Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Google’a Bir Ceza da Fransa’dan Geldi!

Google’a Bir Ceza da Fransa’dan Geldi!

Dört yıllık incelemenin akabinde Reuters’ın söylediğine nazaran, Fransa’nın yarışma kurumu, opak ve iddia edilemez reklamcılık kuralları sebebiyle Google’a 150 milyon Avro ceza verilmesi kararını aldı. İnceleme, Fransız firma Gibmedia’nın Google’ı, bildirimsiz bir halde Google Ads dondurmak ile suçlaması akabinde başlatılmıştı. Reuters’ın söylediğine nazaran Fransız düzenleyiciler, Google’ın tasarruf kaideleri ve kurallarını istediği anda değiştirerek pazar gücünü berbata kullandığını argüman ediyor. Google bu karara itiraz etmeyi planlıyor.

Gibmedia, hava durumu varsayımlarından firma olgu ve yönetmeliklerine pek çok hizmet veren internet sitelerini yönetiyor ve Google, firmanın yanıltıcı reklamlar kullandığını söylemekteydi. Bir Google sözcüsünün Engadget’a söylediğine nazaran Gibmedia, kişileri ödeme koşulları aşikâr olmayan sitelere yönlendiriyordu ve bu da Google’ın sisteminde istemediği bir şey olarak görülüyor. Sözcü, bu yüzden müşterilerini korumak için Gibmedia’nın dondurduklarını ve reklam gelirinden vazgeçtiklerini söyledi.

Fransa yıllar içerisinde Google’a pek çok farklı ceza kesti. 2011 yılında Street View taramaları sırasında müsait olmayan done yekuna sebebiyle 100,000€, 2014 yılında mahremiyet kanunlarını ihlal etmek sebebiyle 150,000€, 2016 yılında Avrupa’daki “unutulma hakkı” kanununu ihlal etmek sebebiyle 100,000€ cezaları bunların yalnızca bir kısmı. Başkaca daha yakın devirlerde da şeffaf, “kolay erişilebilir” olgu isteği sunmamak ve memleketteki vergi hareketlerini düzgün bir biçimde bildirmemek sebepleri ile ceza kesilmişti.

Google’a, geçtiğimiz günlerde memleketimizde de, Yarışma Kurumu tarafından ceza kesilmişti. Google ise, bu cezaya, Android telefonlarda Google pratiklerinin yüklenmeyeceğini söyleyerek karşılık vermişti.

Yorum Ekle