Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook’tan WhatsApp ve Messenger İçin Çok Net Tavır!

Facebook’tan WhatsApp ve Messenger İçin Çok Net Tavır!

Şifreleme üzerine bir senato görüşmesi ABD’de yaklaşırken Facebook başkanları, Başsavcı William Barr‘a gönderdikleri bir mektupta, içtimaî medya devinin kanun güçlerine şifrelenmiş iletileşme eserleri için erişim sağlamayacağını bir sefer daha söyledi.

WhatsApp önderi Will Cathcart ve Messenger önderi Stan Chudnovsky tarafından kaleme alınan mektupta, Facebook’un eserlerinde kanun güçleri için bir art kapı erişimi yaratmanın, siber hatalılar için de bir yolu açacağını belirttiler. Başkanlar, kanun güçlerinin istedikleri erişimin “hatalılar, hackerlar ve presçi rejimler için bir armağan” olacağını ve platformdaki herkesi zarara daha açık bırakacağını söyledi.

ayında ABD kanun güçleri firmanın şifreleme planlarından duydukları kaygıyı lisana getirerek, bu planın seks tacirleri ve evlat istismarı yapan insanlar üzere günahlılara yardımcı olacağını söylemişti. Barr, kanun güçlerinin firmanın sistemlerine bu önemli kabahatleri incelemek için erişime sahip olması gerektiği konusunda ısrarcıydı ve firmaların sistemlerini bilerek tüm erişimi engelleyecek formda tasarlamalarının bir günah olduğunu söyledi.

Facebook başkanlarının gönderdikleri mektup, Barr’ın Ekim ayındaki konuşmasına cevap olarak gönderildi ve şifreleme üzerine bir Adliye Senatosu görüşmesi öncesinde kaleme alındı. 

Facebook iletileşme mahremiyeti yöneticisi Jay Sullivan da inançlı ve şifreli iletileşme konusunda Amerikalı firmaların liderlik etmesi gerektiğini, aksi takdirde yabancı firmaların bu üstleneceğini söyledi. Bu durumda da, ABD kanun gücü yetkililerinin inceleme yapmak için bu hizmetlere erişim kazanmalarının daha da güç olacağını belirtti.

Yorum Ekle