Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fujitsu’dan PRIMEHPC “Süper” Bilgisayar

Fujitsu’dan PRIMEHPC “Süper” Bilgisayar

Fujitsu’nun RIKEN ile ortaklaşa geliştirdiği harika bilgisayar Fugaku teknolojisini kullanan “Fujitsu Muhteşem Bilgisayar PRIMEHPC” serisinden PRIMEHPC FX1000 ve PRIMEHPC FX700 modellerinin yerküre çapındaki satışları Mart 2020 itibarıyla başlıyor.

Her iki eser de muhteşem bilgisayarlar için kullanılan Arm v8-A mimarisinin bir uzantısı olan Ölçeklenebilir Vektör Uzantısını (SVE) yerkürede birinci kere kullanan CPU A64FX’iyle işlemcisiyle donatıldı. Dahası, Fujitsu’nun şu ana kadar geliştirdiği başarımlı, düşük elektrik tüketimi olan CPU dizaynını devralarak geliştirilen A64FX, watt başına yüksek performans sağlamasıyla öne çıkıyor. Kullanılan CPU, yüksek performanslı kalıp yığınlı (die-stacked) bir bellek olan HBM2 (1) kullanarak sadece yüksek bir bellek bant genişliğine ulaşmakla kalmıyor, tıpkı vakitte derin öğrenme (Deep Learning) üzere teknolojilerde kıymetli olan yarı hassas aritmetik ve çoklu ekleme süreçlerini de yapabiliyor. Bu halde, yeni üstün bilgisayarların Yapay Zeka yerindeki genişlemesinin artması bekleniyor.

Fujitsu, sunduğu tüm yeni eserlerinde toplumsal problemlerin çözülmesine, öncü araştırmaların hızlandırılmasına ve kurumsal rekabetçiliğin güçlendirilmesine ekte bulunmayı hedefliyor.

Eser Özellikleri

Büyük konfigürasyonlarda azami ölçeklenebilirlik sunan raf başına 384 dağıtım noktasına kadar ultra ağır yapısıyla FX1000, 1.3 exaflops’u aşan teorik hesaplama performansı sağlayan büyük sistemlerin verimli bir halde inşa edilmesine imkan veriyor. FX1000, performans ve soğutma gereksinimleri dahil olmak üzere yekun güç tüketimini azaltmayı hedefleyen sulu soğutma sistemine sahip.

Üstün bilgisayar sistemleri için kullanılan standart teknolojilerin üzerine inşa edilmiş olan FX700, ara ilişki pratiği olarak InfiniBand’i destekliyor ve HPC ara yazılımı için açık asıllı yazılım (OSS) kullanıyor. Standart bir sunucu rafına monte edilebilen ve hava soğutma sistemine sahip bu model müşteriler için kolaylıkla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Fujitsu Arm HPC Ekosisteminin gelişimine ekte bulunuyor

Fujitsu, uzun yıllara dayanan başarımlı hesaplama (HPC) teknolojilerini ve tecrübelerini Arm Developer, Linaro ve OpenHPC üzere açık topluluklara katılarak, Arm HPC ekosistemini geliştirmeye adamış. Başkaca Fujitsu, PRIMEHPC için yerküre çapında yaygın olarak kullanılan çarpışma tahlili pratiği olan LS-DYNA (2) da dahil olmak üzere PRIMEHPC için ticari pratik yazılımı haline gelebilmesi için tatbik tedarikçileriyle birlikte çalışmayı planlıyor. 

Fujitsu, başarımlı muhteşem bilgisayarlar geliştirerek, toplumsal sıkıntıların tahliline, öncü araştırmaların teşvik edilmesine ve kurumsal yarışma gücünün artırılmasına ekte bulunmaya devam edecektir. Fujitsu, yeni ilaçların geliştirilmesine, felaket tedbire ve azaltma yoluyla inançlı bir topluluğun oluşmasına ve prototipe gereksinim duymadan yeni gereçlerin geliştirilmesine ve üretilmesine önayak olacaktır (3).

Altyapı İş kolu Kıdemli Yönetici Yardımcısı ve Umumi Yönetici Yardımcısı Chris Bergey, Fujitsu’nun ARM ile çalışması, Başarımlı Hesaplama için Arm tabanlı işlemcilerin yenilikçiliğini ve performansını geliştirmek yolunda RIKEN ile stratejik işbirliğimizi güçlendirdi. Fujitsu’nun en yeni A64FX yongalarını PRIMEHPC FX1000 ve FX700 muhteşem bilgisayarlarının duyurulmasıyla piyasaya sunma konusundaki güçlü bağlılığına paha veriyoruz ve bunların “exascale” sistemler için sanayi başkanı yapı taşları olduğuna inanıyoruz.

Red Hat Enterprise Linux Umumi Yönetici Yardımcısı Stefanie Chiras; Bugün Linux, yeni nesil yenilikçi HPC pratiklerini oluşturmak için ölçek ve esneklik sağlayan muhteşem hesaplamayla eş mealli sayılmaktadır. Yerkürenin önde gelen kurumsal Linux platformu, Red Hat Enterprise Linux’u Fujitsu’nun yeni üstün bilgisayar modellerine uyarlamak üzere Fujitsu ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu sayede doneye dayalı ilmî çalışmalar, Yapay Zeka ve ilmî gelişmeler sağlanabilecektir” dedi.

(1)  HBM2’nin tasarrufu

HBM (Yüksek Bant Genişliği Belleği) olarak bilinen 2. nesil yüksek bant genişliğine sahip bellek cihazları. A64FX, CPU paketine 4 HBM2 yığını monte ederek 1 TB/sn’yi aşan azami teorik bellek bant genişliği ile klasik DDR4’ten çok daha süratli bir aktarım suratı gerçekleştirmektedir.

(2) LS-DYNA

Livermore Software Technology Corporation tarafından geliştirilen ve açık devir entegrasyonuyla “sonlu elemanlar yöntemi” (finite element method) kullanılarak yapıların büyük deformasyonlarını simüle etmek için kullanılan yazılım. Bu son radde sağlam program, başka pratiklerin yanı sıra, araba çarpışabilirliği, düşme testi, metal/plastik şekillendirme, delikler, çatlak ilerlemesi ve arıza simülasyonlarında tasarruf için yerkürenin önde gelen yazılımıdır.

(3) No prototyping

Geliştirme mühletini kısaltmak ve maliyetleri azaltmak için simülasyonlar kullanarak eser geliştirmede minimal prototipleme mealine gelir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle