Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dudak muhitinde sivilce neden çıkar? Perioral Dermatit nasıl tedavi edilir?

Dudak muhitinde sivilce neden çıkar? Perioral Dermatit nasıl tedavi edilir?

Vakit hengam vücudunuzda ya da yüzünüzde daha evvel görmediğiniz sivilcelerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri de hem dudak hem de ağız kenarlarındaki ağrılı sivilcelerdir. Tıp lisanında Perioral Dermatit denilen ağız kenarlarındaki sivilceler nasıl yok edilir sizlerle paylaşıyoruz.

Hafif kaşınma ve yanma ile ortaya çıkan çene ya da ağız kenarlarındaki sivilceler uzun mühlet geçmeyince can sıkıcı hale dönebilir. Çıkan bu sivilcelerin kesin tahlili için o sorunun altında yatan neden bilinmelidir. Bu nedenin de bilinmesi o sorunun tekrarlanmaması için yapılması gerekenleri bilmek demektir. Dudak etrafında oluşan sivilceler kir, yağ, makyaj kalıntıları vb. üzere etkenlerle ortaya çıkabilir. Şayet bir de yağlı cilde sahipseniz bu sivilcelerin görünmesi olağandır. Ağız kenarında çıkan sivilceler, umumiyetle ergenlik devrinde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Estetik görsel açısından büyük sıkıntılara yol açan bu sivilceler, tıp lisanında Perioral dermatit olarak isimlendirilir.  Hastaların birçok 20-35 yaş arası genç hatunlardır. Perioral dermatit kronik bir hastalıktır. Hastalık günler içeresinde yatışarak ve alevlenerek seyreder. Tedavi edildiği takdirde iz bırakmadan geriler.

Perioral Dermatit Nedeni Olabilecek Faktörler:

• Tahriş reaksiyonları

• Kortizon tasarrufu

• Ultraviyole ışıları

• Hormonlar

• Demodex folliculorum paraziti

DUDAK KENARLARINDAKİ SİVİLCELER NASIL MAKBUL?

Sivilcenizin üstüne akşam yatmadan sarımsak sürebilir ve bunu haftada iki sefer uygulayabilirsiniz.

Pak cilde kil maskesi uygulayabilir ve haftada bir tekrar ederek kurtulabilirsiniz.

5,6 damla limon, bir çorba kaşığı yoğurt ve maske kıvamına gelene kadar da karbonat ekleyip maske yapabilir ve hafta iki sefer uygulayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Ağız yoluyla tetrasiklin yahut türevleri kullanılır. Ortalama 4-6 hafta devam edilir. Hastalık denetim altına alındıktan sonra daha düşük dozlarla yahut haftada bir-iki sefer kullanılmak üzere bir vade daha devam edilebilir.

Yorum Ekle