Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fahrettin Koca’nın dediği Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta düzgünleşir mi?

Fahrettin Koca’nın dediği Entübe nedir? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta düzgünleşir mi?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs salgını nedeniyle açıkladı rakamlarda entübe hasta terimi epeyce merak konusu oldu. Sıradan yolla teneffüs sağlamayan insanların yaşadığı durum olan entübe her şeyi araştırdık. Evet Entübe hasta ne demek? Entübe hasta düzgünleşir mi? Bir tedavi olan entübenin detayları haberin detayında:

Yaklaşık 4 aydır tüm yerküreyi tesiri altın alan koranavirüs salgını, hayatı durma noktasına getirdi. Her geçen gün artan mevt sayısının yanı sıra kişiler uygunlaşan ya da güzelleşmekte olan kişilerin durumlarını da merak etti. Bunu akabinde Sıhhat Balanı Fahrettin Koca daha açık bir formda tüm durumu açıklamak ismine bir tablo oluşturdu. Tabloda test yapılan hastalar, vaka sayısı, ölümlerin yanı sıra entübe de olan hastalar denilen terim vatandaşlar tarafından merak edildi. Entübe aslında entübasyondur. Teneffüs yolunda yaşanan bir külfet sonrası kişinin nefes alamaması sonucu akciğerlerin yavaşlaması ve vücudun gereğince oksijen almaması durumunda bir grup komplikasyonlar yaşanır. Bu da hastanın süratle şoka girmesine neden olur. Teneffüs kaynaklı bu sıhhat dertlerinin yaşanmaması için suni teneffüse geçilir. Ağız ya da burun yoluyla aparatlardan oluşan sistemin takılmasına Entübasyon denir.

ENTÜBE HASTA NE DEMEK?

Entübasyon süreci teneffüs zayıflığı yaşayan herkese uygulanır. Örneğin ameliyat süreci sırasında kasları gevşemiş ve teneffüs yapmakta zorlanan hastaya da entübe yapılır. Ya da önemli illetlerin tedavisi sürecindeki ağır ilaçların yan tesirlerinden ötürü vücudun işlevselliğinin azalması akabinde de entübasyon uygulanır. Hasta kendi başına teneffüs yapmadığı müddet boyunca bu durum devam eder. Aksi halde teneffüs yetmezliği mevtle sonuçlanabilir. Önemli olan bu süreçte hasta daima olarak bir gözetim altındadır. Akciğer fonksiyonlarının düzelmesi vücuttaki marazın belirtilerinin azalması durumundan sonra vücudun kendi başına nefes almasıyla birlikte bu aparatlar çıkartılır. Buna da ekstübasyon denir.

ENTÜBE HASTA DÜZGÜNLEŞIR Mİ?

Entübe tedavi süreci ciddidir. Zira hastanın rastgele bir öksürme ya da hareket etmesi sırasında eza yaşanabilir. Bu yüzden hasta muayyen ilaçlarla uyutulur. Hastanın hayat fonksiyonları daima denetim edilerek bu ölçüde ilaç verilir. Bazen uyutulan hasta bazen de denetimli bir formda uyandırılarak yaşamsal fonksiyonlarına bir de bu türlü de bakılır. Bu vadede vücut hareketleri hayli değerlidir. Hastanın vücudunu ağrısız bir formda hareket ettirmesi uyguna işarettir. Hasta kendi başına nefes alması durumunda entübe sürecine son verilir. Tabipler bu sürecin ne kadar az sürerse o kadar âlâ olduğunu söylüyor. Aksi halde süreç uzakdıkça önemli sorunlara neden olabilir. En çokça 22 gün yaşanması gereken sürecin uzaması durumuna ise trakeostomi denilen periyotlu entübasyona geçilir. 

Yorum Ekle