Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fareler Artık de Otomobil Kullanmayı Öğrendi!

Fareler Artık de Otomobil Kullanmayı Öğrendi!

Şayet siz de farelerin bir araç kullanmayı öğrenip öğrenemeyeceğini merak eden bireyler arasındaysanız, karşılığın “evet” olduğunu söyleyebiliriz. Velev fareler sürmeyi öğrenmekle kalmıyor, bu süreci rahatlatıcı bile buluyor üzere gözüküyor.

Virginia’daki Richmond Üniversitesi araştırmacıları, bir plastik yiyecek kabı ile Yerküre’nin tahminen de birinci fare otomobilini (Ratmobile) üretmiş olabilir. Batarya ile çalışan, dört tekerlekli bir platform üzerinde, taban olarak bir alüminyum modülü ve direksiyon olarak da üç bakır çubuk barındıran bu aracı kullanmak için farelerin yerde ayakta durmaları ve patileri ile bakır çubukları tutarak devreyi tamamlamaları gerekiyor. Sol, orta ve bakır çubuklar birebir devirde yönlenmeyi denetim ederek direksiyon vazifesi görüyor ve altı dişi on bir erkek fare sürücü adayı, kafes içerisinde giderek artan uzaklıklara yerleştirilen yiyecekler ile ödüllendiriliyor.

Araştırmaya liderlik eden nörobilimci psikoloji profesörü Kelly Lambert, New Scientist ile yaptığı görüşmede farelerin daha evvelki deneylerde nesneleri tanıyabildiklerini, düğmelere basabildiklerini ve labirentlerde yollarını bulabildiklerini kanıtladıklarını hatırlatarak, kendisi ve meslektaşlarının farelerin hareketli bir aracı çalıştırmak üzere daha karmaşık bir hizmeti de öğrenip öğrenemeyeceklerini merak ettiklerini söylüyor.

Lambert, farelerin araçları eşsiz bir biçimde yönlendirmeyi öğrendiklerini ve daha evvel kullanmadıkları hareket desenleri ile armağana ulaştıklarını söylüyor. Başkaca küçük kemirgenlerin kortikosteron – gerilimli durumlarda yükselen bir hormon –  ve dehidroepiandrosteron – gerilimi karşılayan ve azaltan hormon – seviyeleri ölçüldüğünde bu iki hormonun nispetinin, fareler sürmeye devam ettikçe karşıt döndüğü görüldü ve bu da farelerin sürüş fiilini rahatlatıcı bulduklarını öneriyor.

Lambert’in daha evvel yaptığı çalışmalar da farelerin şiddetli vazifeleri – gömülü bir yemi çıkartmak üzere – öğrendikten sonra gerilim seviyelerinde düşüş olduğunu gösteriyor. Bu durum da farelerin de beşerler üzere yeni bir yetenek kazanma sonrasında tatmin duyduklarını önerir nitelikte. Başkaca ekip, aracı kendi süren farelerin, yolcu konumunda uzaktan denetimli araçlar ile gezdirilen farelere nazaran de daha az gerilimli olduklarını buldu.

Saf ki bu testin pratik sonuçları da yok değil. Araştırmacılar, bu çeşit sürüş testlerini daha klasik labirent testleri yanına kullanarak Parkinson illetinin yetenekler ve çevresel farkındalık üzerindeki tesirini araştırabilecek. Bu testin bir sonraki aşaması ise farelerin araçları sürmeyi nasıl öğrendiklerini ve neden gerilim azalması yaşadıklarını anlamaya çalışmak olacak.

Yorum Ekle