Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı var mıdır?

Domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı var mıdır?

En çok tüketilen besin olan domates hakkında hiç bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Yapılan araştırmalarda pişirilmiş domatese dair ortaya çıkan gerçek herkesi şaşırttı. Kan yaptığına inanılan ve güçlü bir antioksidan özelliği olan domatese dair merak edilen her şeyi derledik. Pekala domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı var mıdır? İşte tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Domates içerdiğinde yüksek bedelde çok farklı vitamin ve mineraller barındırdığı için en yararlı besinler arasındadır. Alfa-lipolik asit sayesinde vücuttaki glikozu güce çevirir. Likopen vücuttaki hücrelerin yenilenmesi için gerekli unsurlardan biridir. Domatesin yüze 80’i bu unsurdan oluşur. Dünyanın çabucak acilen her mahallinde yetişen domatesin anavatanı Güney Amerikadır. Sos prodüksiyonunda epey kullanılan domates, çeşitli formlarda tüketilmektedir. Çiğ, pişirilmiş ve kurutulmuş çeşitleri ile tüketime açık olan domates tabiatta bilenen en güzel antioksidandır. Kanser araştırmalarında kullanılan domatesin mutasyona uğrayan hücreler üzerinde olumlu tesirleri tespit edilmiştir. Bilirkişiler son yapılan araştırmada pişirilmiş domatesin münhasıran uyku bozukluğuna yeterli geldiğini ortaya çıkarmış. Başkaca domates pişirilince asit ve husus orantılarının da yükselmesini belirten bilirkişiler tertipli tüketildiğinde vücudumuza birçok yarar sağladığını vurguluyor.

PİŞİRİLMİŞ DOMATESİN BİLİNMEYEN YARARLARI

– Güçlü antioksidan unsurları sayesinde vücuda nüfuz eden kanserli hücrelerin sayısını azaltarak, bağışıklık sisteminin bu hücrelere karşı direncini artırır. Bilhassa erkek illeti olan prostat kanserini engellemede en tesirli doğal yoldur.

– Bilim adamları kan basıncının daima değiştiği kişilerde birçok marazın ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor. Yaptıkları araştırmalarda ise vücudun sodyum orantısını dengeleyen en tesirli besinin pişirilmiş domates olduğunu belirtiyor. 

– Kan basıncını dengelemesinin sıra kanı temizleyerek kalbe giden damarların tıkanmasını önler. Birebir devirde kalp bu yolla çokça efor sarf etmediğinden, ritim bozukluğu, panik atak üzere illetlerin riski azalmış olur. 

– Diyabet hastaları kandaki insülin orantısının artmasından korktukları için birçok besini tüketemez. Fakat domates içerdiği asit ve şekeri kuvvete çeviren unsurları sayesinde bu risk öbeğinde olmayan besinlerdendir. Eksperler diyabet hastalarının hafta da birde olsa domatesi pişirerek 3 tane tüketmesini tavsiye eder. 

– Had sistemi ve hücreleri vücudumuzdaki hassas noktalardan biridir. Bunların rastgele bir nedenden ötürü deforme olması sonucunda önemli ruhsal meseleler ortaya çıkar. Mütehassıslar bu durumun engellemenin en tesirli doğal yolunun domates olduğunu belirtiyor. Münhasıran pişirilerek tüketilen domates bu faydayı iki kat daha ziyade karşılar.

– İçerdiği yüksek ölçüde lif sayesinde kabızlığı da önler. Ama domatesin kabukları ile çokça tüketmeyiniz birtakım bünyelerde domates kabuğu kabızlığa da neden olur.

PEKALA DOMATES NASIL PİŞİRİLİP TÜKETİLMELİDİR?

Hafta da 3 tane pişirilen domates tüketmenizde yarar var. 3 domatesi yeterlice kaynatın pişen domatesin kabuklarını soyun. Dilimlediğiniz domateslerin üzerine dilerseniz limon sıkıp tüketebilirsiniz. Ya da domatesi ortadan ikiye bölün teflon bir tavada kızı ateşte pişirip de tüketebilirsiniz.

DOMATESİN YARARLARI NELERDİR?

Demir bakımından varlıklı olduğundan kanda bulunan hemalogbin hücrelerini artırarak kan nispetini yükseltir.

İçerdiği lif sayesinde sindirime yararı olan domates uzun müddet tokluk hissi veren besinler arasında birinci sırada gelir. Diyet yapanlar için ülkü bir besindir.

Likit orantısı yüksek olduğundan vücudun gereksinimi olan suyu karşılar. Bu özelliği sayesinde cildi yeniler. Parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Potasyum minerali kalp sıhhati için kıymetlidir. İki adet domates vücudun muhtaçlığı olan potasyumun yüzde 30’unu karşılar. 

Göz içerindeki vitamin ve minerallerin azalması mahsusen katarak ve göz kuruluğuna neden olur. Ama domates içerdiği flavonoid üzere unsurlar sayesinde bu üzere marazların yaşanmasını önler. 

Ehliyetsiz beslenmeye bağlı hücrelerin yapısında önemli bozulmalar meydana gelir. Bu durumu önlemek için vücudun yani bağışıklık siteminin antioksidanlara muhtaçlığı vardır. Domates güçlü bir antioksidan olduğundan hücre onarımını destekleyerek yapısını korur.

DOMATESİN ZARARI VAR MIDIR?

Eksperler organik olmayan domatesler konusunda önemli ikazlarda bulunuyor. İçeriğinde organik hususlar barındırmayan domates, organların zarlarındaki hücrelere zarar verir. Beta-bloker ilacı kullanan hastaların domatesi katiyen haddinden fazla tüketmemesi gerekir. Ayrıyeten birtakım şahısların bağışıklık sistemleri likopene karşı hassastır. Likopen domatese rengini veren husustur. Bu maddeyi alan insanlarda cilt kızarıklığı, şişlik, kaşıntı üzere belirtiler ortaya çıkar. 

Yorum Ekle