Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google Fotoğraflar’da Zatî Görüntüler Sızdı!

Google Fotoğraflar’da Zatî Görüntüler Sızdı!

Google, Takeout işlevini kullanarak donelerini indiren kimi kullanıcıların Google Fotoğraflar datalarının yanlışlıkla yabancılar tarafından indirildiğini doğruladı. Böylelikle birçok kullanıcının şahsî fotoğraflarını sakladığı Google Fotoğraflar, birinci büyük sızıntısını yaşamış oldu demek sanırız yanlış olmaz.

9to5Google’ın raporuna nazaran “teknik sorun” 21 Kasım ile 25 Kasım 2019 arasında yaşandı, lakin Google sorun hakkında kullanıcıları artık bilgilendirmeye başladı. Sorunun yalnızca medyaları etkilediği, fotoğrafları içermediği söyleniyor. Sorun, görüntülerin alakasız kullanıcıların arşivlerine girmesiyle yaşandı.

Yaşananları “problemden” fazla önemli bir data sızıntısı olarak kıymetlendirmek bizce daha hakikat olacaktır. Android’li telefonlarla yüklü gelen Google Fotoğraflar, birçok kullanıcı tarafından ferdî fotoğraf ve görüntüleri yedeklemek için kullanılıyor. Hizmetin bu türlü bir durumla müsabakası, gerekli tedbirlerin alınmadığının bir işareti üzere görünüyor. Sorunun iki ay sonra açıklanması ise bir öteki telaş verici durum.

Bununla birlikte Google’ın gönderdiği epostalara bakılırsa firma, sorunu kıymetsiz üzere göstermeye çalışıyor. Epostada “arşivinizdeki bir yahut iki görüntünün etkilendiği” söyleniyor. Firma, bu vade aralığında indirdiğiniz arşivlerin eksik olabileceğini de söylüyor, bu yüzden arşivinizi indirdiyseniz, tam olup olmadığını denetim etmenizde yarar var.

Google, sorunun bir daha yaşanmaması için gerekli tahlilleri yaptığını belirtiyor. Firma, problemden tüm kullanıcıların sadece yüzde 0,01’inin etkilendiğini söylüyor. Gelgelelim faal Android kullanıcı sayısının 2,5 milyar olduğunu ve Google Fotoğraflar’ın tanınan bir pratik olduğunu düşündüğümüzde, onbinlerce kullanıcının dertten etkilendiği söylenebilir.

Yorum Ekle