Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Eski Google Başkanından Şaşırtıcı İddialar!

Eski Google Başkanından Şaşırtıcı İddialar!

Google‘ın eski memleketler arası münasebetler global başkanı, Çin’de özgür tabir ve mahremiyet haklarını müdafaaya çalıştığı için firmadan “itildiğini” tez ediyor. Ross LaJeunesse yeni paylaştığı bir mektupta, 11 yıl Google’da çalıştıktan sonra “yeniden yapılanma” bahanesi ile işten çıkartıldığını söyledi. LaJeunesse, firmanın “kötü olma” sloganından uzaklaştığını belirtiyor. Eski başkan, daha alt seviye bir rol ile iş hayatına geri dönmektense Maine’de bir Senato koltuğu için aday olmaya karar vermiş durumda.

LaJeunesse, Google’a 2008 yılında katılmıştı. Washington Post’un belirttiği üzere Google’ın Project Dragonfly ismi verilen sansürlü bir arama motoru ile Çin’e geri dönmeyi planladığı 2017 yılı civarında, Google’ın özgür söz ve mahremiyeti koruması gerektiği yanında kıymetli çalışmalar yapmaktaydı.

O devirde Google’ın baş avukatı Kent Walker üzere şahıslar, insanlık haklarına resmi bir adanmanın Google’ın yükümlülüğünü arttırabileceğini söyleyerek kaygılarını belirtmişlerdi. LaJeunesse, buna karşın çalışmalarına devam etti ve söylediğine nazaran kıdemli başkanlar mütemadi olarak çalışmalarına itiraz etmenin yeni bir yolunu buldular ve Google’ın geçtiğimiz yıl resmi olarak kapattığı Project Dragonfly‘ın başlatılması konusunda görüşmelerde kendisini mevzu dışı bıraktılar. Başkaca LaJeunesse, işyeri kültürünün firma içi farklılıkları da desteklemediğini argüman ediyor.

Google sözcüsü Jenn Kaiser, Engadget’a yaptığı açıklamada Google’ın insan hakları tertiplerini ve gayretlerini desteklemeye sarsılmaz bir formda kendisini adamış olduğunu ve bu adanmışlığın, pek çok çalışanını etkileyen yeniden yapılanma ile ilgili olmadığını söyledi. Başkaca sözcü, yine yapılanmanın akabinde Ross’a birebir seviye ve tazminat ile yeni bir durumun önerildiğini fakat kendisinin bunu reddettiğini söyleyerek, politik kariyer maksadı için muvaffakiyetler dilediklerini belirtti.

Her ne kadar LaJeunesse’in argümanları Maine’de Susan Collins’e karşı Senato koltuğu için vereceği savaşa hazırlanma devrinde ilgi çekmek için bir fırsat tasarrufu olarak görülebilse de, Google’ın insan hakları yahut işyeri farklılığını desteklemediğine dair yapılan birinci tezler bunlar değil. Velev benzeri argümanlar, uzun bir müddettir politik adayların sıklıkla kullandıkları söylemler olarak öne çıkıyor ve bu da bu sorunun kısa müddet içerisinde ortadan kaybolmayacağını gösteriyor.

Yorum Ekle