Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Goji Berry (Kurt üzümü) yararları nelerdir? Goji Berry (Kurt üzümü) nasıl tüketilir?

Goji Berry (Kurt üzümü) yararları nelerdir? Goji Berry (Kurt üzümü) nasıl tüketilir?

Muhteşem meyve olarak bilinen ve C vitamini güçlü olan goji berry, tat olarak yaban mersini ve kiraza misal. İçeriğinde yüksek ölçüde antioksidan barındıran goji berry, vücudu bakteri ve virüslerden arındırmada tesirlidir. Uzak şark memleketlerinden ihraç edilerek elde edilir. Bu yüzden aktardan alınır. Hem kuru hem yaş hem de suyu çıkartılarak tüketilebilir. Pekala Goji Berry (Kurt üzümü) yararları nelerdir?

Çin’de bulunan bir meyve olan goji berry ya da wolfberrye kurt üzümü denir. Yüzyıllardır Çin, Kore ve Japonya’da klasik tıpta doğal ilaç olarak kullanılır. Latince ismi lycii fructus olan goji berry, son 10 yıldır tasarrufu tüm yerküreye yayılmıştır. Ekşi bir tadı olan goji berry, vişneye benzetilir. Suyu sıkılarak içildiği üzere, çiğ ya da kurutularak da tüketilebilir. Günümüzde sıklıkla çayı yapılır. Arama motorunda zayıflamak için aratılan goji berry, yapılan araştırmalarla yararları kanıtlanmış besinler arasında taraf alır. Yüksek antioksidan içeren goji berry, hücre yenilemede tesirli olduğundan yaşlanmayı geciktirir. Birebir devranda hudut hücrelerini yatıştırarak ruhsal marazlara yarar sağlar. En az 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan goji berry, kalpten kısırlığa kadar birçok hastalığa  yarar sağlar. Muhteşem meyve olarak bilinen goji berry güçlü bir kan yapıcıdır.

GOJİ BERRY SUYU NE İŞE YARAR?

Goji berry meyvesi Çin’den tüm yerküreye yayıldıktan sonra mahsusen Avrupa devletleri meyvenin suyunun çıkartarak tüketmeyi tercih etti. Alternatif tıpta güçlü toksin atıcı ilaç olarak görülen goji berinin ağız diş sıhhatinden sindirim meselelerine kadar yarar sağladığı tespit edildi. Kalsiyum, selenyum ve çinko güçlü olan goji berry, kemik gelişimine destek olur. Tıpkı devranda diyet yapmak isteyenler içinde ülkü bir besindir. Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırırken vücudun kuvvetini yükseltir. Birebir vakitte vücutta yağ birikmesini önler.

GOJİ BERRY (KURU ÜZÜMÜN) YARARLARI NELERDİR? 

– Yüksek ölçüde A vitamini içeren goji berry, mahsusen göz hastalıklarına yarar sağlar. İleri yaşlarda daha sık görülme ihtimali olan katarak illetini engellemek için mütehassıslar gıji berry tüketimini önerir. 

Günümüzde de artış gösteren diyabet illeti içinde mucize bir besin olan goji berry, kandaki insilün direncini düşürür. 

Yağ yakımını hızlandıran goji berry böylelikle kilo vermede de tesirlidir. Süratle ve sağlıklı bir halde kilo vermek isteyenler için ülkü bir besin olan goji berry, bölgesel zayıflama için tüketilebilir. Sindirimi kolaylaştıran goji berry, bağırsak florasını da korur. Kabızlık rahatsızlığının önüne makbul.

İçeriğinde portakaldan daha ziyade C vitamini içeren goji berry, bağışıklık sistemini güçlendirir. Illetlere karşı vücut direncini artıran goji berry, bilhassa kış aylarında tüketilerek üst teneffüs yolları illetlerini önlemede tesirlidir. Lakin eksperler goji berry tüketiminden sonra bol bol su içilmesini tavsiye ediyor. 

Doğurganlık nispetini artırır. Rahim duvarını güçlendirir. Kısırlık tedavisinde tesirli olan goji berry, birebir devirde vücudun güç nispetini da artırır.

GOJİ BERRYNİN YAN TESIRLERI VAR MIDIR?

Kronik ilaç alan insanların uzak durması gereken bir meyvedir. Çok aşırısı yüksek tansiyon illetine neden olabilir. Bu yüzden mütehassıslar goji berrry üzere besinler tüketmeden kan testi yapılması tavsiye edilir. Polen alerjisi olan şahısların de bu şekil besinler tüketilmesi önerilmez. Tıpkı vakitte likopene yani besinlere al olma özelliğini veren hususa karşı alerjisi olanların da tüketmesi sakıncalıdır.

Yorum Ekle