Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook ve Google’a Erişim Engellenebilir!

Facebook ve Google’a Erişim Engellenebilir!

Türkiye’de İnternet tabanlı hizmet sunan yerli şirketlerin yaşadığı yarışma meseleleri devir dönem TELKODER tarafından ortaya konan rapor ve tahlil teklifleriyle gündeme geliyordu. Yerli İnternet Tabanlı Hizmetler (ITH) şirketleri hem maliyetlerle yatırımlar yapıp hem de yüksek vergiler ödemek durumunda kalırken; global seviyede faaliyette bulunan Google, Facebook, YouTube, Spotify, Skype, WhatsApp, Dropbox üzere büyük bir çoğunluğu ABD varlıklı şirketler memleketimizden yayıncılık ve reklam hizmetleri üzerinden milyarlarca lira gelir elde ederken rastgele bir vergi düzenlemesine tabi olmuyordu.

Bu doğrultuda TELKODER yabancılardan alınmayan, yalnızca yerli şirketler tarafından sunulan hizmetlerden alınan vergilerde ve binaenaleyh yarışmada adaletin sağlanmasını savunuyordu. Bugün gelinen noktada 7 Aralık 2019 Cumartesi günlü Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı yeni yasa ile gündemimize %7,5 nispetinde bir dijital hizmet vergisi girdi. Memleketimizde verdikleri hizmetlerden büyük gelir elde eden global ITH şirketleri de Türkiye’de kurulmuş, tam mükellefiyeti bulunan bir şirketleri olmasa dahi vergi verecekler.

Düzenleme ile getirilen değerli bir pratik ise; vergi yükümlülüğünün yanına getirilmemesi halinde T.C. Kaynak ve Maliye Bakanlığı tarafından alınacak bir karar ile bu hizmet sağlayıcılarına erişimin engellenecek olması. Bu yeni ve nispeten kıymetli bir karar.

Yakın bir devranda internet yayıncılığı için RTÜK tarafından çıkarılan düzenlemeyle birlikte ele alındığında kıymetli bir boşluğu dolduracak üzere görünen yeni yasaya ait görüşlerini paylaşan TELKODER Lideri Yusuf Ata Arıak: “İnternet hizmetlerinde yerli ve yabancı eşitliği sağlanmalıydı. Google, Facebook ve Spotify üzere bugüne kadar vergilendirilemeyen global şirketlerle tıpkı hizmetleri Türkiye’den sunmaya çalışan işletmecilere vergi dahil birtakım kıymetli teşviklerin getirilmesi, desteklenmeleri gerekir diyorduk. Geldiğimiz noktada, haksız yarışması gidermek, adaleti sağlamak için global oyuncuları vergi sürecine dahil eden %7,5’lik dijital hizmetler vergisi hayatımıza girdi. Tıpkı servislere birebir vergi tatbikinin bu ortamda yarışmanın sağlanması açısından yararlı olacağını düşünüyoruz. Öbür taraftan yerli şirketlerin tabi oldukları vergi dışındaki vesair yükümlülükleri içeren düzenlemelere global firmaların da tabi olmaları gerektiğini ayrıyeten bugüne kadar gelişen eşitsizliği aşabilmek ismine yerli işletmecilere uygulanabilir ve tesirli teşvikler getirilmesi gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle