Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ford Otosan ve YGA’dan “Hayaller Malumat İster”

Ford Otosan ve YGA’dan “Hayaller Malumat İster”

Türkiye otomotiv kolunun öncü kuruluşu Ford Otosan, geleceğimizi taşıyan kanatlar olan hayal gücü ile bilgiyi birleştiren ve evlatları geleceğin teknolojik yerküresine şimdiden hazırlayan “Hayaller Haber Velev” girişimini Young Guru Academy (YGA) ve Twin iş birliğiyle hayata geçirdi.

Girişimde, YGA içerisinden doğan eğitim teknolojisi şirketi Twin’in evlatlara bilimi sevdiren teknoloji setlerinden alınan ilhamla yola çıkıldı. Ford Otosan ve Twin mühendisleri tıpkı masanın etrafında buluştu. Ortak akılla geliştirilen setlerinde bir “hayal” olarak başlayan, sonrasında Ford Otosan’ın Ar-Ge, inovasyon, mühendislik birikimi ve kararlılığıyla gerçeğe dönüşen Milletlerarası Yılın Kamyonu (ITOY) armağanlı F-MAX’in maketi kullanıldı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçen girişimde, araç setleri mekteplere Ford Otosan mühendisleri ve YGA’nın 50.000 müracaat arasından itinayla seçilen ve 1 yıllık toplumsal inovasyon programını tamamlayan gönüllülerle birlikte ulaştırılıyor. Böylelikle “vicdan ve yetkinlik” kanatlarıyla donatılmış çift kanatlı rol modellerle bir araya gelen evlatlar, üreten ve teknolojik üstünlüğe sahip bir Türkiye’nin yetişkinleri olmak için yüreklendiriliyor.

Türkiye’nin gelişmiş teknolojiler üreten ve bunları yerküreye yayan bir devlet konumuna gelmesi için faaliyet sahasında yürüttüğü çalışmaları sürdürülebilirlik yaklaşımıyla ele aldığı içtimaî sorumluluk girişimlerine de yansıtan Ford Otosan, “Hayaller Haber İster” ile Açık İnovasyon yaklaşımını gençlere ve evlatlara yayıyor; çevre inovasyona öncülük ediyor.  Içtimaî Sorumluluk 4.0 modelinin öncüsü bu girişimin en fark yaratan özelliklerinden biri de maddi desteğin ötesine geçmesi ve şirketin teknolojik mealde güçlü yanlarını topluluğa paha katacak bir vizyonla harekete geçirmesi.

Haydar Yenigün: “Bilgi birikimimizi gelecek nesillere aktarıyoruz”

Ford Otosan Umumi Yöneticisi Haydar Yenigün, “Hayaller Malumat İster” girişiminin duyurulması emeliyle düzenlenen basın içtimasında yaptığı konuşmada, “Ford Otosan olarak otomotiv dalında geleceğin teknolojilerini şekillendiriyor, milletlerarası arenada yarışmanın boyutlarını değiştiren araçlara imza atıyoruz. Başta sürüş olmak üzere araç teknolojileri meydanındaki yatırımlarımız ve geliştirme faaliyetlerimiz Türkiye’nin mühendislik malumat birikimine ek sağlıyoruz. ‘Hayaller Haber İster’ girişimiyle bu malumat birikimini, evlatlarımıza şimdiden aktarmayı ve onlara ilham vermeyi hedefliyoruz. Geleceği oluşturmalarına yardımcı olacak teknolojilerle tanışmaları için otonom sürüş teknolojisini deneyimleyecekleri yeni bir teknoloji seti geliştirdik. Sürdürülebilir kurumsal toplumsal sorumluluk anlayışımızla içtimaî inovasyona öncülük ettiğimiz bu girişim ile kendi faaliyet sahalarımız üzerinden evlatlarımızın ve devletimizin geleceğine yatırım yapmaktan memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

Haydar Yenigün de bir “Hayal Ortağı”

YGA’nın “çift kanatlı gençler” yetiştirme felsefesinin ve gençlerin içtimaî dertlere esaslı tahliller geliştirmek için inovasyonu temel almalarını sağlayan yaklaşımının Ford Otosan’ın kurumsal içtimaî sorumluluk anlayışıyla örtüştüğünü söz eden Haydar Yenigün, kendisinin de bir “Hayal Ortağı” olarak YGA’daki gençlere mentorluk desteği verdiğini aktardı. 

Sinan Yaman: “Türkiye’nin en parlak gönüllüleri, en gereksinim sahibi mekteplere en son teknolojiyi ulaştırıyor”

YGA Idare Şurası Yöneticisi Sinan Yaman ise, “Sosyal Sorumluluk 4.0 modeli ile Ford Otosan ve YGA’lı mühendisler evlatlara bilimi sevdirmek için birlikte Ar-Ge yapıyor, birlikte köy mekteplerine bilim seanslarına gidiyor, birlikte başarıyor. Türkiye’nin en parlak gönüllüleri, en gereksinim sahibi mekteplere en son teknolojiyi ulaştırıyor. Daha da değerlisi; teknolojinin özünü öğrenen evlatlar, teknolojinin gücünü insanlığa yararlı girişimler için kullanacaklar” dedi.

Birinci etapta oluşturulan setler, 2. etapta yapay zeka ile desteklenecek

Girişim, geliştirme süreçleriyle birlikte üç yıllık bir devir dilimine yayılıyor. Ford Otosan mühendisleri ve YGA içerisinden doğan teknoloji geliştirme şirketi Twin ekipleri tarafından geliştirilen hususî setler için, kendisi de bir hayal olarak doğan, Ford Otosan’ın Ar-Ge, inovasyon ve mühendislik birikimi ve kararlılığıyla gerçeğe dönüşen Milletlerarası Yılın Kamyonu (ITOY) armağanlı F-MAX baz alındı. Mahsusen yeni teknolojilere erişimi olmayan evlatlara sensörler, kodlama, yapay zeka üzere teknolojileri kullanarak sorun çözme becerisi kazandırmayı hedefleyen “Hayaller Haber İster” girişiminin birinci etabında mekteplere temel sensör teknolojisi ile sürüş özelliğine sahip programlanabilir araç setleri gönderilecek. Evlatların, araç setlerinde hazır olarak sunulan deneyleri çözerek ya da kendi deneylerini oluşturarak teknoloji ile yapabilecekleri hakkında farkındalık kazanmaları amaçlanıyor.

Girişimin 2. etabında evlatlarla paylaşılacak “Yapay Zeka Destekli Otonom Araç Seti”nin prototipinin ise 2020’de hazır hale gelmesi planlanıyor. Yeniden Ford Otosan ve Twin mühendisleri tarafından geliştirilen bu set Ford Otosan’ın F-Vision yaklaşımını daha somut olarak gösteren bir set olacak. Set içerisinde temel manzara tanıma algoritmaları, blok kodlama ile yapay zeka model denemeleri, yeni yapay zeka modellerinin eğitimi ve suramı, yapay zeka tasarruf senaryoları ile yeni meseleler mekan alıyor. Girişim kapsamında 3 yılda yekun 500 mektebe otonom ve yapay zeka araç setleri ulaştırılacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle