimağının 25.000 nöronunun üç boyutlu modelini ortaya çıkardı.

Ekip, sinek dimağının kısımlarını çok ince (20 mikron) dilimler halinde keserek, bu kesimleri taramalı bir elektron mikroskobundan elektron akışlarıyla görüntüleyerek ve bunları bir araya getirerek muvaffakiyete ulaştı. Böylelikle beyindeki nöronları takip etmeye müsaade veren, kısıtlaması az olan bir harita çıktı.

Yayınlanan araştırma raporları sayesinde herkes, dataları indirip görebiliyor. Dimağ haritası kendi başına bir işe yaramasa da, dimağın işlevlerini araştıran bilim adamları için değerli bir kaynak olabilir.

Bununla birlikte beklentileri abartmamakta yarar var. Bu geniş harita bile meyve sineğindeki .000 neronun yalnızca çeyreğini temsil ediyor. Daha büyük tiplerin dimağı çok daha karmaşık; insan dimağında ise 86 milyar neron bulunuyor. Tekrar de bir adım atılmış olması kıymetli.

Yorum Ekle