Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?

Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?

Son bir aydır hastanelerde artan vakalar nedeniyle Sıhhat Bakanlığı domuz gribine dair önemli ikazda bulundu. Yüksek ateşe neden olan hastalık sıradan gribin iki katı ağır geçiyor. Sonbahar mesken kış aylarında yaygın olan Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü merak edilenleri sizler için araştırdık. Kıtalar arası süratle yayılan ve gerekli tedbir alınmadığında vefata neden olan Domuz gribine geçtiğimiz günlerde müzikçi Sertap Erener’de yakalandı. Erener, günlerce neler yaşadığını anlattı. Pekala Domuz gribi nedir? Domuz gribinin virüsü belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi var mıdır?

Son olarak artan grip marazları ile halk arasında en merak edilen virüsü H1N1 oldu. Bu virüse halk arasında domuz gribi denir. Viral bir hastalık olan domuz gribi birinci olarak Meksika ve Amerika’da görülmüştü. Tüm yerküreye daha sonra yayılan virüs bağışıklık sistemini epey olumsuz etkilemektedir. Hava yolu ile bulaşma ihtimali olan virüs mevsimsel griplerle birebir süreçte ve tıpkı döngüde başlar. Ama öteki griplere nazaran daha önemli olan domuz gribi bağışıklığı külliyen güçsüz hale getirerek vücudun direncini kırar. Erken müdahale edilmediğinde hastada önemli sıhhat komplikasyonlarına yol açar. En bariz belirtisi ise yüksek ateştir. Geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabında domuz gribi olduğunu duyuran Sertap Erener 6 gün illetle boğuştuğu anları anlattı.Yoğun bir konser temposunda illete yakalanan müzikçi önceleri faranjit yaşadığını sandığını fakat geçmeyince bir bilirkişiye görülerek domuz gribi olduğunu öğrendi. Başkaca Erener, toplu taşıma yerleri ve araçlarının marazlarla dolu olduğu bu yüzden bol bol dezenfekte ve C vitamini önerdi.

DOMUZ GRİBİNİN NEDENLERİ

DOMUZ GRİBİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalık kişilerde gerginliğe neden olduğundan domuz gribi olarak isimlendirilmiştir. Illete neden olan H1N1 virüsü bağışıklığı külliyen ele geçirir. Virüs domuzlarda görülen bir hastalıktır. Daha sonra mutasyona uğrayan virüs öteki hayvanlara son olarak da kişilere bulaşmaya başladı. Birinci olarak 2009 yılında Meksika’da görülen domuz gribi, süratle yayıldı. Virüs domuz eti tüketenlerde sıklıkla görülse de yaygınlaşması teneffüs yoluyla medyana gelir. İslam devletlerinde domuz eti tüketilmemesi lakin illetin yaygınlaşmasının nedeni de bundan asıllıdır. Bilhassa kıtalar arası yolculuk yapan bireyler tehlike altındadır. Memleketimizde 2019 yılının Kasım ayında başlayan vakalar da geçtiğimiz günlerde önemli bir artış yaşandı. Eksperler toplu ortamlar konusunda ihtarda bulundu. Başkaca Sıhhat Bakanlığı maske ile dolaşılmasını tavsiye ediyor.

domuz gribi belirtileri

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüs ağrısına bağlı nefes darlığı

En yaygın belirtisi yüksek ateş

Tüm vücutta ağrı ve halsizlik

Baş ağrısı akabinde gelişen bilinç kaybı

Şiddetli boğaz iltihabı ve koyu renkte burun akıntısı

İltihaba bağlı gelişen kuru öksürük

Vücut ısısında ani değişimler ve yorgunluk üzere belirtilerle kendini gösterir.

Bağışıklığı marazlara karşı daha evvelden zayıf olan insanlara yerleşen virüs daha önemli sonuçlara neden olabilir. Yakın hengamda ağır bakımına alınan müzikçi Serdar Ortaç’ın kardeşinde görüldüğü üzere önemli boyutlara yol açar.

domuz gribi tedavisi

DOMUZ GRİBİNDEN NASIL KORUNUR?

Birinci olarak Sıhhat Bakanlığının da önerdiği domuz gribi aşısından yapılmalıdır. Toplu sahalarda sıklık eller dezenfekte edilmelidir. Gün içerisinde daima vitamin tüketilerek bol bol dinlenmeli ayrıyeten şık bir uyku çekilmelidir. Bulunan yerler havalandırılmalı ya da hava alınmaya çıkılmalıdır. Gribin belirtileri ile bir arada çabucak bir mütehassısa görünmelidir.

domuz gribi

DOMUZ GRİBİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Virüs hayli tehlikelidir. Zira vücuttaki tüm hücre ve DNA’ların genleriyle oynayarak bozulmalarına neden olur. Bu yüzden hafif belirtilerde bile bir uzamana danışılması gerekir. En besbelli belirtisi ateşlenme olan hastalık, burundaki mukuzdan örnek alınarak tespit edilir. Bağışıklığı ele geçirdiğinden tekrardan nüksetme mümkünlüğü yüksek olan virüsü önlemek için ilaç tedavisine başlanır. Lakin bilirkişiler bununla birlikte hastaların mutlaka C vitamini takviyesine başlanması gerektiğini vurguluyor.

Yorum Ekle