Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Ferritin içeren besinler nelerdir?

Ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Ferritin içeren besinler nelerdir?

Kas, dalak ve karaciğerde bulunan ferritin hususunun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Yapılan testlerde seviyesi düşük olan ferritin aslında demir eksikliğine alakalı önemli bir sıhhat meselesidir. Pekala ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Ferritin içeren besinler nelerdir? Ölçüsüz nokta de düşük çıktığında kansızlığa neden olan ferritin hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında ferritin hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Çabucak acilen herkes kansızlığın temeli olan demir eksikliği olarak biliyor. Lakin kansızlığa pek çok durum etken olabiliyor. Bunlardan biri de ferritin eksikliğidir. Ferritin eksikliği ekseriyetle kan testlerinde ortaya çıkar. Tahliller sonucu ortaya çıkan bu eksiklik, kişi de önemli sıhhat meseleleri yaşanmasına neden oluyor. Bu yüzden kan tahlillerinde hastalarında bu sonucu öğrenmek istediklerini belirtmesi tavsiye ediliyor. Eksiklik belli başlı besinler tüketilerek giderilebilir. Başkaca eksiklik hatunlara orantıyla erkeklerde daha çokça ortaya çıkar. Bayanlarda ise erkeklere orantıyla demir eksikliği daha çokça görülür. Ferritin eksikliği kişinin günlük aktivitelerini yapmalarını handikaplar. Münhasıran kasları güçsüzleştirerek motor kabiliyetlerini azaltır. Birebir vakitte kronik yorgunluğa emsal yorgunluk yaşanabilir. Ferritin eksikliği demir emiliminin bozulma seviyesiyle koşut yaşanır. Emilim kana karışmadan süratle sağlanıp vücuttan atıldığında demir eksikliği üzere ferritin eksikliğinin de yaşanmasını sağlar. Günlük beslenmede demir ya da ferritin hususunun az olduğu besinlerin az olması da eksikliği ortaya çıkartır. Kronik illetler ve ilaçlarında bu önemli sıhhat derdine davetiye çıkarır. 

FERRİTİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kas ve kemiklerde önemli kayba, ağrıya neden olur.

– Vücutta mütemadi kaşıntı ve ani kızarıklıklar

– Parmak uçlarında uyuşma ve soğukluk

– Sebepsiz saç dökülmesi yahut yıpranması

– Had hücrelerinin zayıflığına bağlı artan yorgunluk ve asabi hali

– Kulak ağrısı ve çınlaması

– Tırnaklarda çabuk kırılma ve beyaz çizgiler

– İstemsiz toprak kireç yeme isteğinin gelmesi

– Unutkanlık yahut konsantre eksikliği üzere belirtilerle kendini gösterir.

FERRİTİN EKSİKLİĞİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kan tahlilleri sonucu edilen ferritin eksikliği için birtakım demir ilaçları önerilir. Başkaca demir emiliminin kana karışması için destekli kimi ilaçlarda verilebilir. Hekim öncelikle eksikliğe neyin neden olduğunu tespit ettikten sonra formunu de ona nazaran biçimlendirir. Ferritin ölçüsünün yüksek olması da sıhhat dertlerine neden olabileceğinden kan tahlilinde seviyesi tespit edilmeden ek takviye önerilmez.

FERRİTİN İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

ISIRGAN OTU

İçeriğinde demir çokça olan ısırgan otu, ferritin eksikliğine de uygun gelir. Bu yüzden eksperler ferritin eksikliği olan hastalara ısırgan otu tavsiye eder. Başkaca ısırgan otu kandaki kan hücrelerinin sayısını artırarak alınan demirin gerçek biçimde emilimini sağlar.

BAL

Güçlü bir güç ve doğal şekere sahip olan bal, vücuttaki protein hususu olan ferritinin çoğalmasını destekler. Lakin bilirkişiler saf bir formda şiddetli bal tüketimini önermez.

YAĞSIZ ET

Protein ve kalsiyum bakımından varlıklı olan et, vücut sıhhati için vazgeçilmez besinlerden biridir.  Et tıpkı devirde ferritin hususunu artırarak neden olduğu belirtileri azaltır. Kas ve kemikler için inanılmaz yarar sağlar.

SÜT ESERLERI

Ferritin eksikliği çoğunluklu olarak kas ve kemik sistemine hasar verir. Şiddetli ağrılara neden olur. Süt ve süt eserleri bu durumun önüne geçmek için ülkü olan besinler arasında konum alır.

KEKİK

Ferritin azaldıkça dalak ve karaciğerde de hasarlara yol açar. Ayrıyeten ferritinin eksikliği demir emilimininde fonksiyonunu bozar. Kekik bu bakımdan önleyici doğal ilaçtır. Mahsusen karaciğerdeki toksinleri temizleyerek işlevselliğini hızlandırır.

Yorum Ekle