Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Egzama nedir? Egzama en kolay nasıl makbul? Kolonya el egzamasına neden olur mu?

Egzama nedir? Egzama en kolay nasıl makbul? Kolonya el egzamasına neden olur mu?

Koronavis vakalarının Türkiye’de arttığı şu günlerde elleri hijyenik hale getirmek için kullanılan kolonya ve dezenfektanlar ellerin parçalanmasına velev alerjik reaksiyonlar oluşmasına neden oluyor. Pekala bu durumu ortadan kaldırmak için ne yapılır? Cildi tahriş olanlar ne yapmalı? İşte adım adım prosedürler:

Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs 11 Mart itibari ile Türkiye’ye geldi. Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı olgulara nazaran 9 kişinin hayatını kaybetti,  yapılan testlerin müspet çıkmasıyla koronavirüs vakası 670’e çıktı. Hal bu türlü iken vatandaşlar hem mesken hem el aklığına epeyce itina gösteriyor. Eksperlerin da sık sık uyardığı el ariliği konusunda kolonyalar satış rekorları kırmaya da devam ediyor. Fakat gün içerisinde hem dezenfekten ve kolonya kullanmak hem de elleri sık sık yıkamak egzama ve beraberinde tahrişe neden oluyor. Oluşan bu tahrişleri sahih adımları izleyerek yok edebilir, tıpkı devirde daha bakımlı ellere kavuşabilirsiniz. Evet fakat nasıl? Kolonyadan ve dezenfektan ötürü tahriş olan elleri kısa vadede sağlıklı hale getirmenin yolları haberimizin detaylarında:

 

Kolonya, ıslak mendil, alkol ve sabun üzere deriyi kurutan eserlerin egzamayı tetikliyor. Gün geçtikçe tasarrufu artan bu eserlerden ötürü rastgele bir egzamayla karşılaşmamak için kesinlikle nemlendirici kullanmalısınız. Dışarıyla temas etmediğiniz sürece ellerinizin yemek hazırlamadan ve yemeden evvel ile sonra, tuvalete girmeden evvel ve tuvaletten çıktıktan sonra yıkanmasının kâfi olacağını vurgulayan eksperler, dışarıyla temas durumundaysa sık sık dezenfekte edilmesi gerektiğini lisana getiriyor. El yıkarken alışılagelmiş bir sabun kullanılarak bileklerin, sırt ve parmak aralarının, avuç içlerinin, tırnakların kenar ve uçlarının en az 20 saniye ovalanması gerektiğini söyleyen bilirkişiler, bu süreçte antibakteriyel içerikli sabunların kullanılmasına da gereksinim olmadığını vurguladı. 

VAZELİN KULLANMALISINIZ

Egzama ve sedef hastaları el, yüz ve vücut temizliklerinden sonra deri bariyerini güçlendirici, yumuşatıcı ve nemlendirici vazelin üzere eserler kullanmalısınız.  Kıyafetlerini sabun tozuyla yüksek raddede yıkayıp, âlâ durulamalılar. Yumuşatıcı olarak hassas ciltlere şahsi eserleri tercih etmelidir. Kolonya, ıslak mendil, alkol ve sabun üzere deriyi kurutan eserleri çok sık kullanmamalısınız. 

EGZAMA NEDİR?

Egzama, devletimizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıp literatüründe “atopik dermatit” olarak bilinen egzama, deride oluşan iltihap olarak da bilinir. Birçok nedenden ötürü herkeste görülebilen bu marazın kesin nedeni tam olarak kanıtlanmamıştır. Egzamaya yol açan birden ziyade etken olduğu üzere egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital yerden ağız içi dahil olmak üzere egzama tipini vücudun her yerinde görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması üzere durumlar da belirtiler arasındadır. 

EVET EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi deride su dolu kabarcıklar ve kabuklanma olan egzama, gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılara da yol açabilir. Erken teşhis sonucunda kısa müddette tedavi edilebilen egzama kalın kabuk halinde de kendini gösterebilir. Cildinizin ya da vücudunuzun rastgele bir nahiyesinde bu belirtilerden biri ile karşılaştığınızda kesinlikle ekspere müracaatınızda yarar var.

(ATOPİK DERMATİT) EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama insanlarda sonradan ortaya çıkan, rastgele bulaşıcılığı olmayan bir cilt meselesidir. En sık karşılaşan insanlar ise mesken hanımlarının haddinden fazla deterjan tasarrufu sonrasında ellerinin çatlayarak kurumasıdır. Bir oburu ise saç boyası ya da bilinçsiz bakım eseri tasarrufundan ötürü saç egzamasıyla müsabakanız mümkündür. 

EGZAMAYA NE DÜZGÜN GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en güzel yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında muhakkak kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine nazaran ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye üzere toz çeken eşyalar mahsusen yatak odasından uzak tutulmalıdır.

KONUTTA EGZAMAYA TAHLIL TEKLIFLERI

YULAF TOZU

Vücudunuzdaki kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve güzelce kurulanın.

SALATALIK

İçerşinde bol vitamin ve mineral bulunduran salatalık sayesinde egzama tedavisinde kullanabilirsiniz. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Akabinde suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan yere uygulayın.

ZERDEÇAL

Zerdeçal baharatı içinde bölge alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahiptir. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan kesimlere günde 2 sefer sürebilirsiniz.

Yorum Ekle