Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Elon Musk: “AI İşleri Anlamsız Hale Getirecek”

Elon Musk: “AI İşleri Anlamsız Hale Getirecek”

Elon Musk teknoloji yerküresinde en öne çıkan isimlerden biri olabilir. Fakat yapay zekanın (AI) işleri nasıl etkileyeceği konusundaki görüşünün pek optimist olmadığını söylemek yalan olmaz.

Tesla CEO’sunun geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamaların özeti tam olarak şöyle: “AI pek çok işi anlamsız hale getirecek.

Musk’ın bu tezinin altında, pek çok iş alanında işleri yapay zekanın yapacağı günlerin kesinlikle geleceği fikri yatıyor. Çünkü Musk, şöyle söylüyor: “Muhtemelen arkaya kalan son iş AI yazılımı yazmak olacak. Velev sonrasında, bir ara AI kendi yazılımını yazmaya da başlayacak.

Musk, bu argümanından yola çıkarak, kişilerin mühendislik, fizik, sanat yahut muhabere ile ilgili kariyerler takip etmelerini öneriyor. Çünkü bu sahalarda yapay zekanın yapabilecekleri görece olarak daha kısıtlı görünüyor.

Tesla CEO’su, bu teklifini şöyle lisana getiriyor: “Kişiler, tabiatları gereği, öbür beşerler ile etkileşime geçmekten hoşlanıyorlar. Yani şayet kişileri içeren bir şey yahut mühendislik üzerinde çalışıyorsanız, bu muhtemelen inançta olduğunuz manasına geliyor.

AI’nin işleri ortadan kaldırıp kaldırmayacağı konusunda pek çok tartışma olsa da, bu yılın daha erken devirlerinde bir rapor, robotların 2030 yılına kadar ABD’deki işlerdeki kişilerin çeyreğinin mahallini alabileceğini söylüyor. Ayrıyeten raporda, “tahmin edilebilir fizikî ve bilişsel görevlerin” en zayıf noktalar olduğu ve daha yaratıcı yahut beşerler arası içtimaî yetenek, ya da daha yüksek eğitim seviyesi gerektiren işlerin AI tarafından ele geçirilmeye karşı daha savunmalı olduğu da belirtiliyor.

Yorum Ekle