Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ekinezyanın yararları nelerdir? Ekinezya çayı nasıl yapılır? Ekinezya yağı ne işe yarar?

Ekinezyanın yararları nelerdir? Ekinezya çayı nasıl yapılır? Ekinezya yağı ne işe yarar?

Kış bitki çayları arasında en tesirlisi olan ekinezya, gribal enfeksiyonun neden olduğu iltihaplanmayı vücuttan atar. Mahsusen ödem toplanmasını pürüzler. Vitamin ve mineral açısından güçlü olan ekinezya birebir devranda kirpi otu olarak da makbul. Evet Ekinezyanın yararları nelerdir? Ekinezya çayı nasıl yapılır? Ekinezya yağı ne işe yarar? Tüm bu soruların cevabı haberin detayında…

Kuzey Amerika’dan tüm yerküreye yayılan bu eşsiz bitki tam bir doğal ilaç deposudur. Keşfedildiği tarihten itibaren ilaç olarak kullanılan bitki münhasıran kuru öksürük ve iltihaplanmaları önlediği bilinir. Kır çiçeği olan ekinezya papatya ailesinden gelir. Kirpi otu olarak da bilinir. Araştırmalara mevzu olan bitki günümüzdeki birçok ilacın ham unsurudur. Mevsim geçişlerinde çayının tüketilmesi tavsiye edilir. Boğaz enfeksiyonlarını önler. Amerika yerlileri tarafından keşfedilen bitki diş ağrıları sırasında çiğneyerek ağrının azaltılması sağlanırdı. Kimi alternatif tıp mütehassısları ekinezyanın kaynatılıp suyunun yaraları temizlemede tonik olarak kullanılabileceğini vurguluyor. 1930 yıllarında popüleritesi artan bitkinin yetiştirilme meydanları da genişledi. Deri hastalıklarına karşı tesirli olduğu gözlemlenen bitki ilaç endüstrisi için kişisel üretilir. Lakin eksperler mahsusen kronik ilaçlar kullanan insanların bu bitkiyi tüketmeden bir doktora başvurulması gerektiğinin altını çiziyor. Yararı epey ziyade olan ekinezya yüksek dozda tüketildiğinde mide bulantısı ve baş ağrısına neden olur.

EKİNEZYA YAĞI NE İŞE YARAR?

Yapılan araştırmalarda ekinezya yağının kepek problemini büsbütün ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Ekinezya özünden çıkartılan yağ uçucu özelliğe sahiptir. Başkaca yağ çok güçlü hücre yenileyici olduğundan bitkisel tedavi de kullanılır. Ama ağız yoluyla alınması tehlikelidir. Bu yüzden cilt ve saç sorunu yaşayanlar için ülkü bir yağdır. Kimi mütehassıslar aloe vera, çay ağacı ve ekinezya yağlarının karışımı daima kepeklenmeyi önler hem de saçların da ya da kaşların daha sağlıklı çıkmasını sağlar. 

EKİNEZYANIN YARARLARI NELERDİR?

– Güçlü antiviral ve antimikrobiyal tesiri olan ekinezya vücuttaki virüsleri ve bakterileri temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, nezle ve grip üzere illetlerin yaşanmasını pürüzler.

Ağrı kesici tesiri olduğundan migren atakları sırasında yaşanan şiddetli baş ağrısını önler. 

– Vücuttaki asitlenmeyi azaltarak kas ve kemik sistemini güçlendirir. Münhasıran ileri yaşlarda görülme ihtimali olan illetlerin önüne makbul. Bilirkişiler kronik vücut ağrısı çeken hastalarına doğal ilaç olarak ekinezya çayı öneriyor.

Vücutta en çokça hasara uğrayan cildin yenilenmesini destekler. Yaşanan sivilce, egzema ve sedef illetlerinin şiddetini azaltır. 

Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta artan mantar hem cilt hem bağırsak hem de idrar  hastalıklarına yer hazırlar. Lakin ekinezya bitkisi içerdiği antifungal hususlar sayesinde mantar hücrelerinin vücuttan atılmasını destekler.

Ruhsal illetler yorgunluğa neden olur. Bu da kişinin hayat kalitesini düşürür. Birbirini tetikleyen bu durumun önüne geçmek için bilirkişiler vücudun memnunluk ve uyku hormonlarının eşit biçimde artması gerektiğini vurguluyor. Ekinezya bu açıdan tesirli bir doğal ilaçtır. 

EKİNEYZA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulmuş bir kaşığı ekinezya bitkisi kaynamış suyun içerisine ek edilir. 15 dakika ağzı kapatılarak bekletilen çay süzülerek tüketilebilir. Acımsı bir tadı olacağından içerisine zencefil, tarçın yahut ada çayı da ekleyebilirsiniz. Bu karışım sinüs yollarını da açmada tesirlidir. Günde bir iki bardak tüketilebilen çay, 10 günde bir iki gün ara verilmelidir.

EKİNEZYANIN ZARARI VAR MIDIR?

Ekinezya güçlü özlere sahip olduğundan kafein içeren siyah çay, kola ya da kahve üzere içeceklerle tüketilmesi ya da derhal sonra tüketilmesi tehlikelidir. Aksi halde sindirim rahatsızlıklarına neden olur. Bunun yanı sıra şiddetli tüketildiğinde de bir yarar sağlamaz. Tam aksisi önemli sıhhat problemlerinin yaşanmasına neden olur. Mütehassıslar başkaca kronik ilaç kullananların da ekineya çayı tüketmelerinin sakıncalı olacağını vurguluyor. Bu yüzden doktora başvurmadan kullanılmaması gerekir.

Yorum Ekle