Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fiyat/Performans Canavarı Samsung Galaxy S10 Lite’ı İnceledik!

Fiyat/Performans Canavarı Samsung Galaxy S10 Lite’ı İnceledik!

Samsung, geçtiğimiz sene Galaxy S10 ailesini piyasaya sürmüş ve bu ailede bir de Galaxy S10 ve Galaxy S10 Plus modeline kıyasla daha münasip fiyatlı bir telefon olan Galaxy S10e modeline mekan vermişti. Gayrı 2 modelin birtakım özelliklerinin nispeten kırpıldığı bu bütçe dostu model, gerek fiyatı gerek boyutları nedeniyle devletimizde de rağbet görmüştü.

Kısa bir mühlet evvel ise Samsung, Galaxy S10 ailesine bir model daha kazandırdı. Velev bununla kalmayıp, Note 10 ailesine de yeni bir üye getirdi. Galaxy Note 10 Lite‘ı daha evvel incelemiştik. Bu kere ise, sıra Galaxy S10 Lite’ta.

Bu incelememizde, Samsung’un Lite eklemesiyle piyasaya sürdüğü, gelgelelim fiyat/performans orantısıyla aileye büyük hareket kazandıran Galaxy S10 Lite’ı tüm detaylarıyla değerlendireceğiz.

Samsung Galaxy S10 Lite Tasarımı Nasıl?

Birinci olarak kelamı dizayndan açarsak, Galaxy S10 Lite, S10 ailesinin geri kalanından ayrılıyor ve tasarım hatlarını farklı bir çizgide sunuyor diyebiliriz. Çünkü art yüzde kamera modülünün mekanının değiştirilerek zaviyeye yerleştirildiğini görüyoruz. (Bu arada parantez açalım, S10 Lite’ın art kamera modülünün yüzeyden bir nebze de olsa çıkıntı yarattığını ve bu nedenle telefonun bir kenarına bastığınızda, dengesizlik olduğunu göreceksiniz.) Ön yüze baktığımızda ise, S10 Lite’ın, ekranda da ortalanan kamera modülüyle, Infinity-O ekran dizaynını benimseyen Galaxy Note 10 serisine benzediğini görüyoruz.

Samsung Galaxy S10 Lite Art Yüzü Cam ve Plastik

Hepsi bu kadar da değil. S10 Lite’ın art yüzü cam materyale sahip değil, ama birebir hengamda cam kaplama içeriyor. Bu nasıl oluyor derseniz: Samsung, S10 Lite’ın art yüzünde cam ve plastik materyalin bir alaşımını kullanmış. Bu nedenle düz plastik değil, lakin cama yakın bir yüzey elinizin altına geliyor. Bu da plastik yüzeyli modellere nazaran S10 Lite’a tasarım manasında bir artı kazandırıyor.

S10 Lite’ın elde tutuşu çok hoş, keskin yahut çıkıntılı yüzeyler yok, elinizin altında çok rahat ediyorsunuz akıllıcası. Bu arada ekran tasarımı da, alıştığımız kavisli kenarlardan fazla daha düz yapıda tasarlanmış. Bu, kavisli ekranlı telefonları sevmeyenler için hoş haber.

Samsung Galaxy S10 Lite Çift Sim Kart Özelliği

Galaxy S10 Lite’ın etrafına baktığımızda, sağ kenarda ses ve güç butonlarını yan yana görüyoruz. Sol tarafta ise SIM kart ve microSD kart çekmecesi yan alıyor. S10 Lite, çift SIM kartlı bir model, fakat 2. SIM yuvası hibrit biçimde hazırlanmış. Yani microSD kart kullanmak istiyorsanız, 2. SIM kartınızı takamayacaksınız.

