Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fındığın yararları nelerdir? Fındık kabuğu ne işe yarar? Çiğ fındıktan bir avuç tarafsanız…

Fındığın yararları nelerdir? Fındık kabuğu ne işe yarar? Çiğ fındıktan bir avuç tarafsanız…

E vitamini bakımından güçlü olan insan sıhhatine olumlu ekleri vardır. Mütehassıslar umumiyetle çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ettikleri içindeki doymamış asitleri münhasıran cilt hücrelerini yeniler. Evet yararları nelerdir? Fındık kabuğu ne işe yarar? Dövülmüş çiğ fındıktan her gün bir avuç tarafsanız ne olur?

Yüksek yağış isteyen fındığın tabiatta birçok çeşidi vardır. İçeriğinde doymamaış yağ asitleri, fito kimyasallar, lif ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum üzere minerallerde içermektedir. Süreç görmemiş çiğ fındıkta tıpkı zamanda protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik ve çinko da bulunur. Kalp buhranından kandaki şekeri dengelemeye kadar birçok yararı olan çiğ fındık günde bir avuç tüketildiğinde vücudun muhtaçlığı olan gücün yüzde 100’ünü sağlar. Bunun yanı sıra çiğ fındık cilt ve sindirim içinde nispeten yararlıdır. Lakin şiddetli nokta de tüketilen fındık, kilo almaya neden olabilir. Ayrıyeten birtakım kimseler de mide ağrısı, ciltte kaşıntı, boğazın tahrişi üzere belirtilerle alerji yapar. Memleketimizde fındık üretimini yapan başta Giresun olmak üzere Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin üzere kentler gelir. Bilim literatüsünde “Betulaceae” olarak bilinir. Huşgiller ailesine ilişkin olan “Corylus” cinsini oluşturan çalı ve ağaç tiplerinde yetişir. Mart ve Nisan aylarında yeşermeye başlar. Birtakım çiftçiler bu hallerini toplar. Kimileri ise daha da olgunlaşmasını bekler. 

FINDIĞIN YARARLARI NELERDİR? 

Yapılan araştırmalarda çiğ fındığın damar duvarlarını koruyarak tıkanmayı önlediği ve bunun sonucunda da kalp damar illetlerini engellediği gözlemlenmiştir. Birebir devranda içeriği E vitamini sayesinde kalp bunalımı riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Sindirimin daha sağlıklı işlemesi için lif kaynağına muhtaçlığı var. Böylelikle midede öğütme daha kolay gerçekleşir. Bağırsakların daha güzel çalışması sonucunda ishal ve kabız üzere hayat kalitesini düşüren illetlerin yanı sıra kanser üzere önemli sıhhat meselelerinin da yaşanma ihtimalini azaltır. Lif yalnızca sindirimi değil, birebir vakitte şekerini de dengeleyerek diyabet riskini ortadan kaldırır.

Yüksek antioksidan sayesinde vücuttaki zararlı hücreleri atıp başka hücrelerin sıhhatini koruyarak yaşlanmayı azaltır. Birebir devirde vücuda giren UVA / UVB üzere zararlı ışınların ortaya çıkarma ihtimali olan deri illetlerinin riskini düşürür. Çiğ fındık cildin parlaklığını ve canlılığını da sağlayarak yine daha dinç ve genç görünüm kazandırır.

Eklem ve kemiklerde azalan kalsiyum şiddetli ağrılara neden olur. Kramp üzere sıhhat sıkıntıları da bu üzere durumlar sonucu ortaya çıkar. Bilhassa kas yorgunluğu ve adet periyotlarındaki belli başlı kesimlerdeki ağrıları azaltmak için magnezyum takviyesi yapılmalıdır. Mütehassıslar bu üzere dertlerin yaşanmaması için günde bir avuç çiğ fındık öneriyor.

Güçlü antioksidan olduğundan yalnızca vücuttaki hücreleri yenilemez. DNA’sı bozulmuş ve tümörlü hücrelerin sayısını da azaltarak kanser riskini azaltır.

B6 vitamini bakımından varlıklı olan çiğ fındık, beyindeki hudutları harekete geçirir. Bu hudut sinyallerinin düzgün çalışması sonucunda gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıkların yaşanma ihtimalini düşürür. Tıpkı vakitte bu sinyaller vücut hareketlerinin daha sağlıklı faaliyet göstermesini sağlar.

Yüksek nispette doymamış yağa sahip olan çiğ fındık, günde bir avuç tüketildiğinde uzun mühlet tok fiyat. Tıpkı vakitte vücuttaki yağlarının da yakılmasını destekler. 

FINDIK KABUĞU NE İŞE YARAR?

Fındık kabuğu hakkında acilen hemen kimsenin bilmediği bir gerçek var. O da inanılmaz yararlar içerdiğidir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen Paclitaxel ve öbür taxanes türevleri barındırır. Bu unsurlar sayesinde kanser ilaçlarının prodüksiyonuna da fındık kabuğu ham husus olarak eklenir. Tıpkı devirde E vitamini içeren fındık kabupu kaynatılarak cilt bakım eserlerine eklenir. Erken yaşlanmayı önleyen fındık kabuğu muhtaçlık olan A ve C vitaminlerinin yüzde 70’ini kolaylıkla karşılar. Fındık kabuğu kaynatılıp suyu tüketildiğinde bağırsak florasını da istikrarlar. Kan kıymetlerini dengeleyerek kalp ve damar marazlarını önler. 

DÖVÜLMÜŞ ÇİĞ FINDIKTAN BİR AVUÇ TARAFSANIZ…


Yorum Ekle