Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fahrettin Koca’nın dediği Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta güzelleşir mi?

Fahrettin Koca’nın dediği Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta güzelleşir mi?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs salgını nedeniyle açıkladı rakamlarda entübe hasta terimi epey merak konusu oldu. Olağan yolla teneffüs sağlamayan kimselerin yaşadığı durum olan entübe hakkında her şeyi araştırdık. Pekala Entübe hasta ne demek? Entübe hasta düzgünleşir mi? Bir tedavi tekniği olan entübenin detayları haberin detayında:

Yaklaşık 4 aydır tüm yerküreyi tesiri altın alan koranavirüs salgını, hayatı durma noktasına getirdi. Her geçen gün artan mevt sayısının yanı sıra kişiler güzelleşen ya da güzelleşmekte olan kişilerin durumlarını da merak etti. Bunu akabinde Sıhhat Balanı Fahrettin Koca daha açık bir biçimde tüm durumu açıklamak ismine bir tablo oluşturdu. Tabloda test yapılan hastalar, vaka sayısı, ölümlerin yanı sıra entübe de olan hastalar denilen terim tarafından merak edildi. Entübe aslında entübasyondur. Teneffüs yolunda yaşanan bir düşünce sonrası kişinin nefes alamaması sonucu akciğerlerin yavaşlaması ve vücudun gereğince oksijen almaması durumunda bir grup komplikasyonlar yaşanır. Bu da hastanın süratle şoka girmesine neden olur. Teneffüs kaynaklı bu sıhhat meselelerinin yaşanmaması için suni teneffüse geçilir. Ağız ya da burun yoluyla aparatlardan oluşan sistemin takılmasına Entübasyon denir.

ENTÜBE HASTA NE DEMEK?

Entübasyon süreci teneffüs zayıflığı yaşayan herkese uygulanır. Örneğin süreci sırasında kasları gevşemiş ve teneffüs yapmakta zorlanan hastaya da entübe yapılır. Ya da önemli illetlerin tedavisi sürecindeki ağır ilaçların yan tesirlerinden ötürü vücudun işlevselliğinin azalması akabinde de entübasyon uygulanır. Hasta kendi başına teneffüs yapmadığı müddet boyunca bu durum devam eder. Aksi halde teneffüs yetmezliği mevtle sonuçlanabilir. Önemli olan bu süreçte hasta daima olarak bir gözetim altındadır. Akciğer fonksiyonlarının düzelmesi vücuttaki marazın belirtilerinin azalması durumundan sonra vücudun kendi başına nefes almasıyla birlikte bu aparatlar çıkartılır. Buna da ekstübasyon denir.

ENTÜBE HASTA DÜZGÜNLEŞIR Mİ?

Entübe tedavi süreci ciddidir. Zira hastanın rastgele bir öksürme ya da hareket etmesi sırasında badire yaşanabilir. Bu yüzden hasta sınırlı ilaçlarla uyutulur. Hastanın ömür fonksiyonları mütemadi denetim edilerek bu ölçüde ilaç verilir. Bazen uyutulan hasta bazen de denetimli bir halde uyandırılarak yaşamsal fonksiyonlarına bir de bu türlü de bakılır. Bu vadede vücut hareketleri epeyce kıymetlidir. Hastanın vücudunu ağrısız bir biçimde hareket ettirmesi uyguna işarettir. Hasta kendi başına nefes alması durumunda entübe sürecine son verilir. Hekimler bu sürecin ne kadar az sürerse o kadar yeterli olduğunu söylüyor. Aksi halde süreç uzakdıkça önemli kahırlara neden olabilir. En ziyade 22 gün yaşanması gereken sürecin uzaması durumuna ise trakeostomi denilen uzun periyotlu entübasyona geçilir. 

Yorum Ekle