Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google ve Android’in Türkiye ile İmtihanı

Google ve Android’in Türkiye ile İmtihanı

Dünden beri Türkiye’de, Google ve Android bilmecesi yaşanıyor. Yarışma Konseyi’nin, yarışmaya hilâf davrandığı gerekçesiyle Google’a kestiği ceza, Google’ın da Türkiye’de Android tasarrufu hakkında önemli kararlar alması ile sonuçlandı. Yarışma Şurası 93 milyon TL’lik cezayı keserken Google’ın, 19 Eylül 2018 tarihinde getirilen yükümlülükler çerçevesinde frmalarla yaptığı kontratlarda yapması gereken değişiklikleri gerçekleştirmediğini ileri sürmüştü.

Ceza, şu açıklama ile ilan edilmişti: “Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Pratik Dağıtım Mukavelelerinde bölge alan Google aramanın mukavele ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve bileşen olarak atanmasına yönelik pratikleri ile Paylaşımı Ahitlerinde konum verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden kararlar yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. hususunu ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.

Bu cezaya Google’ın yanıtı ise, istenen değişiklerin yapıldığı fakat şura tarafından, yapılan değişikliklerin elverişli olmadığının belirtildiği yanında oldu. Google’dan gelen açıklama şu halde:

Ağustos ayında Yarışma Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız muahedelerde değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Yarışma Kurumu bu değişikliklerin müsait olmadığı ve bu ittifaklarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz cephesinde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla koordinasyonlu bir formda çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili mutabakat yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri üzere, halihazırda mevcut cihazları ve pratikleri da olağan halde çalışmaya devam edecektir. Google’ın başka ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Yarışma Kurumu ile bu mevzunun olabilecek en süratli biçimde tahlili için çalışmayı sürdürmekteyiz.

Bu açıklama ne demek istiyor?

İşte bu açıklama, Türkiye’de satılacak yeni Android telefonlarda Google servislerinin çalışmayacağı formunda yorumlandı. Lakin işin aslı pek o denli üzere görünmüyor. Google’ın açıklaması, bize şunu söylüyor: Şayet bir muahede olmazsa, bundan sonra Türkiye’de satılan Android telefonlarda hiç bir Google pratiği yüklü olmayacak. Fakat bu durum, pratiklerin çalışmayacağı demek değil.

Olağan ki telefonlarda Play Store pratiği da olmayacak. Kullanıcılar, öncelikle Play Store tatbikinin APK belgesini internetten bulup yüklemek zorunda kalacak. Bundan sonrasında ise, mağazadan YouTube, Google yahut Gmail üzere Google tatbikleri indirilip kullanılabilecek.

Yorum Ekle