Samsung Galaxy S10 Lite Kulaklık Girişi

Telefonun alt kenarına baktığımızdaysa, burada USB-C portu ile hoparlör mazgalını görüyoruz. Hoparlör tek taraflı, yani stereo ses bu telefonda yok. Ayrıyeten 3.5 mm kulaklık girişinin bulunmaması da üzücü bir öbür haber oluyor. Halbuki S10’larda bu giriş mevcuttu, kaldırmaları hiç olmamış.

Samsung Galaxy S10 Lite USB-C Kablosu

Bu arada bir ek daha: Galaxy S10 Lite’ın kutusundan çıkan şarj ve done aktarım için kullanılan USB kablosunun her iki ucu da USB-C formunda. Yani şayet bilgisayarınızda USB-C girişi yoksa, S10 Lite’ı bilgisayarınıza bağlamak için farklı bir kabloya yahut adaptöre gereksiniminiz olacak ki bu adaptör kutusundan çıkmıyor. Samsung’un neden bu türlü bir yola girdiğini anlaması güç akıllıcası, USB-C dönüşümü hala tam manasıyla sağlanabilmiş değil. O nedenle kutu içinde bu adaptöre nokta verse daha mantıklı olacak kanaatimce.

Son olarak da Galaxy S10 Lite’ta rastgele bir su muhafazasının olmadığını da söyleyelim.

Samsung Galaxy S10 Lite Ekran Özellikleri

Galaxy S10 Lite, çok şık görünen bir ekranın sahibi oluyor. Samsung’un istisnasız tüm modellerinde ekran pek hoş manzara üretirken, Galaxy S10 Lite da bu geleneği bozmuyor. Öte yandan bilindiği üzere S10 serisinde Dynamic AMOLED panel kullanan Samsung, S10 Lite’ta ise Muhteşem AMOLED Plus‘ı tercih etmiş. Üstün AMOLED’i duyduk lakin “Plus” ibaresiyle değişen ne derseniz, açıklayalım…

Samsung, yeni devirde Üstün AMOLED panel ekranla geliştirdiği telefonlarda HDR10+ sertifikasına da mahal veriyorsa, bu panele Muhteşem AMOLED Plus ismini veriyor. Mesela Note 10 Lite’ta Harika AMOLED bulunurken, HDR10+ tarafına, HDR sertifikası mevcuttu. Bunu da ekrana ait bir dip olarak belirtelim.

Samsung Galaxy S10 Lite Ekran Büyüklüğü

S10 Lite’ın ekranı 6.7 inç büyüklüğünde olurken, çözünürlüğü ise 1080×2400 piksel halinde. S10 Lite’ın ekranı tüm S10’lara arasında en büyüğü olurken, çözünürlüğü ise yalnızca Galaxy S10e modeline nazaran biraz daha yüksek. Ama ekranın da büyümesinden ötürü piksel yoğunluğu düşmüş durumda: 394 ppi seviyesinde. Bu bedel, 6.4 inçlik S10 Plus modelinde tam 522 ppi idi.

Yaptığımız testte manüel modda 400 nite kadar parlaklık sergileyen Galaxy S10 Lite, parlak güneş ışığı altında 705 nite kadar parlaklık üretebiliyor. Bu da telefonun güneşli bir günde ekran deneyimi açısından avantaj yaratan bir nokta.

Galaxy S10 Lite İşletim Sistemi ve Biyometrik Metotlar

S10 Lite, Android 10 işletim sistemiyle geliyor ve arayüz olarak da artık tüm Samsung telefonlardan aşina olduğumuz yeni yazılımı One UI’ı S10 lite’ta da görüyoruz. Bu telefonda 2.0 sürümüyle nokta alan One UI, arayüzüyle pek akıcı ve olağan bir tasarruf sağlıyor.

