Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fesleğenin yararları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Fesleğenin yararları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Ballıbabagiller ailesine ilişkin olan fesleğen güzel kokusu ile kendine hayran bıraktırıyor. Çabucak derhal her konutun balkonunda saksıda bulunana fesleğenin birebir devirde alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılıyor. Güçlü bir esans özelliğine sahip olan fesleğen kalbi korur ve gerilimi azaltır. Evet fesleğenin yararları nelerdir? Fesleğen nerelerde kullanılır? Fesleğen çayı nasıl yapılır?

Asya topraklarında her adımda bir yetişen eşsiz bir koku ve tada sahip olan fesleğen keşfedildiği yıllarda uykusuzluk ve gerilim için çay yapılarak ya da çiğ halde tüketilirdi. Uçucu yağ bakımından güçlü olan bu bitki adeta doğal bir böcek savar vazifesi görür. En çokça 60 cm çıkan bitki beyaz ya da mor renklerde çiçekler açar. Dokunulduğunda vücutta kokusu kalır. Yemekleri, çorbaları ve salataları süsler. Yöreden yöreye tüketim formu değişir. İpek yolu ile yerküreye yayılan bitki her mutfağın vazgeçilmez baharatı oldu. Diyet listelerinde uzun vade tokluk verdiği için vazgeçilmez oldu. Kurutularak baharatı da yapılır. Reyhanla çok sık karıştırılır. Lakin koku ve tat olarak farklıdır. Tohumları tıpkı aileye bağlıdır. İçeriğinde linalol, cineol ve pinen yağları bulunur. Anadolu denilen fesleğen güçlü bir balgam söktürücü hizmeti görür. İçindeki yağlar çıkartılıp kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılır. Tıkalı sinüsleri açmada en tesirli doğal ilaçtır. Yapılan araştırmalarda migren ataklarını azaltığı tespit edilmiştir. 

FESLEĞENİN YARARLARI NELERDİR?

sonrası yaşanan mide bulantısı ve hazımsızlığına âlâ gelir. Bunun yanı sıra mide duvarını koruyarak kramp, ülser ve reflü üzere mide marazlarının yaşanmasını önler. 

Sindirim sistemine yararı olan fesleğen bağırsak parazitlerinin dökülmesinde yardımcı olur. Gaz sıkışması üzere ömür kalitesini düşüren rahatsızlığın anında geçmesini destekler.

Hücreleri yenileme özelliği olan fesleğen, yaşlanmayı azaltır. Ayrıyeten yaşlılık tesirlerinin şiddetinin de önüne makbul. 

– İçerdiği esans sayesinde güçlü bir iltihap söktürücüdür. Bu sayede üst teneffüs yolları marazları sırasında tıkanan sinüsleri balgam halinde çıkarılmasını sağlar. 

Antibakteriyel özelliği olan fesleğen damar yollarını temizleyerek kalp illetlerinin önüne makbul. Birebir devranda damar duvarlarının daha esnek olmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda fesleğen boğaz ağrısı, gerilim ve yorgunluğun yanı sıra migren ağrıları ya da ataklarına doğal ilaçtır. 

Mevsim geçişlerine çayının sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir. Zira fesleğen bağışıklık sisteminde bakteri ve virüsleri temizlemede tesirlidir. Bu sayede marazlara karşı bağışıklığı güçlendirir. Birebir vakitte kanserli hücrelerin oluşumunu handikaplar.

Böcek ısırıkları ve arı ısırıkları üzere durumlar esnasında kaynatılan fesleğen suyu sokulan bölgeye dökülür. Fakat ılık halde dökülmesi daha sağlıklı olur.

FESLEĞEN ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kaynar suyun içerisine kurutulmuş bir kaşığı fesleğen ve nane ekleyerek 10 dakika demlenmesi beklenir. Sinüs tıkanıklığında ise kaynayan buharını koklamak yarar sağlar. Balgam için tüketilmesi, ısırıklar için ılık halde sürülmesi gerekir. İçerisine 3 damla limon da sıkılarak tüketilebilir. 

FESLEĞEN NERELERDE KULLANILIR?

Yağını çıkartmak için tohumları kullanılır. Bu yağ nane üzere keskin kokulu ve ferahlatıcıdır. Yağının içinde linalol, pinen, estragol ve cienol hususları bileşeni vardır. Taze tüketildiği üzere kurutularak da tüketilebilir. Yaz aylarında pencere önlerinde konulduğunda hem meskenin havasını değiştirir hem de böcek ve sivrisineklerin içeri girmesini önler. Yeni doğmuş bebeklerin daha rahat nefes alması için odalarına konulabilir. Alternatif tıpta bilhassa boğazdaki iltihabı kurutmak için şurubu hazırlanır. Taze 20 gram fesleğeni bir litre su ekleyerek kaynatın. Sonra süzerek içerisine limon sıkarak tüketebilirsiniz. Günde iki sefer tüketilmesi vücuttaki toksinleri atamada yardımcı olur. Bu şurubu tertipli içenler çoklukla sık sık tuvalete çıkar. 

FESLEĞENİN ZARARLARI NELERDİR?

Kronik rahatsızlığı olanların eksperlere istişareden tüketmesi sakıncalı olur. Yararlı olan bu bitki, şiddetli tüketildiğinde önemli sindirim dertlerine yol açabilir. Güçlü unsurlar içerdiğinden gece uyku kaçırabilir. Kanamayı artıran özellikleri de mevcuttur. Bu yüzde bir bilirkişi denetiminde tüketilmelidir. 

Yorum Ekle