Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
DJI Osmo Pocket incelemesi DJI Osmo Pocket İnceleme

DJI Osmo Pocket incelemesi DJI Osmo Pocket İnceleme

 • Stabilizasyon
 • 4K / 60 kayıt performansı
 • Akıllı telefon entegrasyonu
 • Pratik tasarruf
 • Çekim modları
 • Kullanışlı tatbik
 • Ses performansı ortalama
 • 3.5 mm yuvası yok
 • Gece çekim performansı pek başarılı değil
 • Suya dayanıklı değil
 • Tam potansiyelini karşılayabilmesi için aksesuarlara gereksinimi var
Özetle

Sonuç olarak Osmo Pocket, sahip olduğu özelliklerle kullanması keyifli bir kamera olmuş. Küçük gövdesiyle üst seviye bir akıllı telefonla elde edeceğiniz görüntü performansını, gimbal entegrasyonu ile profesyonel boyuta taşıyan Osmo Pocket, bilhassa 4K / 60 kare görüntü performansıyla çokça başarılı. Bu arada Osmo Pocket’ın pil ömründen de bahsetmek lazım. Şayet kamerayı Full HD çözünürlükte 30 kareye ayarlarsanız, 140 dakikalık bir çekim vadeniz var. Yaptığımız testlerde bunun net karşılığını aldık. Lakin 4K’da çekim yaparsanız, bu vade 1 saate kadar inebiliyor.

Son olarak Osmo Pocket’ın fiyatının 2500 TL dolaylarında olduğunu söyleyelim.

Kimler Almalı

Medya çekmeyi seven, çok gezen, anlarını profesyonel kaliteye yakın biçimde kaydetmek isteyenler DJI Osmo Pocket’tan epeyce mutlu kalacaklardır. Elbette medya içerik üretenler tarafından da pratik tasarruf sağlaması açısından tercih sebebi.

Minik boyutuyla büyük işler başaran DJI Osmo Pocket’ı tüm detaylarıyla inceledik.

Vlogger’lar ve YouTuber’lar için olduğu kadar pratik formda medya çekmek isteyenler tarafından da ilgiyle karşılanan cep uzunluğunda bir kamera olan DJI Osmo Pocket bir müddettir konuğumuz. Kullandığımız müddet boyunca çok sayıda memleket gezme talihi da bulduğumuz bu kamera, bilhassa görüntü içerik üreten bizler için de bu süreçte epeyce yararlı oldu. Çünkü cep boyutunda olması, kolay tasarruf sağlaması ve minyatürleştirilmiş gimbal stabilizasyonu sağlamasıyla bir vadedir memleket devlet, aktiflik etkinlik gezip yaptığımız görüntü çekimlerinde pek güzel iş çıkarttı. Artık artık DJI Osmo Pocket hakkında kanılarımızı, edindiğimiz izlenimlerimizi ve elbette özelliklerini anlatma devri. DJI Osmo Pocket incelemesine başlayalım.

Osmo Pocket Tasarımı Ve Muhit Özellikleri

Sizin de gördüğünüz üzere cep boyutunda olan DJI Osmo Pocket, bu sayede epeyce pratik bir tasarruf sağlıyor. Çantanıza atıp unutabileceğiniz yahut cebinizde rahatça taşıyabileceğiniz Osmo Pocket, sadece 116 gram tartısında. Beraberinde müdafaa kılıfı da getiren , daha pek çok aksesuara sahip, gelgelelim bunların tümünü munfasıl ayrı satın almanız gerekiyor ki, cihazın tam potansiyelini karşılayabilmesi için ne yazık ki kimilerine gereksiniminiz olduğunu söyleyelim.

Üzerinde minik bir ekran bulunduran kamera, böylelikle çektiğiniz imajları buradan takip edebilmenizi sağlıyor. Ekran yalnızca manzara görmenizi değil, ayrıyeten dokunmatik olmasıyla çekim ayarlarınızı yapabilmenizi de sağlıyor. Gelgelelim tekrar de şayet daha büyük bir ekran isterseniz, cep telefonunuzu entegre edebiliyorsunuz. Bunun  için kutu içeriğinden çıkan Lightning yahut USB-C adaptörünü kullanabilirsiniz. Bu formda telefonunuzu yan çevirip Osmo Pocket’ın vizörü haline getirebiliyorsunuz. Yalnızca vizör olarak da değil, bu halde yapacağınız çekimler birebir devranda direkt olarak telefonunuza kaydedilebiliyor. Öte yandan bu tasarruf biçiminde telefonunuza indireceğiniz DJI Mimo pratiği üzerinden profesyonel çekim tekniklerine de erişebiliyorsunuz.

Osmo Pocket’ı şayet telefonunuzla kullanmayacaksınız, bir microSD karta gereksiniminiz olacak. Çünkü kameranın dahili hafızası yok. Bu arada telefon entegrasyonu sağlayan adaptörü kaybetmemeye ihtimam gösterin, çünkü hayli küçük ve kaybolmaya müsait. Kaybederseniz yenisi 19 Dolar.

Kameranın ön tarafında iki buton bulunuyor. Bunlardan birini kayda girmek ve çıkmak için kullanıyorsunuz. Gayrısı ise, birtakım denetimler için buraya yerleştirilmiş. Bu tuşa 2 sefer bastığınızda kamerayı varsayılan noktasına döndürüyor. 3 kere bastığınızda ise kamera size yahut vesair tarafa dönüyor. Bu biçimde bilhassa çektiğiniz vloglara kolay kolay dahil olabiliyorsunuz.

