Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Enginarın yararları nelerdir? Enginar hangi marazlara âlâ gelir?

Enginarın yararları nelerdir? Enginar hangi marazlara âlâ gelir?

Akdeniz mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında gelir. Zeytin yağıyla birlikte tüketildiğinde sıhhate olan yararı artan enginar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Mahsusen sigara içenler için adeta nikotin atmada doğal ilaç olan enginara dair her şey haberin detayında bulabilirsiniz. Evet enginarın yararları nelerdir? Enginar hangi marazlara düzgün gelir?

Papatya ailesine ilişkin olan enginar mavi, mor çiçekler açar. Ana vatanı Güney Avrupa ve Akdeniz muhiti olan enginar, gövdesinde sert kalın yapraklar bulunurken uzunluğunda oluklu bir kısım mevcuttur. Çiçekleri üstten çıkan enginarın tabaklı olan kısmı çoklukla tüketilir. Cynarin hususu içeren enginar, karaciğer, akciğer, bronşlar ve safra kesesinde biriken nikotini vücuttan atar. Bilirkişiler bu yüzden sigara bırakan şahısların vücut paklığı için ülkü besinlerden birininde enginar olduğunu vurguluyor. Fransa, İtalya ve İspanya üzere devletlerde tohumla yetiştirilen enginar memleketimiz başta olmak üzere sair memleketlerde vegetatif tekniğiyle yetiştirilir. Akdeniz ve Ege nahiyesinde Ekim ve Kasım aylarında üretilirken, Marmara Nahiyesinde ise Nisan ayında yapılır. Memleketimizde enginar üretiminde meşhur olan yer  Bursa Doğan ve Keramet köyüdür. besin listesine giren enginarın yağ nispeti neredeyse sıfırken yüksek bir kaloriye sahiptir. Başkaca içeriğinde; sodyum, kolesterol, potasyum, karbonhidrat, protein, kalsiyum, D ve A vitamini bulunur. 

ENGİNARIN YARARLARI NELERDİR? ENGİNAR HANGİ ILLETLERE GÜZEL GELİR?

– Güçlü bir içeriğine sahip olan enginar, kilo vermede yardımcı olur. Sindirimi rahatlatarak kabızlığı önler. Dışkılama fonksiyonunu artırır.

– Dolaşım sistemi için ülkü bir besindir. Münhasıran beğenilmeyen kolesterolü düşürerek güzel olanı istikrarlar. Yüksek tansiyon, felç, kalp buhranı ve damar tıkanıklığı üzere riskli marazların yaşanmasının önüne makbul.

– Zeytin yağıyla birlikte tüketildiğinde ağız içinden mideye kadar ki kısımda bulunan hücrelerin yapısını korur. Kanser riskini azaltır. Mide içindeki asidi istikrarlar. Mide duvarını korur. Tükürük bezlerinde enfeksiyonlu hücreleri azaltır. Böylelikle ağız kokusunu önler.

– Potasyum bakımından varlıklı olduğundan iç organların işlevselliğini artırır. Ayrıyeten bakır sayesinde da al hücrelerinin üretimini çoğaltır.

– Vücut içindeki oksijen ölçüsünü dolaşım sitemini dengeleyerek rahatlıkla sağlar. Bu bakımında hafızayı güçlendirir. Konsantre gücünü artırır.

– Karaciğeri yenileyen besinlerin başında gelir. İşlevselliğini artırarak vücutta toksin birikimini handikaplar. Bu sayede cilde de yarar sağlar. Zira cilt illetlerinin birden fazla karaciğerin fonksiyonları azaldığında yaşanır. Cilt dokularında zararlı toksinlerin birikmesinin önüne makbul.

– Yüzde 30 orantıda K vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde kemik ve kas gelişimini destekler. 

– Kanser riskini azaltır. 

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN ENGİNAR KÜRÜ

Bir bütün enginarı bölüp yarım litre suda kaynatın. Suyu süzüp içine yarım bardak limon suyu, yarım çay kaşığı, zerdeçal, karahindiba ve bal ekleyin. Bir hafta boyunca sabah akşam aç karna tüketin. 

Yorum Ekle