Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook, Yeni Bir İşletim Sistemi Geliştiriyor!

Facebook, Yeni Bir İşletim Sistemi Geliştiriyor!

Sanal gerçeklik meydanında kıymetli bir isim olan Facebook, bu konumunu gelecekte de korumak için çalışıyor. Bu kapsamda firma, Windows NT’nin eski başkanı Mark Lucovsky’yi yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmak üzere görevlendirdi. Emel, sanal gerçeklik ortamında tesirli kalabilmek için Android ve iOS üzere gayri firmaların platformlarına bağlı olmaktan çıkmak.

Yazılım meydanındaki yatırımlarla yetinmeyen Facebook, 2020’nin 2. yarısında, kendi tesislerinin yakınında, Burlingame’de 4.000 çalışana hane sahipliği yapacak yeni bir AR (artırılmış gerçeklik) ve VR (sanal gerçeklik) ofisi açacak. Ofiste herkesin erişebileceği bir yerin olacağı, burada AR ve VR eserlerinin satılabileceği söyleniyor.

Facebook, yalnızca Oculus cihazları satmayı planlamıyor. Ray-Ban ile akıllı gözlükler üzerinde çalışan firma, daha evvel Microsoft HoloLens’e emsal bir artırılmış gerçeklik başlığı üzerinde çalıştığını doğrulamıştı. Toplumsal dev, sözcükleri siz söylemeden anlayabilen, dimağ arayüzü içeren cihazlar üzerinde dahi çalışıyor. Bununla birlikte bu cihaz, buzdolabı boyutlarından avuç içine sığacak boyutlara küçültülmüş olsa da, şimdi gerçek bir eser olarak satılacak durumda değil.

Hala emekleme aşamalarında olan AR pazarının büyüme suratı, biraz yavaş üzere görünüyor. Bu yüzden Facebook’un AR’ye şu noktada büyük bir yatırım yapması şaşırtıcı gelebilir. Ama AR gelecekte hayatımızı saracaksa, adımları birinci atan firma olmanın kıymeti büyük ve firma, muhtemelen bu nedenle harcama yapmaktan çekinmiyor. Facebook’un AR yatırımlarının ne kadar işe yarayacağını elbette hengam gösterecek.

Yorum Ekle