Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Eriğinin yararları nelerdir? Al kiraz erik suyu ne işe yarar? Saraçoğlu’nun erik teklifleri

Eriğinin yararları nelerdir? Al kiraz erik suyu ne işe yarar? Saraçoğlu’nun erik teklifleri

Diş sıhhatinde kalp damar hastalıklarına kadar birçok yararı bulunana yeşil eriğin birebir vakitte al kiraz eriği diye geçen bir çeşidi de bulunmaktadır. İçeriğinde A, E ve B kompleksini barındırır. Mahsusen sindirime hastalıklarına doğal ilaçtır. Mucize yararları olan bu besinler hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala yeşil eriğin yararları nelerdir? Al kiraz erik suyu ne işe yarar?

Şark Anadolu Kesimi’nin üst kısımlarında ve yaylarında yetişen erik aslında devletimizde çabucak derhal her noktada rahatlıkla yetişebilir. Gelgelelim tat olarak birebir olmaz. En şık erikler yayalarda olgunlaşandır. Can, papaz, mürdüm, tatlı ürgan ve al kiraz eriği üzere çeşitleri bulunmaktadır. Türkiye’de ziyade olan erik öbür memleketlere de yayılmıştır. Türkiye’den sonra en çokça Japonya erik tüketmektedir. Yöreden yöreye tüketim biçimi olan erik bizim kültürümüzde hoşaf, reçel ve tatlılarda kullanılır. İçeriğinde pektin ve organik asitler bulunur. Tıpkı devirde erik bol ölçüde A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminlerinin yanı sıra  karbonhidrat, potasyum, fosfor, sodyum, potasyum ve demir bakımından epey zengindir. Erik ağacı çiçek açtıktan sonraki birinci 4 aydaki hali ekşidir çoklukla tuz ile tüketilir. Ağustos ahir akıllıca güneşte kızarıp olgunlaşarak al ve renge bürünür. İçerdiği yüksek likit sayesinde vücudun gereksinimi olan suyun yüzde 50’sini basitçe karşılar. Yapılan kimi araştırmalarda eriği içeriğinde hiçbir şey katmadan su ile kaynatıp tertipli tüketildiğinde metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Diyet yapanlar için ülkü bir besin olan erik suyu uzun vade tok tutmanın yanı sıra güç verir. Yeşilin yanı sıra al rengine sahip erikler de vardır. mayhoş bir tada sahip olan erik düşük kaloriye sahip olduğundan diyet listesinde birinci sıralarda mekan alır. Tam bir vitamin ve mineral deposu olan al eriğin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Son vakitlerde tanınan olmaya başlayan al kiraz erik suyu çıkartılarak da tüketilebilir. 

ERİĞİN YARARLARI NELEDİR? 

– Bed kolesterol seviyesi kalp ve damar sıhhatini olumsuz tesirler. Bu yüzden kolesterolün istikrarda durması için yağlı ve karbonhidratlı besinler tüketilmemelidir. İçeriğinde C vitamini olan yeşil erik ise makûs kolestrolü düşürür ve kalp damar sıhhatini korur.

 Demir hususu bakımından varlıklı olan yeşil erik, kansızlık üzere önemli illetlerin yaşanmasını önler. Başkaca yorgunluk ve dökülmesine de uygun gelir. Zira yeşil erik demir unsurunu artırarak hücrelerin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

 Kilo vermek isteyenler için en ülkü besinler arasında yeşil erikte bulunmaktadır. Uzun müddet tokluk hissi veren yeşil erik tıpkı vakitte vücudun muhtaçlığı olan enerjiyi de sağlar. Ortalama gün içerisinde tüketilen bir kase yeşil erik, ehliyetli olacaktır. 

 Hemen acilen içeriğinde bütün vitaminlerin bulunduğu yeşil erik, bağışıklık sistemini güçlendirerek illetlere karşı direncini artırır. Mevsim geçişinde tezgahlarda mahallini alan yeşil erik bu özelliği sayesinde vücudun hava koşullarına nazaran değişen değişimini daha sağlıklı geçmesini sağlar.

