Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google, Flash İçeriğini Büsbütün Tarihe Gömüyor!

Google, Flash İçeriğini Büsbütün Tarihe Gömüyor!

İnternet, hala ismini anmaya devam ettiğimiz Flash’a 2020’de külliyen veda etmeyi planlıyor. Google ise Flash içeriğini dizinine katmayı durduracağını açıkladı.

Dong-Whi Lee, firmanın bir blog gönderisinde Google’ın SWF evraklarını artık dizine katmayacağını söyledi:

“Google bu yıl Flash’ı desteklemeyi bırakacak. Flash içeriği içeren web sahifelerinde, Google Arama, bağımsız Flash içeriğini dikkate almayacak. Google Arama, bağımsız SWF belgelerinin dizinini oluşturmayı durduracaktır. Birçok kullanıcı ve web sitesi, bu değişiklikten etkilenmeyecek.”

Apple, Microsoft, Google, Mozilla ve velev Flash’ı geliştiren Adobe, iki yıl evvel Flash desteğini 2020’de bitirme konusunda anlaşmışlardı. Flash’ın irtihal sürecini birinci başlatan şey ise Steve Jobs’un 2010’daki “Flash hakkında tasavvurlar” mektubu olmuştu. Jobs, bu mektupta Apple cihazlarının neden Flash’ı desteklemediğinden bahsetmiş, Flash’ın performansının Apple cihazlarında güzel olmayacağını ve yazılımın güvenliği zayıflatacağını söylemişti. O tarihten bu yana internet firmaları, yavaşça HTML5’e geçtiler ve Flash desteğini sonlandırdılar. Bugün itibariyle Chrome ve Mozilla , Flash içeriğini varsayılan olarak engelliyor.

Yorum Ekle