Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Diz ağrısı neden olur? Belirtileri nelerdir? Diz ağrısına neden olan marazları nelerdir?

Diz ağrısı neden olur? Belirtileri nelerdir? Diz ağrısına neden olan marazları nelerdir?

Vücudun tüm yükünü taşıyan dizler, kimi tesirlerden ve marazlardan ötürü hasar alır. Hareket etme güçlüğüyle bir arada artan bu ağrılar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kireçlenme, likit kaybı, yanlış hareket sonucu önemli sıhhat sıkıntılarının doğurduğu diz ağrısı hastanın ömür kalitesini düşürür. Evet diz ağrısı neden olur? Belirtileri nelerdir? Diz ağrısına neden olan marazları nelerdir? Tüm soruların cevapları haberin detayında…

Diz ağrısının en temel nedenlerinden biri diz kapağındaki kemiğin çevresel faktörler nedeniyle hasar almasından kaynaklanıyor. Diz ağrısı çoklukla ileri yaşlarda ortaya çıkar. Lakin kemik marazı olan şahıslarda ve sporcularda da sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Vücudun yükünü denetim eden ayak bileklerinden sonra gelen dizler yanlış bir durumda ya da darbe sırasında hasar alır. Bu hasar çoklukla diz kapağında yaşandığında sağlıklı tasarrufu azalır. Erkeklere orantıyla hatunlarda daha sıklıkla yaşanan diz ağrısı dikkate alınmadığında uzuv kaybına bile neden olabilir. Diz ağrısına neden olan en yaygın durum kireçlenmedir. Diz kapağı ve muhitinde biten kalsiyum kemik kaybına ya da kemik içindeki sıvının azalmasına yol açar. Çoklukla ileri yaşta görülen bu hastalık hastanın daha rahat hareket etmesini ketler. Bunu önlemek için mütehassıslar çeşitli cerrahi ameliyatlar önerir. Ortopedik sorunların başında gelen diz kireçlenmesini yaşayan hasta ileri yaşta ise bu durum daha makûs sonuçlanabilir. Zira kemikler bir müddet sonra kendilerini yenilemesi imkansızlaşır. Kıkırdaklara kadar alan hasarda farklı cerrahi operasyonlar yapılır. Ortapedi ve Travmatoloji Bilirkişisi OP. DR. Mahmut Kalendar, iki farklı operasyon biçimi ile diz ağrılarına neden olan durumların ortadan kaldırılabileceğini vurguladı:

AĞRISIZ DİZ PROTEZ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

DİZE YÜK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Vücut tartısının dizde olması kimi olumsuz sonuçlara da taban hazırlar bunlardan bir tanesi de diz kıkırdaklarında bozukluk bu bozukluk kişinin yürüyüşünü tesirler. İleri devirlerde bel ağrısına kadar neden olabilecek sonuçlar doğurabilir. Diz kireçlenmesine taban hazırlayan bu durum 45-50 yaşlarında ortaya çıkar. Kalendar, bu durum içinde öncelikle protez yanına dize yük ameliyatını önerir. Büsbütün kemiklerden ümit kesilince protezi önerdiğini açıkladı:

DİZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Kireçlenme

– Vücudun toksin nispetinin artması sonucu eklem aralarında biriken iltihap

Sporcularda sıklıkla rastlanan menüsküs yırtılması

Diz kapağındaki kemiğin hasar alması

Dizlerden geçen hadlerdeki ya da damarlardaki vitamin nispetinin azalması

Ölçüsüz kiloluluk

Hareketsiz hayattan sonra aniden sistemsiz spora başlama

Ayak bileklerinin hasar alması sonucu vücut tartısının dizlere kalması

Diz kemiklerinin enfeksiyon kapması üzere durumlar diz ağrılarına neden olur.

DİZ AĞRISI HAKKINDA HAKIKAT BİLİNEN YANLIŞLAR

Halk arasında en çok gerçek bilinen yanlış her diz ağrısının tıpkı sebepten kaynaklanmasıdır. Ama bilirkişiler her diz ağrısının birebir nedenlerden ortaya çıkmadığını özellikler vurguluyor.

Menisküs bağlarının kopması yalnızca sporcularda değil menopaza giren hatunlarda da yaşanan bir durumdur.

Her ağrı kesici ilaç diz ağrılarını ortadan kaldırmaz. Diz ağrıları için kesinlikle bir ekspere görülmelidir.

Topuklu ayakkabılar diz ağrılarını hafifletmez tam aykırısı diz kapaklarının geriye sahih sıkışmasına neden olur.

Hareket, masaj ve krem sürmek diz ağrılarına kesin tahlil sağlamaz bunun için bir mütehassısa danışılması gerekir.

DİZ AĞRISINA UYGUN GELEN DOĞAL TEDAVİ TEKNIKLERI

Diz ağrılarının şiddetinin artılması beklenmeden bir ekspere görünmekte yarar var. Ortopedi bilirkişisinin denetim ettiği dizdeki ağrının nedenini anlamak için MR çekilir. Bunun akabinde kompetan bir ilaç ve fiziki tedavi usulü uygular. Birtakım tıbbi mütehassıslar ise doğal yolla hazırlanan bir kaç öneriyor.

DR. FERİDUN KUNAK’TAN DİZ AĞRISINA ÂLÂ GELEN

Yarım çay bardağı kolonyayı bir yemek kaşığı vazelin ile güzelce karıştırın. Daha sonra içerisine 3 kafur ve bir yemek kaşığı ozon yağı ek edin. güzelce karıştırarak bu karışımı yarım saat buzdolabında bekletin. Ağırının olduğu alana karışımı sürüp üzerine hafif ısıtılmış havlu koyup bir saat bekleyin.

6 lahana yaprağını bir tencereye koyun. Lahanaları geçene kadar içerisine su koyun. Kaynarken 2 defne,3 kuru karanfil, bir kaşık karabiber, bir tatlı kaşığı at kestanesi ekleyin. Güzelce kaynattıktan sonra ılıklaşması ocaktan alın. Daha sonra ılık bir halde serinize lahanaları sarın üzerini streçleyip bir saat bekleyin.

Yorum Ekle