Samsung Galaxy S10 Lite Bixby Sanal Asistanı

Geniş ayar seçeneklerine ve tasarruf tercihlerine sahip olan telefonda, ekranı sağa çektiğinizde önünüze Bixby kartları çıkıyor. Bixby sanal asistanı da uyandırmak için telefonun sağ kenarındaki güç tuşuna basılı tutmanız ehliyetli. Samsung bir müddettir telefonlarında bu güç tuşunu “Yan tuş” olarak isimlendirdi ve ona başka fonksiyonlar atama imkanı tanıdı. Yan tuş ayarları sahifesinden bunu düzenleyebiliyorsunuz. Bu tuşa basılı tutarak Bixby’yi uyandırabilir yahut kapatma menüsüne ulaşabilir, çift basarak da kamerayı yahut istediğiniz bir gayrı uygulamayı süratle açabilirsiniz.

Telefonda Always On Display özelliği alışılmış ki mevcut. Bunu da yeniden ayarlardan ayarlayabiliyorsunuz. Tek tek tüm ayarlardan bahsetmeyelim artık, lakin çok sayıda seçeneğiniz olduğunu bilin.

Samsung Galaxy S10 Lite Parmak İzi ve Yüz Tanıma Özellikleri

S10 Lite’ta hem parmak izi hem yüz tanıma biyometrik himaye prosedürleri mevcut. Optik parmak izi tarayıcı kullanan S10 Lite’taki sensörün, vesair S10 modellerinde konum alan ultrasonik parmak izi tarayıcı kadar süratli çalışmadığı kesin. Öte yandan alanı de yeniden telefonun alt kenarına sahih olduğu için erişimi, tıpkı daha evvel incelediğimiz S10 Plus’taki üzere nispeten güçlükle ki emsal şeyi, Note 10 Lite incelememizde de lisana getirmiştik.

Yüz tanıma usulü ise  çok karanlıkta olmadığınız durumlarda âlâ çalışıyor. Lakin düzgün çalışması için ön kameranın kirli olmamasına ehemmiyet göstermeniz gerek.

Galaxy S10 Lite Teknik Özellikleri Neler & Performansı Nasıl?

Samsung Galaxy S10 Lite, sahip olduğu özelliklerle birlikte hiç o denli “Lite” bir sürüm değil, çok kaslı bir donanıma sahip. Daha evvel incelediğimiz Note 10 Lite modelinde de olduğu gib,i performans konusunda çok tatmin edici olan S10 Lite, böylelikle fiyat/performans orantısıyla öne çıkan modellerden biri oluyor.

Münhasıran son devirde yükselen akıllı telefon fiyatlarıyla birlikte üreticiler bu biçimde ara modellerle yelpazeyi çeşitlendirmeye başladılar ki bu teşebbüs, münhasıran memleketimiz üzere kur farkından ve vergilerden had safhada etkilenen nahiyeler için kullanıcı bazında biraz nefes aldıran hareketler oluyor sahihi.

Öte yandan bilindiği üzere Samsung, mahsusen Avrupa yerinde Exynos işlemcili modelleri tercih ediyor. Gerek başka S10 modellerinde gerek Note 10 modellerinde bu biçimde olduğunu gördük. Lakin Galaxy S10 Lite için bir istisna uygulayan Güney Koreli şirket, S10 Lite’ı tek model olarak Snapdragon 855 işlemciyle pazara sürdü. Dolayısı ile elimizdeki modelde Snapdragon 855 işlemci içeriyor ve sahip olduğu 8 GB RAM desteğiyle de birlikte performans mealinde ziyadesiyle akıcı çalışıyor.

Samsung Galaxy S10 Lite AnTuTu Benchmark Testi Sonucu

O denli ki, telefona uyguladığımız AnTuTu Benchmark testinde son periyot incelediğimiz tüm telefonları arkada bırakmayı başaran S10 Lite, bu testte topladığı 467 bin 161 puan ile birlikte tabloda ismini başa yazdırıyor. Arkada bıraktığı modeller arasında Exynos işlemcili Galaxy S10 Plus, Galaxy Note 10 Lite ve velev Galaxy Note 10 Plus da mekan alırken, Snapdragon’lu modellerin, Samsung’un Exynos’lu muadillerine kıyasla daha yüksek performans gösterdiği esasen bilinen bir gerçek aslında -ki bunun en uygun yansımasını da bu tabloda görüyoruz.

