Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
“Gandalf Bayan Olsun” Çağrısı!

“Gandalf Bayan Olsun” Çağrısı!

Hunger Games (Açlık Oyunları), Resident Evil, yeni Star Wars üçlemesi üzere kimi sinema serileri ve Shadow Hunters, Buffy The Vampire Slayer üzere kitap-dizi uyarlamalarında hatun karakterler haklarıyla önemli muvaffakiyetler elde ettiler. Buna bağlı olarak Hollywood yerküresi ve kimi TV platformları, gün geçtikçe tanınan prodüksiyonlardaki erkek karakterleri, hatun karakterlere dönüştürmeye başladı. Çizgi roman uyarlamalarında tuhaf kararlar alındı. Ghostbusters, Doctor Who üzere kült imalatlar da inanılması güç değişiklerle karşı zıdda kaldılar.

Kulislerde dolaşan son tez ise tüm Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) hayranlarının yansısını çekecek nitelikte: Fantastik kozmosunun kült karakteri Gandalf‘ın bayan olması savunuluyor. Lord of The Rings: Two Tower takımında bulunan Robyn Malcolm, yeni Gandalf’ı bir bayanın canlandırmasını istedi. Morven’e hayat veren Malcolm, “Bu eski mistik eserler, ataerkil yerküreyi yansıtıyor. Büyücü üzere dominant karakterlerin, bir bayan tarafından canlandırıldığı  bir yerküreye atmalıyız” sözlerini kullandı.

Yüzüklerin Efendisi, Silmarillon ve Hobbit üzere yapıtların muharriri J.R.R. Tolkien neredeyse 90 yıl evvel yazdığı ürünlerde bile muhakkak cinsiyet ayrımcılığı yapmamış ve velev hatunlara öncelik tanımıştı.. Tolkien; Galadriel, Eowyn, Arwen üzere karakterlerin erkeklerin başaramayacakları şeyleri yapabileceklerine değinmişti. “Hiçbir erkek Cadı Kral’ı yenemez” kehanetinde, Eowyn ortaya çıkmış ve Angmar’ın Cadı Kralı’nı (Nazgul’lerin Lideri) öldürmüştü. Galadriel, Gandalf’ı kurtarmış ve Hobbit serisinde Sauron’u bastıran tek karakter olmuştu. Galadriel buna ek olarak Gandalf, Saruman ve Elrond’un da nokta aldığı topluluğun başkanıydı. Arwen de Yerküre’nin kurtuluşu için olmazsa olmaz bir figürdü.

Sızan dedikodulara göre  Whoopi Goldberg, Alfre Woodard, Ann Ogbomo ve Judi Dench; Gandalf rolüne aday gösteriliyor.

Yorum Ekle