Yeniden cihazın üzerinde çift mikrofon yan aldığını söyleyelim. Gelgelelim harici bir 3.5 mm jak girişi yok. Yani bu kameraya bu biçimde harici mikrofonunuzu takamıyorsunuz. Şayet illa harici mikrofon kullanmak istiyorsanız ise, DJI farklı bir dönüştürücü adaptör satıyor.

Tasarım kısmını tamamlamadan evvel Osmo Pocket’ın suya karşı dayanıklı olmadığını söyleyelim. Ama onun için de munfasıl bir aksesuar satılıyor.

Bu arada dayanıklılıktan bahsetmişken şunu da söylemek lazım: Osmo Pocket, GoPro kadar dayanıklı bir cihaz değil. Bilhassa kamera modülü nazik. O nedenle onu çantanızda taşırken muhakkak kılıfında tutmanızı öneriyoruz. Neyse ki kılıf kutusunda bulunuyor.

Kullanırken bir gayri dikkat etmeniz gereken konum ise, telefon adaptör pinleri. Bu adaptörü yerleştirirken kibar davranmaya itina gösterin. Öte yandan cihazı telefonla birlikte kullanırken, yalnızca tek elle kameradan tutmanız, telefonunuzun tartısına da bağlı olarak devir içerisinde pinlere ve telefonunuzun USB girişine zarar verebilir. Bunun neticesinde de kayıt sırasında temassızlık yaşanabilir ve kaydınız yarıda bölünebilir. Bunları söylüyoruz, çünkü biz kullandığımız mühlet içinde benzeri durumlar yaşadık.

Osmo Pocket Özellikleri ve Performansı

Osmo Pocket, 3 eksende imaj sabitleyebilen kamerasıyla performans açısından boyut itibariyle epey başarılı bir kamera. Güçlü özellikleriyle dikkat çekiyor. Mesela en kolayından Osmo Pocket 4K/60 kare medya kaydı yapabiliyor. Kullandığımız vade içinde performansıyla ve elbette bunu hayli pratik halde sunmasıyla mutlu kaldık. Ama eksikleri de yok değil, onlara da geleceğiz.

Osmo Pocket’ın üzerindeki kamera 12 MP çözünürlüğünde. CMOS sensör ile üst seviye akıllı telefonlardan biraz daha âlâ kalitede 4K medya kaydı yapabildiğiniz kamera, JPEG ve RAW formatlarında hoş de fotoğraf çekiyor. Ancak onu en çok görüntülerle yoracaksınız.

Elbette bir DSLR ve gimbal teçhizatıyla yapacağınız medya çekimlerinde daha düzgün imajlar elde edileceği açık. Fakat aradaki farkı pratikliğiyle kapayan Osmo Pocket, üzerindeki minik gimbal ile olağanüstü yumuşaklıkta kayıt yapabiliyor ki az sonra sizin de görmeniz için yaptığımız çekimleri bir arada paylaşacağız.

4K/60 kare medya kaydının yanı sıra Full HD’de 120 kare medya kaydı da yapabilen cihaz, farklı modlar da içeriyor. Bunlar arasında yüz takibi nokta alıyor, hengam ve hareket atlamalı medyalar kaydedebiliyor, ağır çekim yapabiliyor. Başkaca tekrar modlar arasında bir Story, yani hikaye modu da mevcut. Bu da çektiğiniz kayıtlardan bir kolaj oluşturuyor. Burada biraz yaratıcılığınızı konuşturup pek hoş şeyler çıkartabilirsiniz. Yüz takibi özelliği de münhasıran vlogger’lar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Çünkü kamerayı bir tarafa bırakıp, önünde sağa sola yürüdüğünüzde, kamera sizi takip ediyor. Açılış ve ara çekimlerde işe yarar bir özellik.

Osmo Pocket’ın gece çekim performansı ise ışıklı ortamlarda ehliyetli seviyede. Ama bulunduğunuz ortamda etraf aydınlatması minimumdaysa, dolayısı ile pek yeterli sonuç alamadığınızı da belirtmeliyiz.

Ses konusuna gelirsek, Osmo Pocket harici bir mikrofonla yapılan çekimlerdeki üzere size en net sesi vermeyecek, o kesin. Ortalama bir sesi var. Ama yeniden vloglar için ülkü olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan yaptığımız bir çekimde, münhasıran yüksek tizli seslerde mikrofonların çuvalladığına şahit olduk. Anlık olarak ses kaydetmeyi durdurabiliyor. Artık hem bu anı, hem de Osmo Pocket ile yaptığımız başka çekimleri bir arada sizlerle paylaşalım ve sonuç kısmında tekrar buluşalım.

DJI Osmo Pocket ile yaptığımız görüntü kayıtlarını derhal yukarıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

DJI Osmo Pocket Teknik Özellikleri
Eser Modeli DJI Osmo Pocket
Eser Tipi Görüntü Kameralar
CHIP Online Notu 85
Üretici DJI
Teknik Detaylar
Sensör 1/2.3″ CMOS
Çözünürlük 12MP
Lens FOV:80° F2.0
ISO 100 – 3200
Elektronik Deklanşör Suratı 8s-1/8000s
Maks. İmaj Boyutu 4000×3000 pixels
Görüntü Çözünürlüğü 4K/60p, FHD/60p-120p
Fotoğraf Formatı JPEG / JPEG+DNG
Medya Formatı MP4 / MOV (MPEG-4 AVC / H.264)
Batarya 875 mAh
Pil Ömrü 140 dakika
Şarj Mühleti 73 dakika
Boyutlar 121 x 36 x 28 mm
Yük 116 gr.

Satın Al

Alternatifleri

DJI Osmo Pocket’a alternatif olarak Removu K1 modeli de kıymetlendirilebilir.

Yorum Ekle