Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Egzama nedir? Egzama nasıl makbul? Saç ve cilt egzamasına kesin tahlil

Egzama nedir? Egzama nasıl makbul? Saç ve cilt egzamasına kesin tahlil

Son yıllarda artan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir cilt illetidir. Yüzyıllardır bilinen bu illeti tedavi etmenin binbir türlü yolu üretilmiş, gerek sabunlar gerekse ilaçlar piyasada tarafını almıştır. Ama ne yaptıysanız egzama rahatsızlığından kurtulamıyor, saçlarınızda ya da cildinizdeki egzamalardan bir an evvel kurtulmak istiyorsanız kesinlikle hazırladığımız yazıyı incelemelisiniz.

Egzama, devletimizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıpta atopik dermatit olarak isimlendirilen egzama, deride oluşan iltihabi olarak da bilinir. Birden çokça sebebe bağlı olarak görülebilen bu illetin kesin nedeni tam olarak belirlenememiştir. Egzamaya yol açan birden çokça etken olduğu üzere egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital kesimden ağız içi dahil olmak üzere egzama tipini vücudun her yerinde görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması üzere durumlar da belirtiler arasındadır. 

PEKALA EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deride su dolu kabarcıklarla kendisini gösteren egzama sonrasında kabarcıkların noktasını kabuklanma ve kepeklenme alarak ciltte kalınlaşma ortaya çıkar. şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılar, egzama belirtileri arasındadır. Egzama tedavisinde erken teşhis, başarılı sonuçlar elde etmek için değerlidir.Görünürde rastgele bir leke olmasa bile vücuttaki kaşıntının egzama belirtisi olma ihtimali bulunduğu için vakit kaybetmeden ekspere görünmekte yarar vardır.

EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama ekseriyetle sonradan ortaya çıkan, rastgele bulaşıcılığı olmayan bir rahatsızlıktır. Örneğin hane bayanların çok ziyade çamaşır suyu kullanması sonrasında ortaya çıkabilir. En sık görülen temas egzamalarından biri kozmetiklerden ve saç boyasından dolayıdır. Sıklık müstahzarları, mahsusen kokulu oldukları devir, sayısız yüz egzamalarına neden olabilirler. Tırnak cilasının şahsi bir mekanı vardır, tırnaklarda egzama yapmaz, ancak göz kapaklarında yapar.

EGZAMAYA NE GÜZEL GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en âlâ yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında katiyen kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine nazaran ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye üzere toz çeken eşyalar bilhassa yatak odasından uzak tutulmalıdır.

MESKENDE EGZAMAYA TAHLIL TEKLIFLERI

YULAF TOZU

İltihap ve tahriş önleyici tesire sahip olan yulaf tozu hanede egzama tedavisi için en çok tercih edilen gereçlerden. Kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 durduktan sonra çıkın ve güzelce kurulanın.

SALATALIK

İçerisinde bulunan bol su orantısı sayesinde iltihap tersi özellikleri onu egzama tedavisinin aranan isimlerinden yapıyor. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Akabinde suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan nahiyeye uygulayın.

ZERDEÇAL

İçinde mahal kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahip. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan kesimlere günde 2 kere sürebilirsiniz.

Yorum Ekle