Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google, Yapay Zekaya Kokuları Öğretiyor!

Google, Yapay Zekaya Kokuları Öğretiyor!

On yıllardır parfümcüler ve bilim kişileri, moleküllerin yapısı ve kokuları arasındaki ilgiyi çözmeye çalışıyor. Bilim kişileri ışık dalga uzunluğunu inceleyerek rengini söyleyebilirken, koku için moleküle bakarak kokusunu belirlemeleri mümkün değil. Google Brain Ekibi araştırmacıları ise bu durumu değiştirmeyi ümit ediyor. Arxiv’de yayınlanan bir makalede ekip, yapay zekayı kokuları tanımaya eğitiyor.

Araştırmacılar, parfümcüler tarafından belirlenen yaklaşık 5.000 molekülden oluşan bir olgu tabanı kurdular ve bu olgu tabanında kokuların her biri etiketlendi. Ekip, bu done tabanının üçte ikisini kullanarak AI’sini, moleküller ile etiketlerini ilişkilendirmek için eğitti. Daha sonra kalan kokular AI’yi test etmek için kullanıldı ve bu test muvaffakiyet ile tamamlandı. Algoritmalar, moleküllerin kokularını yapılarına nazaran tanımlamayı başardı.

Wired’ın da belirttiği üzere birtakım ayrıntılar kelam konusu ve bunlar da koku bilimini zorlaştıran noktaları oluşturuyor. Öncelikle birinci mesele, kişilerin kokuları farklı tanımlayabilmelerinden kaynaklanıyor. Örneğin birebir koku bir kişi tarafından “ağaçsı” üzere tanımlanabilirken, bir öbür kişi tarafından “topraksı” olarak tanımlanabiliyor. Bazen moleküller birebir atomlara ve bağlara sahip olmalarına karşın birbirlerinin zıttı olarak dizildiklerinden ötürü farklı kokulara sahip olabiliyorlar. Bunlar kiral çiftler olarak tanımlanıyor ve kimyon ile nane bunun örneklerinden yalnızca biri.

Yeniden de Google araştırmacıları AI’yi sınırlı molekülleri kokularıyla ilişkilendirmek için eğitmenin değerli bir birinci adım olduğunu belirtiyor. Bu araştırma kimya, insan besinleri, algısal had bilimi ve yapay kokuları nasıl oluşturacağımız konusunda büyük bir tesir yaratabilir.

Yorum Ekle