Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Eski PC’nize Hayat Verecek 8 Linux Dağıtımı

Eski PC’nize Hayat Verecek 8 Linux Dağıtımı

Eskiyen PC’ler, yeni işletim sistemlerinin donanım taleplerini karşılamakta zorlanıyor. Bazen bellek ve sabit disk üzere bileşenleri yükseltmek işe yarasa da, hafif bir işletim sistemi kullanmak daha yeterli bir tahlil olabilir.

Bilgisayarınız için hafif bir işletim sistemi arıyorsanız, bu küçük boyutlu, kaynakları çokça tüketmeyen Linux dağıtımlarına göz atın.

Not: İşletim sistemini yüklerken diski tekrar bölümleyeceğinizi, hasebiyle muhtemelen tüm datalarınızı kaybedeceğinizi unutmayın. Eski ve artık hiç kullanmadığınız bir PC’de deneme yapmanızda sakınca yok, gelgelelim nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, günlük PC’nizde done kaybı yaşayabilirsiniz. Alternatif olarak Linux dağıtımlarını VirtualBox üzere bir sanal PC’ye de yükleyebilirsiniz.

1. Xubuntu

Ubuntu’nun bir türevi olan Xubuntu, Xfce masaüstü ortamını kullanıyor. GNOME kadar alımlı bir görünümü olmasa da, süratli bir deneyim ve sunuyor. Üstelik yalnızca 512MB belleğe muhtaçlık duyuyor. Dağıtımın imaj boyutu ise yalnızca 128MB.

İndirin: Xubuntu

2. Lubuntu

Kendini “hafif, süratli ve daha kolay” olarak tanımlayan Lubuntu, isminden anlaşıldığı üzere Ubuntu’yu temel alıyor. Masaüstü olarak LXDE/LXQT’yi kullanan dağıtım, YouTube ve Facebook üzere hizmetleri kullanabilmeniz için 1GB RAM öneriyor.

Lubuntu’nun minimum işlemci gereksinimi Pentium M yahut 4, yahut AMD K8 üzere işlemcilerden başlıyor; yani birçok eski PC’de çalışabiliyor.

İndirin: Lubuntu

3. Linux Lite

Ubuntu LTS’yi temel alan Linux Lite, elbette hafif bir dağıtım. Sistem gereksinimleri 1 işlemci, 768MB RAM ve 8GB depolama ortamından oluşan Linux Lite, 1,5GHz işlemci ve 1GB RAM ile daha yeterli bir performans sunabiliyorlar.

İndirin: Linux Lite

4. Zorin OS Lite

Zorin OS, hem PC’nizi hızlandırmayı, hem de güvenlik sunmayı amaçlıyor. Zorin OS Lite ise bunu bir adım ileriye taşıyarak, zati düşük olan sistem gereksinimlerini daha da düşürüyor.

Zorin OS Lite, 32-bit yahut 64-bit 700MHz tek çekirdekli işlemci, 512GB RAM ve 8GB depolama üzere gereksinimlere sahip. İşletim sistemi, isterseniz 640×480 çözünürlüğünde bile kullanılabilir biçimde çalışabiliyor.

Eski PC’niz için Windows gibisi bir görünüm arıyorsanız Zorin OS Lite size nazaran olabilir.

İndirin: Zorin OS Lite

5. Arch Linux

KISS (basit, aptal) anlayışını kabul eden Arch Linux’un i686 ve x86-64 sürümleri bulunuyor. Arch Linux için en az 512MB RAM’e ve 800MB disk meydanına sahip bir PC’ye gereksiniminiz var. İşlemci olarak Pentium 4 ve daha yeni işlemciler öneriliyor, lakin daha eski kimi işlemciler de Arch Linux’u çalıştırabiliyor.

İndirin: Arch Linux

6. Helium

32-bit, 64-bit ve ARM mimarileri için sunulan Helium, 256MB RAM ve 10GB sabit disk ile çalışabiliyor. Farklı seçeneklerinin kaplayacağı disk sahasının değiştiğini söyleyelim. GTK2.3 temalarını kullanan Debian 9 tabanlı Helium’un minimum işlemci gereksinimi, 1 Pentium 4.

İndirin: Helium

7. Porteus

Live CD olarak kullanılmak üzere tasarlanan Porteus, sabit diske de yüklenebiliyor. Eski PC’ler için en yeterli dağıtımlardan biri olan Porteus, 15 saniyede açılabiliyor ve sabit diskte yalnızca 300MB mekan kaplıyor.

İndirin: Porteus

8. Absolute Linux

Kodi, Inkscape, GIMP ve gayri birkaç tanınan pratikle gelen Slackware dağıtımı, minimal bir masaüstü deneyimi sunuyor ve birçok donanımda çalışıyor. Slackware ile “sürüm uyumuna” sahip olan dağıtım, Slackware’de çalışan birçok yazılım paketini çalıştırabiliyor.

Slackware üzere 32-bit ve 64-bit dağıtımlarda çalışabilen Absolute Linux, Pentium 486 işlemcileri ve 64MB RAM’i (1GB öneriliyor) destekliyor. için 5GB boş meydana gereksiniminiz var.

Absolute Linux eski donanımlar için ülkü olsa da, çok eski PC’lerde en düzgün sonuç için yalın Slackware’i kullanın.

İndirin: Absolute Linux

Yorum Ekle