Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Firefox, Ahir “Kiosk Modu”na Kavuşuyor

Firefox, Ahir “Kiosk Modu”na Kavuşuyor

Mozilla, yıllar evvel (tam olarak 18 yıl) istenen Kiosk modunu web tarayıcısına ekledi. Yeni işlev, Firefox’u ‘–kiosk’ komut satırı parametresiyle başlatarak kullanıcıların işletim sisteminin sair kısımlarına ulaşmasını engelliyor.

Kiosk modundaki Firefox, menü çubuğu, içerik menüsü üzere işlevlere erişimi kaldırırken klavye erişimini kısıtlıyor, tam ekrana geçmeyi sağlayan F11’i devre dışı bırakıyor. Bu değişiklikler, kütüphane, mağaza üzere bölgelerdeki kullanıcıların Kiosk modunu basitçe terk etmesini zorlaştırıyor.

Firefox’un Kiosk modu için şu an sunduğu işlevler, Google Chrome’daki Kiosk moduyla eşit seviyede. Kiosk modunda daha sonra yapılacak bir güncelleme ise Firefox’a kişisel işlevlerin eklenmesini sağlayacak.

Kiosk modunu aktifleştirmek için en son Nightly güncellemesini indirmeniz ve yeni bir Firefox kısayolu oluşturup, Gaye kısmında belge adresinin sonuna –kiosk eklemeniz gerekiyor. Tarayıcıyı açtığınızda bir web sahifesinin açılmasını istiyorsanız örneğin –kiosk https://duckduckgo.com yazabilirsiniz.

–kiosk -printing parametrelerini kullanmanız halinde Ctrl+P ile yazıcı muhabere kutusunun açılmasına mahzur olabiliyorsunuz. Kiosk oturumunu kapatmak için Alt+F4’e basmak kâfi oluyor. 3 Aralık’ta yayınlanması planlanan Firefox 71’in Kiosk moduyla gelmesi bekleniyor.

Yorum Ekle