Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Girişimcilik, Havacılık Kolunda Ezberbozacak

Girişimcilik, Havacılık Kolunda Ezberbozacak

Bilim, teknoloji ve girişimciliği bir araya getirerek geleceğe yan verecek tahlilleri destekleyen küresel bir teşebbüs olan Hello Tomorrow Türkiye, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “Challenge 2020” tepe içtimasında, Türkiye’nin en düzgün 13 bilim ve teşebbüs tabanlı startup’larını (girişimcisini) memleketler arası inovatörler, bilim kişileri ve teşebbüs anaparalarıyla bir araya getirdi.

Üst başkanları bir araya getirerek jüri oluşturan Hello Tomorrow, 13 startup‘un (girişimcinin) proje sunumunu izleyerek ve inceleyerek aralarından üç kimseyi seçti. Seçilen üç kişi 12 – 13 Mart’ta Paris’te gerçekleşecek “Küresel Challenge 2020“nin finaline katılamaya hak kazandı.  

Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu ve Yöneticisi Timur Topalgökçeli, iki yıldır üst üste, memleketler arası platformda, en yeterli startup’lar sıralamasında İstanbul’un birinci 10 memleket arasına girmeyi başardığını söyledi.

Aktifliğin açılış konuşmasını Topalgökçeli, NASA‘da hizmet yapmış, ASX Kurucu Ortağı, Roket Bilimcisi ve Uzay Mühendisi Dr. Anita Sengupta ile birlikte yaptı.

Bilim, teknoloji ve girişimciliği bir araya getirerek geleceğe istikamet verecek tahlilleri destekleyen küresel bir teşebbüs olan Hello Tomorrow Türkiye, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Hello Tomorrow Turkey Challenge doruğunda, Türkiye’nin en âlâ 13 bilim ve teknoloji tabanlı teşebbüsünü memleketler arası inovatörler, bilim kişileri ve teşebbüs anaparalarıyla bir araya getirdi.

Girişimcilerden üçü Sena Nomak RS Research, Özgür Kaya GlakoLens ve Devrim Pesen Okvur Initio 12 – 13 Mart tarihlerinde Paris’te gerçekleşecek memleketler arası deep – tech yarışı Hello Tomorrow Küresel Challenge finaline katılmaya hak kazandı.

DEEP – TECH’IN DAVOS TEPESI

Her yıl tüm yerküreden 5 binden çokça başvurusu olan “Deep – Tech“in Davos’u olarak bilinen Hello Tomorrow Küresel Challenge, finaline 128 memleketten 500 teşebbüsçü seçiyor ve 14 girişimciye armağan veriyor. Bu teşebbüsçüler birebir devirde teşebbüslerini gerçekleştirmek için yatırım desteği alıyor.    

Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu – Yöneticisi Timur Topalgökçeli‘nin konut sahipliğinde düzenlenen tepeye, NASA’da vazife almış, ASX Kurucu Ortağı, Roket Bilimcisi ve Uzay Mühendisi Dr. Anita Sengupta, Teknosa CEO’su Bülent Gürcan, Akfen Holding Idare Konseyi Üyesi Pelin Akın Özalp, Shibumi Idare Heyeti Üyesi Leonid Astrin’in de aralarında olduğu iş yerküresinin kıymetli temsilcileri katıldı.

STARTUP’LARIN (GİRİŞİMCİLERİN) HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Tepenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu – Lideri Timur Topalgökçeli, “Türkiye’de çok çokça teşebbüsçü aktiflikleri var. Ancak bizim farkımız, teknoloji üreten girişimcilere anamal sağlayan, çok kuvvetli memleketler arası ayağı olan, memleketimizdeki ve yerküredeki girişimcileri bir araya getiren,  geleceğe istikamet vererek tahliller üreten, teknoloji sahasında en üst seviyeleri Türkiye’ye getiren küresel bir teşebbüsçü olmamız. Türkiye’ye getirdiğimiz dünyaca ünlü bilirkişi konuşmacılarımız yalnızca etkinliğimizde yapmıyor. Onları tıpkı devranda Türkiye’nin en âlâ şirketleri, girişimcileri, teknoloji yerinde okuyan, gönül veren talebelerle de bir araya getiriyoruz. Girişimcilik bir mülahaza biçimidir, felsefedir. Bu felsefenin her kolda uygulanabilinirliğini sağlıyoruz. Sıhhat, yazılım, güç, sanayi, yeni gereç, ulaşım, etraf üzere insanlığa yararı olan, üreten, yeni icatları destekliyor, bunların hayata geçirilmesini yardımcı oluyoruz. Bir kopyalama yapıyoruz. Türk yordamı startup’lar meydana getiriyoruz. Biz başlangıçta bir STK olarak başladık ve herkese hitap etmeye çalıştık.  Böyelece Türkiye’de gerçek bir ekosistem oluşturduk. Hello Tomorrow Küresel olarak 128 memleketten 5 bini aşkın şirketi bir araya getiriyoruz ve Ar-Ge açısından da değerli çalışmalar gerçekleştiriyoruz,” dedi.

