Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ekmek zararlı mıdır? 1 hafta boyunca ekmek yemezseniz ne olur? Yalnızca ekmek ve suyla yaşayabilir miyiz?

Ekmek zararlı mıdır? 1 hafta boyunca ekmek yemezseniz ne olur? Yalnızca ekmek ve suyla yaşayabilir miyiz?

Yerküre nüfusunun yüzde elliden ziyadesinin tükettiği ekmek beşerde bir ekip sıhhat komplikasyonlarına neden olur. Fakat bu sıhhat sorunu haddinden fazla tüketildiğinde meydana gelir. Mütehassıslara nazaran ekmeğin sistemli ve çoka kaçılmadan tüketilmesi gerekir. Pekala ekmek zararlı mıdır? 1 hafta boyunca ekmek yemezseniz ne olur? Yalnızca ekmek ve suyla yaşayabilir miyiz? Sizler için ekmek hakkında merak edilenleri araştırdık. Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Üç süreç sonucu hazırlanan ekmek, un tuz, su ve maya üzere besinler bir araya getirilerek yoğurulur. Daha sonra mayalanması beklendikten sonra pişirme sürecine geçilir. Mayanın içerdiği unsurlar unun içerisinde çözülür. Bu da şeker nispetini artırır. Bu şeker vücuda kuvvet verdiği kadar vücudun şeker orantısını artırır. Birebir artırımdan tadı şık olsun diye içerisine katılan yağ ya da tereyağı kilo almaya neden olur. Buğday öğütülerek elde un devirle tasarruf ortamlarına döndürülmüştür. Orta doğu’da birinci sefer yapılan ekmek için önceleri hususî taşlar hazırlanırmış. Yayıldıkça yöreden yöreye pişirilme biçimi değişen ekmek birebir vakitte içeriğine konulan materyaller de değişmiştir. Memleketimizde ekseriyetle yapılan ekmekte lif ve tuz nispeti yüksektir. Ama sair besinlerin tersine ekmekte bulunan lif sindirimde öğütülmesi epeyce güçtür. Başkaca tuz içeriği çokça olduğundan vücuttaki likit nispetini azaltır. Eksperler mahsusen metabolizması yavaş olan kimselerin ve 25 yaş sonrasındaki bireylerin ekmeği azaltmasını tavsiye eder. Yapılan araştırmalar sonucunda bir hafta boyunca ekmek tüketilmediğinde vücutta birtakım deformeler ortaya çıkmıştır. Eksperler ekmeğin azaltılması gerektiğini gelgelelim büsbütün hayatımızdan çıkarıldığında ise olumsuz tesirler yaratabileceğini vurguluyor. Ekmek tüketiminde kesinlikle bir ekspere başvurulmalıdır.

YALNIZCA EKMEK VE SUYLA YAŞAYABİLİR MİYİZ?

Vücudumuz inanılmaz bir sistem üzerine konseyidir. Kendi kendine ürettiği kimi hususlar olduğu üzere tabiatta da yetişen bir grup meyve ve sebzelerden elde edilmesi gereken vitaminler vardır. Bunlar sayesinde vücudun fonksiyonları düzgün işler. Bu yüzden yalnızca bir besin tüketerek yaşamak mümkün değildir. Örneğin mide ve bağırsak sıhhatini korumak için lif bakımından varlıklı besinler tüketilmelidir. Lif bağırsak florasını korur. Sindirimi düzenler. Yalnızca ekmek ve suyla yaşamak vücudu sıhhat açısından zorlar. 

EKMEK ZARALI MIDIR? BİR HAFTA BOYUNCA EKMEK YEMEZSENİZ NE OLUR?

Bağırsaklar zararlı mikroorganizmalarla savaşmak için life gereksinim duyar. Vücudun gereksinimi olan lif ölçüsü her ne kadar birtakım besinler tarafından karşılanıyor olsa da ekmek lif orantısını karşılamada en sağlıklı besindir. 

Karbonhidrat unsuru vücudun gereksinimi olan enerjiyi sağlar. Bir hafta ekmek tüketilmediğinde vücudun muhtaçlığı olan karbonhidrat nispeti azalır. Birebir devranda karbonhidratsızlıktan deforme olan hudut sistemi; yorgunluk, gerilim ve sinirilik hali üzere sıhhat problemlerine neden olur. 

Ekmek vücudun birebir hengamda şeker nispetini istikrarlar. Şeker nispeti düşen kişi tatlı buhranları yaşar. Çok ölçüde tüketilmek istenen tatlı tipi yiyecekler ise vakitle istikrarsız kilolara neden olur.

Ekmek uzun müddet tok tuttuğundan vücut gün içerisinde diğer besinleri tüketmeye gereksinim duymaz. Gelgelelim ekmek tüketilmediğinde kişi her besini tüketmek velev. Bu durum kimi beşerde kiloya neden olurken kimisinde ise; gaz, ishal, mide krampları, şişlik ve kabız üzere rahatsızlıklar neden olur.

EKMEK MEKANINA TAM BUĞDAYLI EKMEK TÜKETMENİN YARARLARI

ekmeğe nazaran daha çok çiğneme isteği olduğundan az yemek yemeye neden olur.

Bağırsak ve midenin daha süratli çalışması için posaya muhtaçlık duyulur. Tam buğday ekmeği bu bakımdan hayli yararlıdır.

Emilimi vücutta yavaş olduğundan uzun müddet tokluk hissi verir.

B vitaminleri bakımından ekmeğe nazaran daha zengindir. Bu özelliği sayesinde dimağ fonksiyonlarına hayli yarar sağlar.

Yorum Ekle