Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
FIFA 20 İncelemesi

FIFA 20 İncelemesi

Her yıl yeni bir FIFA oyunu çıktığında, iki çeşit oyuncu kümesi kelam bahsidir: FIFA oynamayan ve onu bir cins -oyun olarak kınamaya çalışanlar, oyunu satın alan ve asla değişmediğinden şikayet edenler. Birinci öbektekiler, daha çok PES hayranıdır ve fanatik bir biçimde FIFA’yı eleştirir. Lakin 2. öbektekilerin şikayetleri çok da bölgesiz sayılmaz.

Tamam, EA esasen çalışan bir formülü bozmak istemiyor ve bu formülde küçük değişiklikler yaparak tıpkı çizgide ilerlemeyi seçiyor. Bu, son on yılda çok sayıda oyun serisinin de kullandığı bir usul. Gelgelelim bizler de, mevcut konsol neslinin sonuna gelmişken çok daha fazlasını istiyoruz. Neyse ki FIFA 20, her ne kadar beklediğimiz kadar büyük yenilikler sunmasa da, FIFA 19’dan (ve velev FIFA 18’den; FIFA 17’den) farklı bir his vermeyi başarıyor.

Örneğin EA, Ultimate Team‘de bu yıl münhasıran yeni ve sefalı oyun modlarına; lig sistemi konumuna gelen “Level” sistemine güveniyor. Bunlar, gerçek cephede atılmış yürekli adımlar ve farklı bir oyun zevki verdikleri kesin.

Volta Futbol

İşe, en büyük yenilik ile başlayalım: Volta futbol. Aslında Volta, iki açıdan değerli. Bunlardan birincisi, sokak futbolunu FIFA 20’ye taşıması, ikincisi ise daha evvelki FIFA’larda beğeni ile karşılanan Yolculuk (Journey) modunun konumunu alması. Yani Volta’da sokak futbolu keyfini, yazılmış bir senaryo eşliğinde oynuyoruz.

Evet ya senaryo? Aslında pek de bahsetmeye değmez. Yolculuğun kalp atışına sahip değil, lakin yeniden de farklı bir tat arayanlar için iş görür. Son kademe uzun olan ara sahneler, bizi hikayeye sokmaya çalışıyor. Fakat dediğimiz üzere, işin ayarı biraz kaçmış ve müddetleri olması gerekenden çok uzun tutulmuş. Bu da bir yandan sonra oyuncuyu sıkıyor.

Burada kıymet verilmesi gereken, Volta’nın oyun dinamikleri. Volta, şovmenlik, yetenek ve rakibini kandırmakla ilgili. Maçlar makul sayıda gol atarak bitiriliyor ve yetenekli bir oyuncu ile eşleştirilirseniz kolaylıkla kazanabiliyorsunuz..

Beceri hareketleri burada doğal olarak epeyce değerli. Sıkı oyun kuralları da kelam konusu değil. Velhasıl FIFA Street’in modernize edilmiş bir sürümü ile karşı karşıyayız.

Yeni ve Sefalı Oyun Modları

FIFA 20’nin Ultimate Team kısmı altında, yeni ve epey sefalı birkaç oyun modu var. Bu modlar, bildiğimiz futbol oyun kurallarını adeta yanla bir ediyor. Örneğin King of the Hill modunda, topu belirtilen ortamda ne kadar tutarsanız, atacağınız gollerin bedeli de o kadar artıyor. geldiğinde 2 gol sayılıyor; bölgesi geldiğinde daha çokça. Bazen de, topu meydanda tutamadığınız için, attığınız gol geçersiz oluyor.

Büsbütün kuralsız bir maç yapabileceğiniz mod, Maksimum Kimya modu, Gizemli Top Modu ve Survival maçları, (gol atan gruptan rastgele bir oyuncu atılıyor), yıllardır oynadığımız FIFA’ya büyük bir fark katıyor. İşin tek istenilmeyen kısmı, bu modların neredeyse tamamını yalnızca dostluk (friendly) maçlarında kullanabiliyoruz.

Oynanış, Ultimate Team ve Kariyer

Oyunun oynanışında birtakım değerli değişiklikler var. Öncelikle bu sene, oyuncuların konumlandırılması ekstra ehemmiyet kazanmış. Şayet daima süratli koşarak ve ara paslar atarak sonuca ulaşmaya çalışan biri iseniz, bu sene daha ziyadesine gereksiniminiz olacak. Çünkü yapay zeka, FIFA 20’de daha evvelki yıllara nazaran çok daha uygun. olağan ki husus kaleciler olunca durum biraz değişiyor. Kornere yanlışsız giden yavaş bir topa öylece bakan kalecimiz, yerli mekanında bizi bekliyor örneğin.

