Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google, Stadia İçin Yeni Güncellemeler Planlıyor

Google, Stadia İçin Yeni Güncellemeler Planlıyor

Kasım ayında Google Stadia hizmete girdiğinde, büyük bir memnuniyetle karşılanmasa da, başarısız olduğu söylenemez. Bu hizmet, oyuncuların yeni oyunları çok az donanım masrafı ile oynamalarına imkan tanıyor ve bunun için yapılması gereken tek şey, giriş yaptıktan sonra Chrome’u, bir uygulamayı yahut Chromecast’ınızı açmak. Böylelikle oyun oynamaya anında hazır oluyorsunuz. Fakat birinci kullanıcılar, gecikmelerden, düşük çözünürlüklü görsellerden, eksik özelliklerden ve az sayıdaki oyun seçeneğinden yakınıyordu. Google, Stadia’nın bu büyüme ağrılarını çözmek hedefiyle, bu yıl için tam sınırlı olmayan ama tesirli gözüken bir yol haritası çizdi. Bu yol haritasının en öne çıkan noktalarından biri de, yeni eklenen 120 oyun oluyor.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde masaüstü kullanıcıları 4K’da oyun akışı yapabilecekler.  Tabii ki bu noktada daha yüksek özellikleri kullanmanın daha çokça gecikme (lag) sebebi olup olmayacağı sorusu doğuyor. Bunun umumî bir şikayet yeri olduğu ve bilhassa her karenin kritik olduğu shooter oyunlarını sevenler için değerli bir mesele olduğu düşünülürse, Google’ın gecikme meselelerini azalmak üzerine çalışıyor olması mümkün. Başkaca bu müddet içerisinde Stadia denetim kolunu almış olan kullanıcılar da en ahir Chrome’un masaüstü sürümü üzerinden kablosuz irtibat ile kolu kullanabilecekler. Şu anda kol, garip bir formda masaüstünde USB-C kablosu olmadan çalışmıyor ama bunun birden fazla kişi için şiddetli kıymetli bir sorun olmadığı iddia edilebilir.

Mobil tarafta ise Stadia daha ziyade Android telefon için destek sunmaya başlayacak. Başlangıçtan beri uygulamayı çalıştırabilen Android telefonlar yalnızca Google’ın kendi Pixel telefonlarıydı. Gelgelelim piyasada çok daha ziyade Android telefon bulunuyor ve bu yüzden Samsung Galaxy serisi üzere telefonlara tatbik desteği gelmesi, Google’ın tasarrufu arttırması için tesirli bir prosedür olacaktır.

Oyunlar manasında ise Google, yılın ortasına kadar 10 tane yeni, devirli hususî (belirli bir mühlet boyunca yalnızca bu platformda mekan alacak) oyunun sunulacağını ve firmanın platformun her yıl birkaç oyunu bedavaya sunmanın yanı sıra yüksek özelliklerle akış imkanı tanıyan fiyatlı üyelik hizmeti Stadia Pro için Şubat oyunlarını bu ayın ilerleyen vakitlerinde duyuracağını söylüyor.

Stadia’nın yaşadığı ılımlı lakin etkileyici olmayan karşılama düşünülürse, platformun alacağı acilen her güncellemenin mahsusen performans güncellemelerinin – daha çokça oyuncuyu Google’ın platformuna sahih çekmeye yardımcı olacağı kesin. Stadia nispeten yüksek amaca sahip bir ve velev platformun gereksinim duyduğu teknoloji alt yapısının şimdi bulunmadığı bile argüman edilebilir. Lakin oyun konsollarına yahut bilgisayarlarına büyük paralar yatırmak istemeyen bireyler için, Stadia kısa müddet içerisinde “yeterince iyi” bir alternatife dönüşebilir.

Yorum Ekle