Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir?

Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir?

Ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz, Ufak Tefek Cinayetler serisinde rol aldığı sırada yaşadığı omuz ağrısı nedeniyle doktora baş vurdu. 5 gündür omuzunun anormal halinde ağrıdığını söyleyen Gürbüz, yakalandığı marazı öğrenince şoke oldu. Hareket kısıtlığına neden olan donuk omuz sendromuna yakalanan Gürbüz, günlerce sete gidememişti. Evet donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir? Haberin detayında donuk omuz sendromuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

İskelet yapısında omurga kemiği ve omuzlar vücudun dik durmasını sağlar. Tüm hareketleri etkileyen omuzlar çeşitli sebeplerden dolayı hasara uğradığında önemli illetlere neden olur. Omuz eklemi vücudumuzun temel hareket taşıdır. Günlük yaptığımız birçok hareket nedeniyle çokça tahribata uğrar. Münhasıran hatunlarda daha sık rastlanan donuk omuz sendromu da bu tahribat sonrası yaşanır. Geçtiğimiz sene ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz’de omuz ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğunu ve donuk omuz sendromu isminde bir rahatsızlığa yakalandığını öğrendi. Aslına çoğumuzun yaşadığı gelgelelim farkında olmadığımız donuk omuz sendromu ilerlediğinde hayat kalitesini epeyce olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ağrılar şiddetini artırınca hareket kısıtlığı yaşanır. Donuk omuz sendromunun altında yatan nedenler ise, omuzdaki eklem ve kasların hasar alması ve bunun yıllar sonra çıkmasıdır. Bunun dışında ise berbat kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklığı, tiroid sorunları, boyun rahatsızlıkları ve haddinden fazla gerilimin kaz dokularındaki hudutları olumsuz etkilemesi üzere durumlarda donuk omuz sendromuna taban hazırlar. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN NEDENLERİ

En yaygın nedeni omuzun yıllar evvel travma yaşamasıdır. Yani düşme, kırılma ve çarpma üzere hikayelerden sonra omuz kemiğinin önemli hasar alması ve bu hasarın yerinde tedavi ile iyileştirilememesi sendroma neden olur.

Kalsiyum eksikliğinden ötürü vücuttaki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da yaşanması.

Kronik marazlardan münhasıran şeker illetinin kaslarda hasara neden olması donuk omuz sendromunun çıkmasına neden olur. Başkaca hormon bozukluğu ve vücudun yağ endeksinin yüksek olması da illete davetiye çıkartır.

Daha evvelki yıllarda uzunluğunda ya da omuzda yaşanan bir ameliyat sonrası da donuk omuz sendromu görülebilir. Bunun nedeni ise kişinin amel,yat sonrası yeteri fizikî tedaviyi uygulamamasından kaynaklanıyor. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku esnasında omuz ve boyun ağrılarıyla uyanma

Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecek omuz ağrısı

Omuz hareketindeki kısıtlama sonucu motor becerilerinde düşüklük

Oturma, uzanma ve yürüme esnasında bile omuzda nedensiz beliren ve geçmeyen üzere belirtilerle kendini gösterir. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası kişinin bir mütehassısa görülmesinde yarar var. Aksi halde yaş ilerledikçe donuk omuz sendromunun tedavisi de zorlaşır. Bu durumun yaşanmaması için hastaların kesinlikle bir mütehassısa müracaatı gerekir. Birinci olarak hastaya uygulanan tedavi kasların açılması ve omuzun daha rahat hareket edilmesi için konservatif prosedürdür. Bu prosedürde kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar birebir devranda omuz eklem enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. Hastanın istikrarsız hareketlerle rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Kortizon iğnelerle şişme ve ağrı azaltılır. Donuk omuzda en kıymetli tedavi metodu fiziktir. Fizik tedavide omuzun sabit kalmasının önüne geçilir. Lakin bu süreç eksper denetiminde yapılır. Kişinin hareketine nazaran kas ve sonların durumu gözetlenir. Hengamında tedavi edilmediğinde omuz kullanılmaz hele gelebilir. 

Yorum Ekle