Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google’da İşinizi Kolaylaştıracak 6 Arama İpucu

Google’da İşinizi Kolaylaştıracak 6 Arama İpucu

Google’ın arama motoru, milyonlarca dolarlık havalı algoritmalarına karşın bazen canınızı sıkabiliyor. Örneğin mevcut olduğunu bildiğiniz bir haber, hangi arama terimini kullanırsanız kullanın, bazen inatla önünüze gelmeyebiliyor. Lakin bu durumlarda başvurabileceğiniz birkaç küçük ipucu var.

İşte Google’da arama yapmanın birkaç farklı yolu.

1. Joker Arama Operatörü

Joker arama operatörü, arama yapacağınız sözcüğü yahut cümleyi bilmiyorsanız yahut birden ziyade arıyorsanız yararlı olabilir. Bunun için emin olmadığınız sözcüğün noktasına bir * (yıldız işareti) ekleyin.

Joker operatörünü belli başlı bir hususta arama yapmak için de kullanabilirsiniz. “Güvenilir * sağlayıcısı”, “güvenilir internet sağlayıcısı”, “güvenilir hosting sağlayıcısı”, “güvenilir VPN sağlayıcısı” aramalarının alanına geçecektir.

2. Misal Siteleri Bulun

Bu işlev, münhasıran sınırlı bir mevzuda arama yapıyorsanız yararlı olabilir. Ekseriyetle muayyen bir alan ismine bağlı olan geri ilişkileri (backlink) inceleyerek çalışan bu işlevi kullanmak için related:[alan adı] yazmanız ehil.

Örneğin related:sorucvp.net yazarsanız, Google’ın misal bulduğu cevap sitelerini göreceksiniz. Fakat SoruCVP benzersiz olduğundan sonuç bulmayacaktır. 🙂

3. Sözcükleri Hariç Tutun

Google, arama sonuçlarında inatla ilgisiz sonuçları gösteriyorsa, makul bir sözcüğü hariç tutarak arama teriminizi güzelleştirebilirsiniz. Bunun için hariç tutmak istediğiniz sözün başına bir tire işareti koyun. Örneğin “bilgisayar” sözcüğünü arattığınızda Mac’lerle ilgili sonuçları görmek istemiyorsanız “bilgisayar -mac” yazabilirsiniz.

4. Sayı Aralığı Aratma

Arama tabirleri arasına iki nokta (..) ekleyerek iki sayının arasındaki sayıları aratabilirsiniz. Örneğin Google arama kutusuna “ABD 1800..1900” yazarsanız, 19. yy Amerikan tarihiyle ilgili sonuçları göreceksiniz.

5. Birden Ziyade Eksik Söz

Bilmediğiniz sözler mahalline yıldız (*) işaretini kullanabileceğinizi göstermiştik. Evet fakat bilmediğiniz sözcüklerin sayısı daha ziyade ise ne yapacaksınız? Bu durumda AROUND operatörünü kullanabilirsiniz. Eksik olan sözlerin sayısı yaklaşık olarak 5 ise, AROUND(5) yazabilirsiniz.

6. Fotoğraf Arama

Rastladığınız mükemmel bir tablonun kime ilişkin olduğunu merak ettiyseniz, bunu Google’ın fotoğraf arama işleviyle öğrenebilirsiniz. Telefonda images.google.com adresini açın, tarayıcınızın ayarlar menüsünden masaüstü siteyi isteyin ve kamera simgesine dokunarak resmi yükleyip aratın.

Yorum Ekle