Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dolama mantarının faydaları! Dolama mantarı nasıl tüketilir? En pahalı mantar çeşidi olan dolama

Dolama mantarının faydaları! Dolama mantarı nasıl tüketilir? En pahalı mantar çeşidi olan dolama

En çok tercih edilen trüf mantarının bir çeşidi olan dolama halk arasında altınla eş pahadır. Toprak altında tıpkı patates ve soğan üzere yetişir. Biçimi yuvarlak lakin düzensizdir. Yüksek besin kıymetleri içeren dolaman hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala Dolama mantarının yararları nelerdir? Dolama mantarı nasıl tüketilir? En pahalı mantar tipi olan dolama…

Haddinden fazla yağış sonrası ortaya çıkan dolaman mantarı en yararlı besindir. İçeriğinde yüksek ölçüde vitamin ve mineral unsurlar olan dolaman mantarı ortalama 8 cm çapında formsuz bir yuvarlaktır. Aslında görünüş olarak patatesi andırır. Soluk sarı, kahve rengi üzere renkleri vardır. Siyah olanına denir. Ağaç diplerinde olan dolaman mantarı ilkbahar sonrası görülür. Ekseriyetle Mayıs ayında tezgahlarda görülür. Yağmur sonrası toprak üstüne çıkan mantarlar toplanır. Bilim literatüsünde ‘Tuberaceae’ ailesine aittir. Yerküre üzerinde 70’ten ziyade çeşidi vardır. Protein açısından varlıklı olduğundan altınla eş kıymet tutulur. Birtakım yörelerde dolaman mantarına keme mantarı da denir. Umumiyetle meşe ve kestane ağacı diplerinde bulunur. Gelgelelim epey haberli birinin toplamasında yarar var. Aksi halde zehirli olanları da yanlışlıkla toplanabilir. 

DOLAMAN MANTARININ YARARLARI

Dolaman mantarı içeriğinde protein barındırır. 100 gram al etin içerdiği protein hususunun birebirini bir tabak dolaman mantarından da elde edilebilir. Ayrıyeten dolaman mantarının içeriğinde düşük ölçüde doymamış yağ asidi vardır. Doymamış yağ asidi kandaki uygun kolesterol ölçüsünü yükseltir. Bu da kalp ve sıhhati için nispeten yararlıdır. Bunun yanı sıra kemikleri güçlendirdiğinden ileri yaşlarda görülme ihtimali olan marazları handikaplar. Bilinen en yararlı özelliği ise afrodizyaktır. Başkaca et tüketmeyen ve yapanlar için ülkü besindir. Lif bakımından da varlıklı olduğundan bağırsak fonksiyonlarını olumlu tesirler. Yarar açısından tıpkı trüf mantarına misal. Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki bağımsıza radikalleri temizler. 

DOLAMAN MANTARI NASIL TÜKETİLİR?

Yerli halk ekseriyetle ateş üzerinde pişirmeyi tercih eder. Lakin asrî mutfaklarda salatalara eklenir. Sosu yapılarak makarnaya eklenir. Sotesi yapılarak tüketilebilir. Halk arasında şahtere otuyla birlikte tüketildiğinde yararının artığı bilinir. Ayrıyeten frenk maydanozu ve akdiken yaprağı ile lapası yapılarak tüketilir. Nadiren ve az ölçüde bulunduğu için kilosu çok pahalıdır. 

Yorum Ekle