Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook, Konum Hizmetleri Saklıyken de İzliyor

Facebook, Konum Hizmetleri Saklıyken de İzliyor

Facebook, izleme hizmetini kapatsanız bile nerede olduğunuzu gizlice takip ettiğini itiraf etti. İtiraf, ABD’de senatörlerin toplumsal devin konum izleme unsurlarıyla ilgili soruları üzerine geldi.

Facebook, konumunuzu haber akışında reklam göstermek, hava durumu üzere hizmetleri şahsileştirmek, mağazadan teklifleri uygunlaştırmak için kullandığını söylüyor. Firma, şu üç yolla konum haberini topladığını aktardı: Konum hizmetleri açıkken, Facebook’ta etiketlenen fotoğraflarla ve fotoğrafları denetim ederek ve IP adresiyle. Son ikisinin konumu “kabaca” sağladığı biliniyor.

Firma, konum hizmetleri dinamik halde değilken de kullanıcı ve öbürleri tarafından sağlanan kimi malumatlarla kullanıcının konumunu anlayabildiğini belirtti. Çevre dev, konum hizmetlerini kapatanların konumunu yalnızca “kabaca” bildiğini ve bunların IP adreslerinden türetilen posta kodlarından ibaret olduğunu argüman ediyor. Yeniden de konum saklıyken konumunuzun izlenmesi, rahatsız edici bir durum.

Bu açıklamalar üzerine Facebook, kullanıcıların donelerini son damlasına kadar para kazanmak için kullandığından doğal olarak senatörlerin tenkidine maruz kaldı. Facebook kullananların konumunu büsbütün gizleme imkanı şu an bulunmuyor.

Bir kesim kullanıcının Facebook’un kapalılık ihlallerine alışmış olması ve reaksiyon vermemesi, firmanın ihlallerinden daha telaş verici bir durum. Günün birinde firmanın bize ferdî hizmetler sunmak için kamerayla arada sırada izlediğini söylemesi, sanırız çok büyük bir sürpriz olmayacaktır.

Yorum Ekle