Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook Sizi İzleyip, Dinliyor mu?

Facebook Sizi İzleyip, Dinliyor mu?

Facebook tatbikinin sizi kamerayla gizlice izleyebildiğine dair dedikodu ve haberleri duydunuz. Evet, bu sahiden mümkün mü? Facebook, gayrı neler yapabilir?

Facebook, Kullanıcılarını Gözetleyebilir mi?

Facebook kullanıcısı Joshua Maddux, Facebook tatbikinde haber kaynağında dolaşırken iPhone kamerasının rastgele olarak açıldığını gösteren bir görüntü paylaşmıştı. Öbür kullanıcılar da emsal “problemlerle” karşılaşmıştı.

Kameranın açılması için bir neden olmadığından bu durum, epey rahatsız edici. Facebook, “sorunun” varlığını kabul ederken karşı tarafa rastgele bir medya yahut fotoğraf gönderilmediğini, sorunun giderileceğini söylemişti. Bunun akabinde Facebook, App Store’daki tatbikini süratle güncelledi ve sorunu onardı.

Bunun sahiden de bir kusur olma mümkünlüğü var, lakin yeniden de kapalılık konusunda geçmişi âlâ olmayan Facebook’a güvenmek hayli güç.

Facebook, Mikrofon yahut Kameralarla Sizi İzliyor mu?

Yukarıda bahsettiğimiz durum dışında Faceobok’un bu türlü bir şey yaptığına dair bir kanıt yok. Firma, şimdiye kadarki tüm gözetleme savlarını da yalanladı.

Gelgelelim arkadaşınızla bir eser hakkında konuştuktan sonra birebir eserin “sihirli” olarak bir reklam formunda önünüze çıkması, haklı olarak kuşkulara neden oluyor. Bu durumda Facebook’un sizi gizlice dinlediği yahut izlediği izlenimini edinmeniz mümkün.

Facebook’un Sizi Dikizlemeye Muhtaçlığı Yok

İşin akıllıcası, Facebook’un size isabetli reklam gösterebilmesi için kamerayla sizi izlemesi yahut konuşmalarınızı dinlemesi kaide değil. Firma, bulunduğunuz konum ve ilgi ortamlarınız sayesinde hakkınızda birçok şeyi zati biliyor. Pratik yeni bir konuma gittiğinizi algıladığında, size tatil yahut yolculukla ilgili eserleri göstermeye başlıyor.

Facebook’un Sizi Takip Etmesini Durdurun

Facebook sizi kamerayla gözetlemiyor olsa bile, hakkınızda malumat toplayıp bir profilinizi oluşturması hudut bozucu olabilir. Bundan kurtulmanın birkaç yolu var.

En sağlam yol, Facebook hesabını silip, Facebook pratiklerini telefonunuzdan kaldırmak. Bu durumda Facebook hesabınızı devre dışı bırakmak tarafına külliyen silmeniz (ve çerezleri temizlemeniz) gerekecek, zira firma hesabınız saklıyken hakkınızda malumat toplamaya devam edebiliyor.

Facebook’tan ayrılmayı göze alamıyorsanız, Disconnect yahut Facebook Container üzere eklentilerle izleme kodlarını engelleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak Facebook’un zımnilik ayarlarını gözden geçirmenize yarar var. Firmanın hakkınızda malumat toplamasını durdurmanın bir yolu sunulmasa da, bu ayarların ne durumda olduğunu denetim etmenizi öneriyoruz.

Son olarak Facebook tatbikinin kamera ve mikrofon müsaadelerini geri çekerek tatbikin sizi izleme mümkünlüğünü ortadan kaldırabilirsiniz. Lakin bu durumda Facebook pratiği içinden direkt fotoğraf çekmeniz mümkün olmayacaktır.

Yorum Ekle