Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook ve Twitter Üzerinden Olgu Çaldılar

Facebook ve Twitter Üzerinden Olgu Çaldılar

Facebook yahut Twitter hesabınızı kullanarak telefonda öbür pratiklere oturum açtıysanız, beğenilmeyen niyetli geliştiriciler şahsî haberlerinize ulaşmış olabilir.

Twitter, web sitesinde paylaştığı bir notta üçüncü parti geliştiricilerin oneAudience isimli bir yazılım geliştirme kiti ile eposta adresi, kullanıcı ismi, son tweet’iniz üzere haberlere ulaşmış olabileceğini söyledi. Facebook da oneAudience sahtekarlığı hakkında bir açıklama yaptı ve kullanıcılarına bir ikaz göndereceğini söyledi.

Twitter, güvenlik açığının kendisinde değil, “daha çok pratikteki SDK’lar arasındaki izolasyonun eksikliğinde” olduğunu söylüyor. Firma, dertten etkilenen herkes ile muhabere kurmayı planladığını söyledi.

Facebook’tan bir yetkili ise prensiplerini çiğneyen tarafların oturum erişimini geri çektiğini söyledi. Firma, verisi ele geçmiş olabilecek 9,5 milyon insana ikaz göndermeyi planlıyor.

Cambridge Analytica olgu paylaşımı (fiyaskosu) kadar büyük görünmese de, Facebook’taki kullanıcı olgularının bir kere daha ortaya dökülmüş mümkünlüğü, firmanın kullanıcı datalarını inançta tutamadığını bir sefer daha gözler önüne sermiş oldu. Bir öteki kıymetli nokta, Twitter ve Facebook ile oturum açma işlevlerini gözü örtülü kullanmamanız ve hangi haberlerinizin paylaşılacağına dikkat etmeniz gerektiği.

Yorum Ekle