Bu arada Huawei 30 Pro da, Galaxy S10 Lite’ın total performansının bir adım gerisinde kaldığı haberini de verelim. Lakin buradan S10 Lite’ta mahal alan Snapdragon 855 işlemcinin 30 Pro’da bulunan Kirin 990‘dan daha güçlü olduğu ortaya çıkmasın. Saf işlemci performansına baktığımızda ise 30 Pro’nun hem tek çekirdek hem çift çekirdek performansıyla elbette S10 Lite’tan önde olduğu görmek mümkün. Velev arada nova 5T modeli de var.

Bu arada rakamsal olarak da söz edersek, S10 Lite, bahsettiğimiz Geekbench testinde tek çekirdekte 737 puan, çoklu çekirdekte ise 2703 puan topladı.

Samsung Galaxy S10 Lite İnceleme Sonucu

S10 Lite’ın kağıt üst datalarını bir kenara bırakıp gerçek vakitli deneyim notlarımıza gelirsek, açıkçası bu tabloda gördüğümüz tepede bir arada konum alan telefonların hiçbirinde aradaki kademelik farkları pek hissetmeyeceksiniz demek mümkün. Çok sayıda uygulamayı bir arada çalıştırabilir, üst seviye oyunları oynayabilirsiniz. Bu arada telefonun grafik hanesinde Adreno 640 işlemcinin yan aldığını, bununla bir arada mahsusen ‘de en yüksek kare suratında bile dertsiz bir deneyim elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Oyun konusuna ait olarak, hoparlörün konumu sebebiyle bazen elinizle sesi kapatabildiğinizi de ek edelim.

Bu arada önümüz yaz. Dolayısı ile Galaxy S10 Lite’ın ne kadar ısındığını merak edenler için, telefonun kategorisi için serin çalıştığını da söyleyebiliriz. Münhasıran Snapdragon sınıfındaki cihazların yük altında ortalama 33 radde ısılarda çalıştığını göz önünde bulundurduğumuzda, S10 Lite ürettiği 33,5 santigrat noktalık ısısıyla pek ülkü. Öte yandan telefon boşta ise ortalama 27 noktalarda seyrediyor.

Samsung Galaxy S10 Lite ile yapılan testleri ve karşılaştırma tablolarını hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Samsung Galaxy S10 Lite Pil Performansı Nasıl?

Galaxy S10 Lite’ta 4500 mAh kapasitesinde bir batarya mevcut. Artık de telefonun buna bağlı olarak pil performansından bahsedelim.

Telefonun pil performansına ait yekten söyleyebileceğimiz şey, olağanüstü olduğu. Hani bu türlü, telefondaki en şık özellikleri sıralasanız, tepeye pil ömrünü yazarız, o radde başarılı bulduk.

Telefonun pil ömrüne en büyük katkıyı kuşkusuz işlemci sağlıyor. O denli ki kısa bir müddet evvel incelediğimiz 4500 mAh kapasiteli Note 10 lite olsun, gerek Exynos 9820’li Galaxy S10 Plus modeli olsun, bu telefon ikisinden de yeterli sonuç almayı başarıyor pil performansıyla.

Samsung Galaxy S10 Lite ile Kaç Saat Ne Yapılabilir?

O denli ki, Galaxy S10 Lite ile aralıksız 14 saat web dolaşımında bulunabiliyor, 19 saat medya izleyebiliyor yahut 35 saate kadar telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Şayet minimum parlaklıkta boşta bırakırsanız 42 saate kadar açık kalabiliyor. Yük altında ve maksimum performansta ise 4 saatlik bir deneyim sağlayabilen telefon, daha evvel incelediğimiz ve birebir testten 3 saatlik 10 dakikalık sonuca imza atan Galaxy S10 Plus’a nazaran daha düzgün performans sergiliyor.