 Sindirim sorunlarında en yaygın olanı kabızlıktır. Uzun süren kabızlık akabinde önemli sıhhat dertlerine neden olur. Fakat erik içerdiği asidik unsurlar sayesinde alınan besinleri ayrıştırarak bağırsakları yumuşatıp dışkılama sürecini gerçekleştirmesinde yardımcı olur. 

 Yapılan bir diğer araştırmada eriğin sigara üzerinde de epey olumlu tesiri olduğu tespit edilmiştir. Erik içerdiği unsur sayesinde akciğerlerde biriken toksinleri temizler. Sigaranın neden olduğu hasarı gidererek eski sıhhatine kavuşmasını sağlar. 

ERİK YEDİKTEN SONRA DİŞLERİ FIRÇALARSANIZ…

Eksperler erik yedikten sonra dişlerin katiyen fırçalanmasını tavsiye etmediklerini vurguluyor. Nedeni ise erik içerdiği asidik hususlar diş yüzeyine yapıştığında ya da arasına girdiğinde orada bulunan enfeksiyonu önleyerek dişlerin beyazlamasını destekler. Fakat erik yedikten çabucak sonra dişler fırçalandığında bu asidik hususlar diş yüzeyini zayıflatarak sararmasına ve minenin erken çürümesine neden olur.

SARAÇOĞLU’NUN ERİK TEKLIFLERI

 Taze sıkılmış can erik ve havuç suyu karıştırılıp tüketildiğinde dimağ sıhhatini koruduğunu, 

– Bilhassa gelişim çağındaki evlatların tüketmesi gerektiğini,

– Zihin açan ve uzun müddet kuvvet için,

– Ter bezlerini çalıştırarak zararlı unsurların çıkarılmasını sağladığını vurguluyor. 

AL KİRAZ ERİK SUYU NE İŞE YARAR?

Bağırsak fonksiyonlarını artırarak enfeksiyon ve mikrop kapmasını önler. Kabızlık ve ishal üzere önemli sindirim sorunu olan rahatsızlıkların önüne geçerek. Tüketilen besinlerin vücudun biyolojik vaktine nazaran vücuttan atılmasını destekler.

İçerdiği anti- aging tesiri sayesinde cilt hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı ve kırışıklığı azaltır. Mutasyona meyilli hücreleri güzelleştirerek dokuların yenilenmesini hızlandırır. 

Kilo vermede ülkü besinler arasında yan almaya başladı. Mahsusen spor yapanlar için güçlü bir güç kaynağı olan al kiraz erik, lif bakımından da güçlü olduğundan besinlerin süratle öğütülmesini sağlar. 

Vücutta demir emilimi azaldıkça kansızlık üzere rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu da kandaki kan hücrelerinin sayısını azaltır. Al kiraz erik suyu demir emilimini artırarak kan yapıcı hücre sayısını çoğaltıp kan dolaşımını düzenler.

Yaz aylarında tüketilmesi tavsiye edilen al erik suyu, günde bir bardak vücudun muhtaçlığı olan vitamin ve minerali karşılamanın yanı sıra likit orantısını dengeleyerek böbrek üstü bezlerin daha fonksiyonlu çalışmasını sağlar. 

AL KİRAZ ERİK SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Yarım kilo al erik

Bir tatlı kaşığı toz limon şekeri

Bir buçuk litre klorsuz su

HAZIRLANIŞI

Bir tencerenin içine tüm gereçleri koyup güzelce karıştırın. Bir kaynamadan sonra üstündeki köpüğü alıp kısık ateşte bir saat boyunca kaynamasını bekleyin. Daha sonra ocaktan alıp süzgeç yardımı ile bir kaba boşaltın. Elinizle erik posasını sıkın kuruduktan sonra posayı atıp al erik suyunu dolaba koyup soğumasını bekleyin. Günde bir bardak tüketin.

Yorum Ekle