Online oyunda ise eski alışkanlıklarınız yeniden biraz işe yarayacaktır. Fakat gayri oyuncular “FIFA 20’nin istediği gibi” oynamaya başladıkça, işiniz yeniden zorlaşacak.

Ultimate Team, daha akıllıcası FUT, bu sene katiyen tepe noktasına çıkçış durumda. Metnin başında da bahsettiğimiz üzere, yeni bir Level sistemi kelam konusu. Siz oynadıkça, oyunun size verdiği farklı hizmetleri de noktasına getirmeye çalışıyorsunuz. Her tamamlanan vazife, size bir üst seviye için deneyim puanı (XP) olarak geri dönüyor. Ayrıyeten hizmetler içerisinde, pek çok paket ve yeni görsel elemanlar (Tifolar gibi) kazanmanız da mümkün. Lakin asıl armağan, ehliyetli XP’yi toplayıp seviye atladığınızda geliyor. Seviye mükafatları, nitekim de birçok devir tatmin edici.

Her seri, 1 ay üzere bir vadeye yayılıyor. Ay tamamlandığında, yeni bir seriye, sıfırdan başlıyorsunuz.

Menülerde kıymetli bir yenilik dikkat çekiyor: Bir oyuncunun üzerine gelip ilgili düğmeye basarsanız, dairesel bir menü açılıyor. Bu menüde, daha evvel birkaç adımda yaptığımız işleri (örneğin kontrat yenilemek gibi) tek bir düğmeye basarak (ya da basılı tutarak) gerçekleştirebiliyoruz.

Kariyer modunda, birtakım sefalı interaktif basın konferansları dikkat çekiyor. Lakin çokça bir yenilik beklemeyin ve beklentilerinizi düşük tutun. Çünkü bildiğimiz kariyer modundan çok da fazlasını bulamayacaksınız.

Grafikler ve “Cüzdan” Sorunu

Mevcut konsol neslinin sonuna geliyoruz ve bu nesilde, daha fazlasını beklemek biraz güçlükle. Bu durum, FIFA için de motamot tasdikli. Birkaç küçük uygunlaştırma dışında, önümüzde duran grafikler FIFA 19’dan çok farklı değil. Tıpkı rahatsız edici dertler yerli bölgesinde duruyor: Zenci futbolcuların gözlerinin uzaktan bakılınca bir ışık üzere “yanması”, kale filesi ile oyucunun vücudunun adeta “bütünleşmesi”… Tüm bunların, bir sonraki nesilde ortadan kalmasını bekleyebiliriz. Lakin eldeki imkanlar düşünüldüğünde, FIFA 20 çok da makûs bir iş çıkartmış sayılmaz.

Gelelim “Cüzdan” sorununa… EA’in istenilmeyen huyu, yani bize yüzlerce liraya bir oyun satıp sonrasında daha fazlasını istemesi yeniden devam ediyor. Paket satın almak için FUT puanı satın almalısınız ve bu puanları yeniden pek ucuz sayılmaz. Draft’lara giriş yapmak için de 300 FUT puanına gereksiniminiz var. Her ne kadar bunları Coin’ler yardımıyla da yapabiliyor olsak da, Coin kazanmak o kadar kolay değil.

Neyse ki FIFA 20, yukarıda da bahsettiğimiz “Seviye Sistemi” ile pek çok paket armağanı sunuyor. Lakin oyuna başlarken sağlam bir takım ile başlamak isterseniz, elinizi cebinize atmanız koşul.

Bu noktada küçük de bir teklif: Android ve iOS için yayınlanan FIFA 20 Companion tatbikini indirin ve her gün bu pratiğe giriş yapın. Böylelikle ekstra birkaç ikrama daha sahip olabilirsiniz.

Ve Sonuç…

FIFA 20, son birkaç yıldır kendini çok ziyade tekrarlayan FIFA serisi için muhakkak değerli bir halka olmuş. Açıkçası beklediğimizden çok daha çokça ve sefalı yenilik var. Oynanış açısından da oyuncuya daha çokça zevk veriyor. En azından biz daha ziyade zevk aldığımızı söyleyebiliriz

85/100

Imalat: Electronic Arts
Dağıtım: Electronic Arts
Çeşit: Spor
Platform: Xbox One, PC, PS4, Nintendo Switch
Web:  

Yorum Ekle