Samsung Galaxy S10 Lite Full HD Medya Testi

Öte yandan S10 Lite, Full HD görüntü testimizde de çok hoş bir sonuca imza attı. 90 dakikalık Full HD bir görüntüyü, telefon tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi’ya bağlı konumda oynattığımızda, bu müddet ahir yüzde 6 orantısında pil tükettiğini gözlemlediğimiz S10 Lite, yani bu senaryoda kabaca 24 saat, yani tam 1 gün boyunca görüntü oynatabiliyor. Bu vade de hatırlarsanız incelememizde 4500 mAh batarya kapasiteli Note 10 Lite’ta 18 saat olarak önümüze çıkmıştı. Bu mealde S10 Lite’ın pil performansıyla pek başarılı olduğunun altını tekrar tekrar çizmek lazım.

Pekala, S10 Lite ne kadar müddette şarj oluyor? Öncelikle şunu söyleyelim: S10 Lite, 45W şarj desteği gösteriyor, gelgelelim kutusundan 25W’lık şarj aleti çıkıyor. 45W’lık şarj aletini başkaca satın almanıza ise açıkçası hiç gerek yok, çünkü S10 Lite, bu şarj aletiyle de ziyadesiyle kısa vadede tam kapasite şarj olabiliyor.

10 dakika içinde, yüzde 19‘u dolan batarya, 20 dakika içinde yüzde 38, 30 dakika içinde ise yüzde 56 doluluk nispetine erişebiliyor. Telefonun tam kapasite şarj olması ise, 1 saat 10 dakikayı buluyor.

  • 10 Dakika: Yüzde 19
  • 20 Dakika: Yüzde 38
  • 30 Dakika: Yüzde 56
  • 40 Dakika: Yüzde 74
  • 50 Dakika: Yüzde 89
  • 1 Saat: Yüzde 97
  • 1 Saat 10 Dakika: Yüzde 100

Samsung Galaxy S10 Lite Kameraları

Telefonda geride 3’lü kamera konseyimi bulunuyor. S10 ailesine nazaran kamera konumlaması ile farklı bir görünüm kazanan S10 Lite, kamera setinde nokta verdiği lenslerle de elbette gayrı S10’lara nazaran değişiklik gösteriyor.

Mesela S10 Lite’ta ana kameranın 48 MP çözünürlüğünde olması artı puan. S10 Plus’ta 12 MP çözünürlük mekan alıyordu. Lakin Dual Pixel faz algılamalı lazer otofokus mekanına standart faz algılamalı lazer otofokusun bulunuyor olması da S10 Lite’ın eksisi oluyor. Öte yandan bunu görüntü konusunda Muhteşem Steady OIS desteğiyle karşıladığını da belirtelim. Yani S10 Lite’ın birtakım noktalarda eksisi, birtakım noktalarda artısı var ve ailede bir nevi dengeyi bulan bir model oluyor diyebiliriz.

Samsung Galaxy S10 Lite Makro Kameraya Sahip

S10 Lite’ta telefoto kamera kaldırılmış, bunun yanına makro kameraya taraf verilmiş. 5 MP ölçüsünde olan makro kamera 3 ila 5 cm arasında uygun sonuçlar üretebiliyor. Telefondaki 3’üncü kamera ise geniş açılı fotoğraflar için nokta alıyor.

S10 Lite’taki ön kameranın ise güncellenerek 32 MP‘e ulaştırıldığını ve 25mmlik, 0.8 mikrometrelik sensör ile bilhassa âlâ ışık alan sahnelerde hoş ayrıntılı selfie fotoğraflar çekebildiğinizi de belirtelim. Bu arada hem ön kamera hem art kamera 4K medya kaydı yapabildiğinizi de söyleyelim.

Samsung Galaxy S10 Lite Kamera Performansı Nasıl?

