Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Glutatyon unsurunun vücuda etkileri! Glutatyon hususu hangi besinlerde bulunur?

Glutatyon unsurunun vücuda etkileri! Glutatyon hususu hangi besinlerde bulunur?

Vücuttaki özgür radikallerin seviyesini azaltarak organların işlevselliğini artıran glutatyon unsurunu vücut doğal yolla üretir. Ama yaş ilerledikçe bu hususun üretimi azalır. Bu yüzden vücuda farklı yollarla alınır. Vücut performansını artıran glutatyon unsuru hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet glutatyon unsurunun vücuda tesirleri nelerdir? Glutatyon unsuru hangi besinlerde bulunur?

Vücudun kollajen üzere doğal yolla ürettiği hususlardan biri olan glutatyon vakitle üretimi azalır. Çevresel faktörlerinde tesiri ile toksinlerin artıp glutatyonun büsbütün azalmasına neden olur. Glutatyon azaldıkça vücuttaki kimi mekanizmalarda bulunan hür radikalli hususlar çoğalmaya başlar. Bu unsurlarda vakitle sair organlara zarar verir ve önemli illetlerin yaşanmasına sebep olur. En önemli boyutu ise kansere neden olabilir. Güçlü bir antioksidan hususu olan glutatyon, hücrelerin yenilenmesini destekler. Adeta vücudu himaye hizmeti olan glutatyon hususu, demir emiliminin vücutta sahih bir halde dağılmasını da sağlar. Devirle çeşitli sebeplerden ötürü ölen ya da önemli deforme olan hücrelerin birikmesini önler. Hücre yenilenme döngüsünün hızlanmasına taban hazırlar. Hücrelerin DNA sentezini ve gelişimini destekleyerek vücut içindeki hücrelerin asit orantılarının döngüsünü korur. Tabiattaki bütün canlıların olmazsa olmazı olan glutatyon unsuru birebir devirde insan sıhhati açısından büyük bir değer taşır. Eksperler glutatyon hususunun birtakım besinlerle alınması gerektiğini vurguluyor.

GLUTATYON EKSİKLİĞİ NEDİR?

Glutatyon unsuru vücutta azaldıkça önemli marazların yaşanmasına taban hazırlar. Vücut hücreleri süratle yenilenmediğinden vücut fonksiyonları bozulur. Glutatyon hususu eksikliği en çokta süratli yaşlanmaya yol açar. Bu yüzden son yıllarda bu hususun alımı tanınan hale geldi. Bilhassa Hollywood yıldızları arasında artığından kısa devranda tüm yerkürede tasarrufu artmıştır. Glutatyon eksikliği birebir devranda çabuk yorulmaya yol açar. Eksiklik had hücrelerinin deforme olmasını sağlarken sindirim sistemini de zayıflatır. Böylelikle metabolizmayı olumsuz tesirler. 

GLUTATYON HUSUSUNUN VÜCUDA TESIRLERI NELEDİR?

Glutatyon unsuru gerilime neden olan hususların vücutta yok olmasını destekler.

Başkaca karaciğerin vücuttan atması gereken yağ orantısının vücutta depolanmasını önleyerek kuvvete çevirir.

Vücudun bağışıklığının gücünü artırarak kanserli hücrelerin azalmasını sağlar.

Birebir devirde birtakım besinlerle vücuda giren toksinleri idrar ya da dışkılama kanallarına göndererek, bunların zarar orantılarını azaltır. 

Bilhassa kemoterapi gören hastaların vücudunda bulunması gereken glutatyon unsuru bu tedavi sırasında vücuda giren ışınların hasar orantılarını sıfıra indirir.

Kandaki şeker nispetini düzenleyerek hem böbrek hem de şeker illetlerini önler.

Damarların tıkanmasını ve daralmasını önleyen tesirli hususların başında gelir. Böylelikle kalp illetlerinin yaşanma riskini azaltır.

GLUTATYON HUSUSU HANGİ BESİNLERDE BULUNUR ?

Sık sık yaşanan illetlerin yanı sıra kronik yaşanan marazların nedenlerini azaltmada tesirli olan bu husus adeta vücudun olmazsa olmazıdır. Bu yüzden bu besinlerden yeteri ölçüde tüketerek vücudun direncini artırmak gerekir. 

Tabiatta bulunan glutatyon hususu bakımından en varlıklı besin deve dikenidir. Münhasıran vücuttaki glutayon seviyesini artıran devedikeni tüm toksinlerin basitçe atılmasını da destekler. Bozuk fonksiyonların düzenlenmesini sağlar. 

Peynirde yüksek nispette bulunan whey proteini de glutatyon unsurunun artmasında tesirli olur. Başkaca bu husus bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklı hücrelere karşı daha dirençli hale getirir.

İnsan vücudu en az sülfür amino asidi hususunu almada zayıftır. Bu da kişilerin hastalanma orantısını artırmıştır. Bilhassa son yıllarda artan kanserin nedenini de bilirkişiler bu eksikliğe bağlar. Zira vücutta sülfür amino asidin azalması glutatyon maddesininde düşmesine sebep olur. Eksperler bu yüzden günlük beslenme de kesinlikle yeşil sebzelerin tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Zira Roka, brokoli, lahana, lahana, hardal otu ve şalgan üzere besinlerin temel taşı sülfür amino asit doğal olarak da glutatyon oluşturur.

Selenyum da ilerleyen yaşlarda azalan unsurlar arasında alır. Bunun akabinde glutatyon unsurunun orantısında da düşme yaşanır. Bu yüzden eksperler hindi eti, yumurta, mantar ve tavuk eti üzere besinlerde bulunan selenyumdan alınması için bu besinlerin tertipli tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

Başkaca A, E ve C, vitaminleri bakımından varlıklı olan besinlerin yanı sıra dana ciğeri üzere besinlerinde tüketilmesinde yarar var. 

Yorum Ekle