STARTUP’LARI YERKÜRE DEVLERİ İLE BİR ARAYA GETİRİYORUZ

“Misyonumuz, Türkiye’yi küresel teknolojiye bağlamak ve hedefimiz da istihdamı artırmaktır” diyen Timur Topalgökçeli, Hello Tomorrow Küresel Challenge yarışına 5 bin müracaat yapıldığını ve en birinci 500 startup arasında İstanbul’un iki sefer birinci 10 kent arasında taraf aldığını belirtti. 

Türkiye’de çok genç bir girişimcilik ekosistem olduğuna dikkat çekerek, bunun yalnızca dijital, ticari, pazarlama boyutunda değil, yenilikçi teknoloji geliştiren, girişimcilik dallarına çekip daha da ziyade katma paha yaratan girişimciliğe yönelttiğini kaydetti.

Tepenin şahsi konuşmacısı, NASA’da vazife almış ASX Kurucu Ortağı, Roket Bilimcisi ve Uzay Mühendisi Dr. Anita Sengupta, ‘The Future of Flight” başlıklı kısımda yaptığı konuşmada, 5 yıldır uzayla ilgili çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

“Mars’a koloni kurulacak”

Dr. Anita Sengupta, hava-uzay kolunda çalışan hatun sayısının çok az olduğuna işaret etti.  Kendisini bu meydanda bir rol model olarak tanımladı. Sengupta, şunları söyledi:

“Geçmişten günümüze hem uzaydaki gezegenler hem de Yerküre, büyük bir dönüşüme girdi. Örneğin başlangıçta birbirleriyle büyük benzerlik gösteren Merkür- ve Yerküre, aradan geçen 4 milyar yılın akabinde büyük değişimler gösterdi. Bugün Yerküre’de gördüğümüz organizmalar Mars’ta yok. Yerkürede da yeniden bizi birçok dönüşüm karşılıyor. Milattan evvel tekerleği bulan insan, teknolojinin gelişmesiyle birlikte evvel tren, akabinde araba ve 19. yüzyıldan günümüze de uçağı ‘ulaşım aracı’ olarak kullanıyor. Bu noktada ise uçağın peşi sıra münhasıran Ay’da ya da Mars’ta koloni kurulması konusunda istekli olan teşebbüsçü bakış, uzay için tasarlanan kapsüllerin ve roket teknolojisinin bizim şu anki günlük tasarrufumuza da hâkim olabilmesi için uğraş göstermekte. “

Dr. Anita Sengupta, ASX şirketi olarak, tümüyle her kesimini ürettikleri ve elektrikle çalışan uçak-helikopter karışımı araçlar, 5 yıl sonra dikey halinde kalkıp inebilen elektrikli uçaklar olacak.” tahlilinde bulundu.

İklim değişikliğine de değinen Sengupta, trafikle birlikte karbon ayak izinin azaltılmasının kıymetini vurgulayarak, laflarını şu biçimde bitirdi:

“100 bin dolar ödeyen uzaya gidebilir”

“UBER bizimle ilgileniyor. Şu an dizaynını tamamlayıp deneme sürüşlerini de muvaffakiyetle gerçekleştirdiğimiz uçak-helikopter karışımı aracımız, 12 bin feet’e kadar çıkabiliyor ve 20 desibellik bir ses yayıyor. Şimdilik kısa aralıklar için tasarlanan bu aracımızın karbon emisyonu ise ebediyen sıfır olarak kalacak”.

Gelecekte ticari uzay seyahatinin değer kazanacağını lisana getiren Dr. Sengupta, “100 bin ya da 200 bin dolar ödeyen herkes uzaya gidebilir. Mars’a insan gönderimi de olacak. Ay ve Mars’a gidilecek, velev Mars’a koloni bile kurulacak” dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle