Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Doom Eternal İncelemesi

Doom Eternal İncelemesi

Mecburen meskenlere tıkıldığımız bu devirde uzun vakittir beklenilen AAA oyunların arkası arkasına piyasaya çıkması oyun severlerin bir nebze de olsa badiresini gidermesine yardımcı oluyor. Bu oyunların başında da elbette Doom Eternal geliyor. 4 yıl evvel çıkışının akabinde sürpriz bir halde beklentilerin çok üstünde bir muvaffakiyet gösteren Doom 2016’dan sonra id Software, Doom Eternal ile bence tekrar inanılmaz bir iş çıkarmış ve artık en uygun FPS oyunu kategorisinde alanını düzgünce sağlamlaştırıyor.

Yeni neslin 2. Doom’u sayılacak Doom Eternal aslında 90’lardaki orjinal Doom 2: Hell on Earth ile de benzerlikler gösteriyor. Benzeri halde yeniden cehennemden gelen ve yerküremizi ele geçirmiş şeytani güçler ile savaş ediyoruz ve tekrar kan gövdeyi götürüyor. Nefes kesici görsellik, süper müzikler ve yıkım gücü yüksek silahlar ile cümbüş yeniden alışıldık üst seviyelere ulaşıyor. Yeni ne var derseniz, id Software’in oyuna yedirmeye çalıştığı platform sisteminin bizce oyundaki tansiyonu düşürüp oyuncuya soluk aldırmaktan daha güzel bir yanı yok. Doom fanatikleri bu durumu sevmeyebilir. Onlarca üst seviye canavarı alt ettikten sonra platformdan zıdda bir türlü atlayamamak ve tekraren tekrarlamak hiç de beğenilen olmuyor sahihi.

Yerkürede cehennemi yaşamak bu olsa gerek

DOOM Eternal, cehenneme dönmüş bir yerküreyi çok güzel tasvir ediyor. Sanat ekibi sahiden dehşetli bir iş çıkarmış. Çabucak her tarafta parçalanmış et tepeciklerinden oluşan kuleler ve iç organları etrafa dağılmış dev şeytani titanlar dikkat çekiyor. Yüksek bir alana çıkma fırsatı bulduğunuz her an karşılaştığınız göğe yanlışsız yükselen kasvetli cehennem manzaraları o kadar farklı ki neredeyse birkaç dakikada bir ekran manzarası almaktan kendinizi alamıyorsunuz. Müzik konusunda ise Mick Gordon tekrar iş başında ve yeniden metal ve endüstriyel müziğin korkunç bir birleşimi ile kulaklarımızın pasını siliyor.

Son devirlerin en akıcı FPS oyunu

Gelelim oyunun performansına. Tüm öteki oyunlarda olduğu üzere Doom Eternal’ı da elbette Xbox One X’te oynadık. Oyun 4K’da kaya üzere sağlam bir formda 60fps’e sabitlenmiş bir performans sunuyor. Velev şunu mutlaka söyleyebiliriz ki akıcılık konusunda son periyottaki en etkileyici  oyunlardan biri olarak hafızalara kazınacak. DOOM 2016 ile teğe bir karşılaştırma yapmak gerekirse çok büyük bir adım attığı söylenebilir. En kolayından bir evvelki oyundaki  kaplama meseleleri büsbütün giderilmiş ve artık çok daha çokça detaylılar.

Elektrikli testere hiç bu kadar kıymetli olmamıştı

DOOM Eternal’da savaş mekanikleri de bir ölçü değişmiş. Cephanenizi yenilemek için artık motorlu testerenizi daha verimli kullanmanız gerekiyor. Yani bu, ortamda ortadan ikiye bölmeniz için başıboş dolaşan daha çokça şanssız iblis göreceksiniz manasına geliyor. Başkaca, yeni oyunda omuzunuza monte edilmiş; alan tesirli olarak el ve buz bombaları atan ve alev püskürten bir seri yeni oyuncağa da sahip oluyorsunuz. Alev makinesi münhasıran değerli, zira hayatta kalmanıza yardımcı olmak için düşmanlarınızın zırh modülleri düşürmesine neden oluyor.

Yeni silahlar, yeni savaş mekanikleri

Uzun müddet Doom 2016 oynadıysanız yeni savaş mekaniklerine alışmanız biraz vakit alacak, Lakin biraz pratik yaptıktan sonra bir anda kendinizi gözü dönmüş bir biçimde şeytan ordularını cehenneme geri yollarken buluyorsunuz. DOOM Eternal’ın şiddeti görülmemiş bir boyuta taşıdığını söylersek herhalde yanlış olmaz. Doom 2016’yı gereğince vahşi bulmadıysanız bir de buna bakın deriz! Bilhassa tüm odadaki iblisleri tam da ortadan ikiye bölen yeni silah Ballista’yı kullanmak paha biçilemez. Oyun boyunca alacağınız yeni silah modlarıyla da silahlarınız her daim sefalı kalıyor.

Her mahal easter egg ve koleksiyon eşyası dolu

Her seviye, kilidini açmanız ve ortaya çıkarmanız için bekleyen sırlar ile dolu. DOOM Eternal’da toplanmayı bekleyen çok çokça nesne var. Bunların birçok eski DOOM oyunlarından ve velev Quake ve Wolfenstein ile ilgili de bir güruh toplanabilir eşya bulunuyor. Bir id Software geleneği olan tonla easter egg’i de unutmamak gerekir. Bakalım siz ne kadarını bulabileceksiniz?

Koskoca Doom Guy maymun üzere zıplamamalı

Oyunun görselliği, müzikleri ve akıcılığından çok çokça etkilenmiş olabiliriz belki lakin bu temel yanları ne kadar düzgünse incelemenin başında da belirttiğimiz üzere oyunu çeşitlendirmek için yapılan geliştirmeler umduğumuz kadar güzel değil. Elbette Doom 2016’yı sevenler bu oyuna da bayılacak fakat eminiz kimse daha çokça platform öğesi olduğu için bu oyunu daha çok sevmeyecek. Tırmanma duvarları, maymun üzere sallandığımız trapez çubukları, havada çift zıplama ve akabinde tekrar çift dash ile oyunun oradan buraya uçmak için bizi zorluyor olması bize biraz garip geldi. Velev oyunun sonlarına yanlışsız gerçek manada içinden geçmemiz gereken halkalar bile mevcut. Doom’da oyuncunun Tomb Raider oynuyormuş üzere hissetmemesi gerekir diye düşünüyoruz.

Çok oyunculu modlar çok faal değil

Doom Eternal’ın Battlemode ismi altında bir 2v1 PvP çok oyunculu modu da bulunuyor. Burada iki iblis oyuncu tek bir Doomguy’a karşı savaşıyor. Doom Slayer ile savaşırken düşmanları istediğiniz üzere çağırıp, çeşitli şeytani yetenekleri kullanabiliyorsunuz. Mini bir oyun olarak muvakkat bir parti sağlayabilir, gelgelelim bize bilhassa pek çığır açıcı görünmedi. Ayrıyeten bir Deathmatch modu olmaması da bizce büyük bir eksiklik.

Şayet Doom 2016’yı sevdiyseniz Doom Eternal’ı katiyen almalısınız. Yakın devirde konsolda gördüğümüz en akıcı, en vahşi ve en çokça aksiyon sunan FPS oyunu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz katiyetle çok eğlendik.

90

Geliştirici: id Software
Dağıtım: Bethesda Softworks
Cins: FPS
Web: https://bethesda.net/game/doom

Yorum Ekle