Galaxy S10 Lite, kameralarıyla çok başarılı sonuçlara imza atıyor. Ana kamerasıyla bilhassa gün içinde çekeceğiniz fotoğraflarda dinamik aralığıyla keskin renkler üretecek telefon, buna karşılık olarak ışık ölçüsü düşmeye başladıkça ve durağan sahnelerde nispeten gürültüleri gösterecek. Lakin etrafta ışık varsa, gece çekim performansını başarılı bulacağınızı söyleyebiliriz. Bu arada düşük ışıkta Gece modunda çekim yaparak da daha net sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Ultra geniş kamera çekimleri ise renk ve dinamik aralık orantısıyla ana kameraya yeniden yakın formda performans gösteriyor, ama elbette ana kameraya kıyasla daha az faal. 123 kademelik geniş çekimler yapmak için ise tesirli.

Samsung Galaxy S10 Lite Kamerasının Dezavantajı

Makro çekimlere baktığımızda da S10 Lite’ın yeniden şık sonuçlar aldığını söylemek mümkün. 3 ila 5 cm aralıkta, elbette âlâ ışık altında hoş makro fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Bu kameranın tek dezavantajı bizce, otomatik odaklamanın bulunmaması, bu nedenle bazen fotoğraflar bulanık çıkabiliyor.

S10 Lite’ın ön kamera çekiminden de bahsedelim. Telefonda, S10 Plus modelindeki üzere ek bir fizikî derinlik sensörü konum almıyor ve bunu yazılım yoluyla sağlamaya çalışıyor. Buna karşın alan derinlikli selfie fotoğraflarında çok güzel iş çıkarttığını gördüğümüzü söyleyebiliriz. Portre modda yapılan çekimler keskin ve doğal görünüyor.

Samsung Galaxy S10 Lite ile çekilen fotoğrafları çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlayacak olursak, Galaxy S10 Lite, fiyatıyla günümüz orta sınıf akıllı telefonlar arasında konum alırken, performansıyla amiral gemisi statüsünde bir model olarak fiyat/performans noktasında büyük ilgi çekiyor. Samsung tarafında en besbelli alternatif olan Galaxy S10 Plus satın almak için bütçesi yetmeyenler için yanlışsız tercih olacaktır. Elbette kimi özelliklerden feragat ettiğinizde, daha mütenasip fiyatlı modeller de pazarda bulunuyor.

Samsung Galaxy S10 Lite Fiyatı Ne Kadar?

Lakin S10 Lite özelinde sonuca bağlayacak olursak, pek çok cihetten kolay bir teklif olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa amiral gemisi işlemcisiyle performans manasında öne çıkan, yetenekli kamera kurulumuyla dikkat çeken, uzun pil ömrü ve süratli şarj özelliğiyle de ehemmiyet arz eden ve elbette dizaynıyla da amiral gemilerinden pek aşağı kalmayan bir telefon S10 Lite. 4500 TL fiyat etiketiyle de bulunabiliyor. O nedenle bizce 4500 TL’ye düzgün bir telefon arayanlar, gönül rahatlığıyla Galaxy S10 Lite‘ı tercih edebilirler diyebiliriz.

CHIP Online Notu: %90

ARTILAR

+ Şahane pil ömrü
+ Fiyat/performans
+ Amiral gemisi kalitesinde ekran
+ Snapdragon 855 ve 8 GB RAM ile olağanüstü performans
+ Hoş tasarım
+ Stabilizasyon yeteneği
+ Gün ışığında selfie çekim kalitesi
+ Kullanışlı ultra geniş açılı kamera
+ Makro kamera
+ Süratli şarj
+ Arayüz tasarrufu

EKSİLER

– Samsung DeX desteği yok
– Suya ve toza karşı dayanıklı değil
– Kablosuz şarj yok
– 3.5 mm kulaklık girişi & stereo hoparlör yok
– 45W şarj cihazı başka olarak satılıyor
– USB-C’den USB-A’ya dönüştürücü yok

Yorum Ekle