Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Google kurucuları, Alphabet’teki Rollerinden Ayrıldı!

Google kurucuları, Alphabet’teki Rollerinden Ayrıldı!

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, anında faal olmak üzere Alphabet’teki rollerinden ayrıldıklarını duyurdular. Larry Page firmada CEO olarak, Sergey Brin ise lider olarak vazife alıyordu. Şimdi yeni bir Lider atanmış olmasa da, şu anda Google’da CEO olarak hizmet alan Sundar Pichai firmanın da CEO hizmetini üstlenecek ve her iki vazifesi tıpkı anda devam ettirecek.

Alphabet 2015 yılında Google’a bağlı pek çok farklı iş meydanını denetim etmek ismine kurulmuştu. Idare yapısı Google’ın iş sahasına odaklanmasını sağlarken Waymo üzere öbür iş sahalarının Alphabet farklı firmalar olmasına imkan tanımıştı. O sırada Larry Page ve Sergey Brin Google’dan Alphabet’e geçerek tüm çalışmaları denetim etmeye devam etmişlerdi. Tıpkı devranda da Sundar Pichai, yıllardır Eser Yöneticisi olarak sürdürdüğü hizmetinden Google CEO koltuğuna terfi etmişti.

Artık ise Pichai bir sefer daha terfi ederken, Google’da CEO koltuğunu koruyor ve Alphabet’in geri kalan pek çok öteki yatırımını da denetim etmeye başlıyor. Larry Page ve Sergey Brin idare şurası üyesi olarak Alphabet’te konum almaya devam edecek ve firma için danışmanlık yapacaklar. Google’ın ortak kurucuları, ortak mektuplarında yeni idareye itimatlarını lisana getirdiler ve Sundar Pichai de kendi mektubunda bu değişimin Alphabet’in yapısını yahut Google’daki çalışmasını etkilemeyeceğini söyledi.

Her ne kadar bu karar Alphabet’in çalışmalarında büyük bir fark yaratmayacak olsa da, de büyük bir değişiklik olduğunu belirtmekte yarar var. Google’ın çalışmalarını 21 yıl boyunca çeşitli biçimlerde direktörün akabinde her iki ortak kurucu da birinci kere rollerinden uzaklaşıyorlar.

Yorum Ekle