Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Geçersiz Windows 10 Güncelleme Ihtarına Dikkat!

Geçersiz Windows 10 Güncelleme Ihtarına Dikkat!

Güvenlik araştırmacıları, Microsoft’tan geliyor üzere görünen epostaların sistemlere Cyborg fidye zararlısını yüklediğini ortaya çıkardı.

Hücumun maksadı olan kullanıcılar, “Kritik Microsoft Windows Güncellemesini Yükleyin!” başlıklı (muhtemelen Türkçeye çevrilmemiş) bir eposta alıyorlar. Durum daha bu noktada kuşku çekiyor zira Microsoft, güncelleme bildirimlerini eposta yoluyla yapmıyor. Geçersiz epostanın içerisinde yan alan “.jpg” uzantılı evrak ise bir fotoğraf değil, tatbik belgesi. Zararlı . pratiği, saldırganların ele geçen sisteme zararlı yerleştirmesine yardımcı oluyor.

Bu biçimde bitcoingenerator.exe evrakı indiriliyor. Bu evrak, Cyborg fidye zararlısı olarak biliniyor ve etkinleştiğinde belgeleri şifreleyerek, evraklara kendi uzantısı 777’yi ekliyor. Bunun akabinde masaüstünde Cyborg_DECRYPT.txt isimli bir belge ile not bırakılıyor.

Fidye zararlısının kurbanı olmamak için şu sıralar güncelleme ile ilgili epostalara mahsusen dikkat etmenizde yarar var. Umum olarak ise belgelerinizi harici bir konumda yedeklemeniz ve kuşkulu epostaları açmadan silmeniz, almanız gereken temel tedbirler arasında bulunuyor.

Yorum Ekle