Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dişlerin dip kısmı neden kararır? Bu karışımla bir haftada dişlerinizi beyazlatın!

Dişlerin dip kısmı neden kararır? Bu karışımla bir haftada dişlerinizi beyazlatın!

Çabucak acilen herkesin yaşadığı sıhhat sıkıntılarının başında gelen diş kararması tıpkı hengamda estetik imgeyi de bozar. Diş diplerinden başlayan vakitle tüp dişleri kaplayan kararmaların nasıl oluştuğu ise merak konusu oldu. Bir para vererek beyazlatma süreçleri ise maliyeti bir oldukça zorluyor. Gelgelelim sizler için bir haftada dişleri beyazlatan mucize kür bulduk. Pekala Dişlerin dip kısmı neden kararır?

Diş aralarında kalıntı olarak kalan besinler vakitle tartar tabakasını oluşturur. Bu tabaka da ilerleyen devirlerde önemli diş eti hastalıklarına neden olabilir. Kimisi doktora giderek bu tartarları temizler lakin bu da diş minesinin zayıflamasına neden olabilir. Diş diplerinde başlayan bu kararma çabucak acilen her yaşta beşerde görülebilir. Kimilerinde ise diş yüzeyinde lekeler oluşturur. Bunun tedavisi ise nispeten çetin hale gelebilir. Kimisi tartar kimisi ise dip kararması der. Gelgelelim her bakımdan da bu sıhhat sorunu hem ağzı ve diş sıhhatini hem de estetik görünüşü bozar. Herke de görülmezse bile bu kararma kimilerinde kalıcı olarak kaldığından ruhsal problemlere neden olabilir. Topluluk içinde rahat gülme ve konuşma üzere aktiviteleri mahzurlar. Bakımsızlığın yanı sıra besinlerden de kaynaklı diş kararması yaşanır. Münhasıran asitli ve kafeini besinler diş yüzeyindeki sağlıklı görünümü olumsuz tesirler. Dişler evvel sararır. Sonra diplerde siyah çizgiler oluşur. Sarılık giderek artıkça siyahlıkta o kadar yüzeye akıllıca çıkar. Bu duruma bir çok sorun neden olabilir.

DİŞLERİN DİP KISMI NEDEN KARARIR?

– Diş yapısı çoklukla genetiksel problemlere yol açabilir. Bunlardan biri de diş kararmasıdır. Herkes de görülmezse bir diş yapısındaki bozukluğun ya da sıhhat derdinin başlangıcı gen aktarımıyla alakalıdır.

– Diş kararmasına neden olan bir başka yaygın durum ise sigaradır. Sigara dumanının ağız içine sinmesi ve buradaki hücreleri öldürerek işlevselliklerini azaltmasıyla diş kararmasına taban hazırlar.

– Sistemsiz ağız diş bakımı diş kararmalarına yol açar. Dişlerin fırçalanmadan uymak bu süreci hızlandırır. Ayrıyeten nizamlı diş bakımı yaptırmayanlar da da sıklıkla görülür. 

– Uzun vadeli diş telleri de dişlerin ehil ölçüde temizlenmesini önlediğinden kararmaya yol açar. Ayrıyeten sıhhatsiz bir ortamda takılan teller diş yüzeyinde kalıcı hasarlara neden olabilir. 

– Vücut için alınan ek takviyeli ilaçlarda çokça proteine neden olduğundan dişlerdeki protein ve kalsiyum istikrarını bozabilir. Bilhassa demir vitamini meydanlarda diş kararması yaygın görülür.

– Ek takviyelerin yanı sıra gebelik ya da gebe kalmak için alınan ilaçlarda hormonal yapıyı bozar. Bu da tükürük bezlerindeki sağlıklı hücrelerin sayısını azaltır. Diş kararmasının yanı sıra diş kaybına bile yol açabilir.

– Bağışıklığı zayıf olan kişilerin virüslere karşı direncinin az olması da ağız içi sıhhatini olumsuz tesirler. Diş yüzeylerinin yenilenmesini sağlayan protein sayısı azalır. Enfeksiyon artar bu yalnızca diş kararmasına değil birebir devranda ağız içi kanserine de neden olabilir.

– Aniden çıkan ateşlenme ve alerjik dertlerde dişlerin kararmasına yol açan problemlerin başında gelir. 

BU KARIŞIMLA DİŞLERİNİZİ BİR HAFTADA BEYAZLATIN!

Karbonat ve tuzun anti bakteriyel özellikleri sayesinde bu tabakadan diş minesi hasar almadan kurtulabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırınız. Bu karışımı sabah akşam diş fırçanıza sürerek dişlerinizi sistemli bir formda fırçalayınız. 

Yorum Ekle